Samá srandička a úsměv od ucha k uchu. Jak by také ne, nálada v týmu nováčka nejvyšší soutěže je více než dobrá. Viktorka totiž v úvodním kole vyloupila favorizovanou Mladou Boleslav 1:0.

„Po vyhraném zápase je nálada dobrá a sebevědomí výborné,“ přiznává brankářská jednička týmu Oldřich Pařízek. Trénink může začít… „Tak pojďme. Dvě kolečka, chlapci,“ rozprostře se xaverovským stadionem, kde Žižkov trénuje, první rozkaz kondičního trenéra Milana Skokana. Vtipálek Petr Švancara běží vedle kapitána týmu Luďka Straceného a neodpustí si několik připomínek na jeho nový účes. „Nikdo nemůže pochybovat o tom, kdo je největší šoumen týmu,“ vysvětluje Pařízek. Straceného nová kštice připomíná „číro“ pověstných indiánských divochů z kmene Huronů. „Asi ho kadeřnice nestihla došmikat,“ směje se Pavel Besta, nová posila týmu.

Následuje rozcvička a první zvýšený tep. „Tak, jdeme na rychlé nohy,“ velí Skokan. S menším odstupem na vše dohlíží admirál červenobílých, kouč Griga. „Makej, makej, větší frekvence, kmitej,“ povzbuzuje dále Skokan. Po sérii běhů čeká stále dobře naladěné hráče další protahování. To se však už schyluje ke střelecké soutěži. „Tak a začíná pořádný bavendo,“ uculí se Švancara. První běh s nejrychlejším gólem vyhrává stoper Branislav Labant: „Vyhrál jsem,“ vylétli mu ruce. „No ne, ty jsi docela rychlej. To není možný,“ adresuje mu pochvalu Švancara. O chvíli později přichází obdobný vítězný počin nové posily z Plzně Radka Pilaře.

„Dobře jsme koupili,“ zakřičí Švancara. Mezi tím gólmani trénují tygří skoky. A pot v dusném parnu stříká. „Dobře, to je ono, povzbuzuje trenér gólmanů Karel Stromšík. Pohoda v družině trenéra Grigy je zkrátka skvělá. Zatím. V neděli borce od žižkovské věže ale čeká nevyzpytatelné Brno. „To bude asi ještě těžší zápas. Snad něco vymyslíme,“ doufá Pařízek.

Moughfire dodržuje islám přísně

Horní Počernice - Občanstvím Francouz, kořeny a náboženstvím spíše marocký muslim. To je stručná vizitka nové posily Viktorie Žižkov, Youssefa Moughfira, hrdiny nedělní noci po vyhraném zápase v Mladé Boleslavi. „V kabině jsme ho už přijali dávno, teď je na něm, jak se adaptuje,“ řekl Oldřich Pařízek, brankář Viktorie Žižkov.

Vy jste působil dlouho v zahraničí, to s ním mluvíte hlavně vy, že?

To se nedá říct, ale je pravda, že jen co přišel, začali jsme se bavit. Já anglickyumím a on to také docela ovládá. Navíc působil ve slovenském Senci, takže nějaká slovíčka zná. Myslím, že s češtinou problémy mít nebude.

Stačili jste se trochu víc seznámit?

To musí přijít časem. Já krok udělal, pokud ta vstřícnost přijde i od něj, tak myslím, že si cestu k sobě najdeme.

Nevybočuje jako muslim od toho, na co jste zvyklý?

Byl jsem šest let v Belgii, takže jsem na multikulturní prostředí naučený.

Každý muslim by se měl pětkrát denně modlit. Dělá to i on?

Nevím, jak je přísně uplatňovaný islám v Maroku, ale on tomáasi trochu volnější. V kabině se nemodlí (smích).

V některých muslimských kulturách platí, že je neslušné sprchovat se nahý mezi ostatními. Jak to má Moughfire?

Tak tohle u něj souhlasí… Ale nevím, jestli je to otázka víry, nebo jen kultura Maroka. Přitom jsem zažil muslimy, kteří se bez problému sprchovali s námi. Je to jeho osobní věc. (zel)