Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Zvole byl založen v roce 1909, letos je to tedy již kulatých sto let.

Součástí akce budou ukázky z činnosti dobrovolných hasičů. A že jich v obci není málo. Přestože aktivních hasičů je jen třicítka, základna místního sborumá 113 členů.

V rámci zdejšího sboru pracuje pod vedením Luboše Hrachovce zásahová jednotka. Ta má osmnáct členů a je zařazena do integrovaného záchranného systému HZS Středočeského kraje. Je tedy plně využívána k zásahům v katastru obce i v celém regionu.

Nejvíc výjezdů v kraji

Vloňském roce byl SDH Zvole oceněn jako sbor s největším počtem výjezdů v kraji. K požárům či technické pomoci vyjeli celkem čtyřiatřicetkrát.

„Nejvíc asi všem utkvěl v paměti ten z loňského podzimu. Tehdy došlo k výbuchu propanbutanových lahví v rodinném domě v Zahořanech,“ vzpomíná Luboš Hrachovec. „Majitele domu tlaková vlna vynesla až ven a byl těžce zraněný. Část kluků mu poskytovala do příjezdu záchranky první pomoc a další hasili. Samozřejmě že to byl šok. Ale do podobných situací se dostáváme každou chvíli. Jsme na ně ale cvičeni, a tudíž připraveni,“ dodal.

Nová cisterna

„Právě dnes si jedeme pro novou cisternu CAS, kterou náš sbor dostal,“ uvádí starosta zvolského sboru David Synek. „Pro činnost sboru a zásahové jednotky naší obce je ale také třeba, aby hasičská zbrojnice byla dobudována o potřebné zázemí. Zamýšlíme, to je ale vázáno na finanční prostředky, přistavět šatnu, sklad pohonných hmot a sociální zařízení s kuchyňkou. Tuto investici odhaduji na dva miliony korun a samozřejmě budeme žádat kraj o dotace,“ dodává.

Z webu SHD

 • Kluci hasičský! K výročí vám přeji hodně dalších hasičských úspěchů… Moc vám fandím! Máma hasiče
 • Dobrá akcička, ta pomoc hasičům v Bosně. U nás by se to sušilo na půdě a jim to může pomoci, i když jim přeju co nejmenší používání. Tomáš H.
 • Ahoj zvolečtí hasiči, máte to zde pěkné. Dobrá technika i zbrojnice. I u nás se udělal za poslední tři roky velký krok kupředu. Mrkněte na naše stránky www.hasici-zandov.wbs.cz. Webmaster Míňa
 • Členové SDH Zvole se letos v březnu rozhodli pomoci kolegům ve válkou postiženém regionu, konkrétně hasičskému sboru ve městě Novi Grad v Bosně a Hercegovině. Srbským hasičům zaslali dobročinný dar v podobě své vysloužilé hasičské výstroje a výzbroje, která je stále plně použitelná a v dobrém stavu, ale pro jejich sbor již v dnešní době nevyužitelná. Jednalo se o zásahové helmy, oděv, sekery a opasky. Pro obdarovaný sbor je tato pomoc bezesporu velmi významnou a také za ni zvolským hasičům obdarovaní velice děkovali.

  Dětské dny

  Jako v jiných sborech dobrovolných hasičů, také ve Zvoli se potýkají s malým zájmem mládeže o jejich činnost. Organizování dětských dnů, intenzivnější práce ve školách, to by mohl být podle starosty sboru Davida Synka recept.

  „Nejvíce nám chybí dorost mezi deseti a dvanácti lety. Tato generace zřejmě raději tráví čas u počítače a obávám se, že jednou nebudeme mít nástupce. Rozhodně bych nechtěl, aby s naší generací činnost sboru skončila,“ říká.

  Kozlův počin

  Rekonstrukce staré hasičské zbrojnice V rámci blížících se oslav založení sboru dobrovolných hasičů ve Zvoli byla zahájena rekonstrukce staré hasičské zbrojnice – zvoničky. Zednické práce a novou fasádu má za úkol najatá stavební firma. Práce spojené se dřevem, podbití, samotnou věžičku, natírání okapů a střechy si dělají místní hasiči za pomoci odborníků sami.

  VÍT ŘEZÁČ