VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladá krev chybí hasičům v Mníšku pod Brdy citelně

Mníšek pod Brdy /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA/ - Z městské kroniky Mníšku pod Brdy se dozvídáme v zápise z roku 1859, že „…ten, který dodá první přípřež pro dopravu vody k požáru dostane 2 zlaté, kdo dodá druhou přípřež, dostane 1 zlatý a třetí přípřež 50 krejcarů…“. Je tedy patrné, že Mníšek měl již tehdy organizovanou požární ochranu na území města.

19.8.2009
SDÍLEJ:

Zásah hasičů z Mníšku pod Brdy u dopravní nehody s následným požárem na R7.Foto: SDH Mníšek pod Brdy

Roku 1879 tehdejší starosta hodnotil činnost hasičů slovy: „… sbor má 20 členů ke cvičením sborovým s tím, že se může honositi skvělými výsledky nejen co do působnosti, nýbrž i ze stránky finanční“.

„Členové Sboru dobrovolných hasičů v Mníšku pod Brdy mají za sebou v posledních letech bohaté zkušenosti z mnoha provedených zásahů, včetně záchranných prací při povodních v roce 1997 na Moravě a v roce 2002 v Řevnicích a okolí. Jsme připraveni chránit životy a majetek všech, kteří se díky živelným pohromám a nehodám ocitnou v tísni. K tomu nás váže úsilí a odkaz našich předků,“ říká starosta sboru Jiří Šedivý.

A jak jsou na tom s technikou? Patří k ní dvě cisterny na podvozcích Liaz 101, Tatra 815 a Tatra 138 a dnes již historické vozidlo PPS 12. Hasičská technika vyžaduje neustálé opravy a údržbu, aby byla v kteroukoli noční a denní dobu připravena k účinnému zásahu. Za vraty hasičské zbrojnice jsou ukryty stovky poctivě odpracovaných hodin dobrovolných hasičů. Členové SDH Mníšek pod Brdy zdarma odpracovali loni jen při zásazích 1510 hodin, zde ovšem není zahrnuta doba vynaložená při přípravě a údržbě techniky, výzbroje a výstroje po zásahu.

Od roku 2002 je dvacítka členů zásahové jednotky v případě potřeby svolávána SMS zasílanými na mobilní telefony operačním střediskem, což umožnilo dosáhnout výjezdu prvního vozidla do pěti minut v kteroukoli roční a denní dobu. Jednotka je zařazena jako JPO III. Členové zásahové jednotky jsou vybaveni svolávacím zařízením a mobilními telefony, takže je slyšet známou požární sirénu méně často než dříve.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Dále je zásahová jednotka vybavena přílbami Gallet, kabáty Nomex, kapesními radiostanicemi, obleky proti sálavému teplu a ostatními ochrannými pomůckami, což umožňuje provádění zásahu i ve velmi ztížených a složitých podmínkách.

„Díky vybavenosti a vycvičenosti naší zásahové jednotky a díky pravidelnému seznamování se s technikou a novinkami v technických prostředcích hasičských záchranných sborů se daří držet zájem členů o hasičské řemeslo, být rovnocenným partnerem a nezanedbatelným spolupracovníkem HZS okresu Praha západ, což se pravidelně prokazuje na společných zásazích,“ říká velitel sboru Jaroslav Prais.

A to se projevilo i ve statistice zásahů za minulý rok. Dobrovolní hasiči z Mníšku vyjeli v roce 2008 ke čtyřiceti požárům, sedmi technickým zásahům, k jedné dopravní nehodě a jednomu úniku ropných produktů. Všude obstáli na výbornou.

„Tíží nás v poslední době jeden velký problém“ postěžoval si na závěr starosta sboru Jiří Šedivý. „Chybí nám citelně mladá krev, loni koncem roku jsme museli dokonce zrušit družstvo mládeže. Zájem zkrátka není. I když se nám v poslední době přihlásilo do našich řad několik mladých kolegů, budeme se muset nad tímto problémem vážně zamyslet, abychom jednou nezůstali bez následovníků.“

Vít Řezáč

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman a Adrej Babiš.
56

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení