Červená karta pro Váchu a penalta proti Spartě? Ani jedno. Vácha vyvázl bez trestu, Sparta vyhrála v Olomouci 2:0 a na druhém místě se jako klíště drží vedoucí Plzně. Dostihy o titul pokračují.

V předminulém ligovém kole nádhernou trefou z 25 metrů rozhodl napínavou partii s Jabloncem, teď je Vácha pro většinu fotbalového národa psancem. O to větším, že je to prostě Vácha. Chlapík, který chce být vždycky jiný. Který nikdy nejde s davem.

Na každém, kdo vyčnívá, je tak lákavé a tak snadné si smlsnout, stačí vhodná záminka, ta v neděli odpoledne přišla. Hodně napoví třeba slova olomouckého záložníka Michala Ordoše: „Když mi řekli, že míč vyrazil Vácha rukama, u toho chlapce se tomu vůbec nedivím."

Jako hladový buldok

U jakého chlapce? Odpovídá televizní expert Luděk Zelenka, jenž s Váchou kdysi hrál: „Lukáš patří k hráčům, kterého soupeři vnímají hodně negativně. Většina protivníků se na něj připravuje a v zápase jde vyloženě proti němu."

Zelenka přirovnává Váchu k bitkařům v NHL: fanoušci jejich týmu je milují, fanoušci soupeře nenávidí. Vácha byl svého času nejtrestanějším hráčem ligy a i teď kmitá po place jako hladový buldok, který nemá k ostrému zákroku daleko.

„Dělá všechno pro vítězství. Víc takových!" oceňují ho jedni. „Fotbal by nudil, kdyby ho hráli jen samí hodní kluci. Hajzlíci jsou potřeba," včetně Zelenky. „Umí být jen zákeřný," přiletí námitka od Váchových odpůrců. „Proč se v Olomouci bez vytáček nepřiznal?"

Brýle bez dioptrií

Defenzivní záložník, jenž bude na jaře bojovat o nominaci na Euro, provokuje i v civilu. S novináři vychází korektně, mluví potichu a nad odpověďmi přemýšlí, přesto se občas nevyvaruje hloupé věty typu porno a čtení.

Vzpomínáte na podzim 2014? Tehdy na Twitteru de facto legalizoval řádění chuligánů při zápase Slovan Bratislava vs. Sparta: „Vítězství na hřišti i v hledišti." Jindy zase paušálně odsoudil řidiče z Ústeckého kraje, které označil za nejhorší šoféry.

Jestliže se mu říká český Beckham, je v tom víc posměchu než respektu. Rád si hraje s oblečením a s doplňky: na tiskovku před jedním derby se Slavií přišel v dioptrických brýlích bez dioptrií jen proto, že mu seděly k outfitu.

Naprostý unikát

Loni představil vlastní módní kolekci LV6 (název podle jeho iniciál a čísla dresu), o kterou se opřel i šéf českého fotbalu Miroslav Pelta: „Jakmile si fotbalista začne hrát na módní ikonu, je konec."

V tom s neoblíbeným Peltou souhlasí i část fanoušků, což je naprostý unikát. 

„Hráči od trenérů denně slyší, aby se starali jen o fotbal, ale Lukáš je jiný. Jde si za svým a chce být vidět. Doba se vyvíjí a on to zachytil," tvrdí Zelenka. A ještě jedna krátká, ale možná nejdůležitější Zelenkova věta: „Nekouká doleva doprava."

Vsaďte se, že tenhle text o Váchovi není poslední.

Čtěte také: Skandál v Olomouci: Ščasný nechtěl být za blbce, ale Vácha ruku nepřiznal

Martin Mls