VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novodobou historii začali psát hasiči v Úvalech po roce 1997

LIDĚ SVATÉHO FLORIÁNA -

5.8.2009
SDÍLEJ:

TATROVKA NA CESTĚ. Úvalští dobrovolní hasiči si na nedostatek práce nemohou stěžovat, od září by jim měla práci usnadnit nová Tatra 815 4x4.2.Foto: SDH Úvaly

První doložená zmínka o městě Úvaly pochází již z roku 1290 a jeho historie je také historií požárů.

Zejména v husitských válkách, dále 26. září 1508 městečko vypálil loupeživý rytíř Jiří Kopidlnský. V období třicetileté války byly Úvaly vypáleny Švédy dokonce dvakrát a naposledy hořely 24. dubna 1838, kdy po rozsáhlém požáru shořela téměř celá severní a západní část náměstí.

Sbor dobrovolných hasičů v Úvalech však vznikl až o několik desetiletí později. Nebyl založen v roce 1886 jak se obvykle tvrdí, ale již o 12 let dříve, tedy v roce 1874. Jeho zakladateli byli rolník František Bilanský a mistr tesařský František Fiala.

Po revoluci přišla odmlka

Novodobá historie SDH Úvaly se začíná psát po odmlce v porevolučních letech. Aktivní činnost SDH se obnovila v roce 1997 s příchodem nových členů. Dobrovolní hasiči navázali kontakty s Městským úřadem Úvaly a okolními sbory.

Na hasiče se začali znovu obracet i úvalští občané s prosbou o čerpání a plnění studní, čerpání vody ze sklepů, likvidací sršní a včelích rojů. I městu byli prospěšní například při čištění veřejných komunikací, kanalizace, při sběru železného šrotu a v letních měsících kropení prašných silnic. S finančním přispěním města také mohl sbor obnovit techniku.

A v roce 1998 vzniká i oddíl mladých hasičů Hasítek.

„V současné době máme 67 členů, z toho je 39 dospělých a 28 dětí a dorostenců,“ uvádí starosta SDH Úvaly Miroslav Šindelář.

„Ve výjezdové jednotce je 26 členů a jsme zařazeni do kategorie JPO III/2, to znamená, že vyjíždíme do 10 minut od vyhlášení poplachu a zajišťujeme dvě výjezdová družstva.“

Problémy s technikou i náborem členů

Jako všude, i v Úvalech mají problémy ze zastaralou technikou.

Jednotka disponuje CAS 25 na podvozku Škoda 706 z roku 1973 a CAS 32 na podvozku T148 z roku výroby 1972. Už to samo hovoří o tom, že nepatří zrovna k nejmladším a nejspolehlivějším. Její provozuschopnost se udržuje jen na základě mimořádného vypětí a aktivity členů. Přesto hasiči očekávají, že se již brzy blýskne na lepší časy…

Mladou krev by úvalským dobrovolným hasičům měla zajistit práce s mládeží, kterou rozhodně nepodceňují. „Té není nikdy dost,“ přiznává starosta Šindelář.

„Hodně dětí sice vidí rádo hasiče, hlásí se, ale když začnou chodit do kroužku a zjistí, že se musí naučit hasičskému řemeslu a také se rychle hýbat a běhat, tak jich spousta odchází. I přes nábory v základní škole dětí ubývá a nemají zájem. Přesto jsou pro nás celkem uspokojivé jak výsledky družstev mladých hasičů, tak družstev mužů a žen.“

V září přibude nová Tatra

A co by si přáli úvalští hasiči nejvíce do budoucna?

„S městem jsme navázali bezvadnou spolupráci, která přinesla své ovoce," pochvaluje si starosta Šindelář.

„V září dostaneme plně vybavenou novou Tatru 815 4x4.2. Samozřejmě i přes koupi nového auta moc financí na hasiče není. Je nutné přestavět hasičskou zbrojnici, aby vyhovovala dnešní době. Současná byla dostavena v roce 1939 a je skoro v havarijním stavu.“

VÍTŘEZÁČ

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení