„Jednou jsi dole, jednou nahoře,“ říká velitel sboru dobrovolných hasičů Zvole, Luboš Hrachovec. Ze své hasičské praxe toho ví o životě dost, působí totiž ještě jako profesionální hasič v nedalekém Jílovém u Prahy.

Hasičský nadprůměr

Zvole leží západně od Jílového, projedete bránou pod radnicí a pak už jen následujete klikatici silnice, přes lesy, Okrouhlo, až do Zvole. Tahle obec má sice jen dva a půl tisíce obyvatel, ale hasičů je tady nadprůměrně. Ve sboru jich je sto dvacet, v zásahové jednotce pak devatenáct. „Snažíme se,“ komentuje stavy sboru dobrovolných hasičů Hrachovec.

Zvolští hasiči nudou rozhodně netrpí. Okolní hluboké lesy a chatové oblasti vyžadují stále nějaké zásahy, jezdí se k požárům domků, chat, lesů, nebo třeba hořících kontejnerů. Zvolští pomáhají také například u dopravních nehod nebo s vyprošťováním aut.
„Hlavně děláme výjezdy, hasičský sport jde trochu stranou, přiznává Hrachovec.

Přesto se mohou pochlubit řadou akcí, které během roku stihnou pořádat. „Každý rok pálíme čarodějnice, na návsi před hasičárnou,“ říká Hrachovec. Dalšími akcemi je také dětský den, kteří hasiči pořádají ve spolupráci s obecním úřadem a školou, nebo tradiční hasičský ples, na který se těší i lidé z okolních vsí.

Ačkoliv velitel sboru skromně staví hasičský sport až na druhé místo, může být na své družstvo pyšný. Jen za letošní rok se sbor dobrovolných hasičů Zvole zúčastnil mnoha soutěží, jednu dokonce ve Zvoli organizoval a výsledek byl přímo skvělý. Mužské i ženské družstvo hasičů ze Zvole obsadilo první místo.

K nezbytnému vybavení hasičů patří i požární technika a auta. Zvolští jsou hrdí na svá dvě zásahová vozidla. Prvním je CAS 32 Z 815 z roku 1989, do kterého se vejde devět kubíků vody. „Je to speciální vozidlo určené k hašení požárů, vysoce hořlavých látek, uzpůsobené k rychlému zásahu i v místech s nedostatkem vody,“ píší hasiči na svých stránkách.

Stará, ale dobrá

Druhým miláčkem hasičů je stará dobrá Tatra 148, vyrobená v roce 1977, kterou před patnácti lety dostali od hasičů z Jílového. Přestože je stařičká, hodí se k lesním požárům. „Uveze totiž až šest a půl kubíku vody,“ říká Hrachovec.

Zvolští se věnují také výcviku záchranářských psů. Lucie Zabová ze Zvole cvičí s šestiletým rhodéským ridgebackem Sárou a malou čtyřletou kříženkou Maggie. S oběma fenami se jí podařilo složit několik zkoušek, z toho i pár na vrcholové úrovni. Se Sárou se stala držitelkou atestů MV pro plošné vyhledávání. Obě dvě feny jsou zařazeny do PJ SZBK ČR (pohotovostní jednotky Svazu záchranných brigád ČR). Několikrát se účastnila vrcholových závodů Svazu záchranných brigád kynologů.

Heslo roku: modernizovat!

Do budoucna by si zvolští dobrovolní hasiči přáli modernizovat hasičárnu a zlepšovat své podmínky. „Musíme jít s dobou, je 21. století, je třeba modernizovat vybavení, abychom mohli fungovat,“ uzavřel Hrachovec.