Lehké přiťuknutí levého beka Rychlíka přineslo gól. Bohužel do vlastní, domácí sítě, vršovických Bohemians. Hbitý útočník Vošahlík, jeho bývalý příbramský spoluhráč, využil nedorozumění s brankářem Sňozíkem a lehce kopl míč do prázdné brány.

„Nebyl to zkrat, vystihl mi malou domů. Nemá cenu se omlouvat,“ řekl pak zklamaný obránce. Výsledek 0:1 znamená první letošní porážku jeho týmu.

Copak, to se asi dá přetrpět. Jenže mnohem hůř vypadá druhé číslo. 571! Anebo také 16. Tolik minut, resp. měsíců, čekají klokani na vstřelený gól v lize. Nepovedlo se jim to tři zápasy po návratu. Doma proti Brnu, na Spartě a teď proti Jablonci. Předtím ještě čtyři zápasy v ročníku 2007/08, kdy jako nováček hned sestoupili. Ze stejných příčin, jaké je trápí dnes – neschopnost vstřelit branku.

Tu poslední dal záložník Bartek v dubnu 2008 při posledním vítězném zápase 3:1 doma s Brnem. Dvě tehdy přidal Kotyza, jenže ten před zápasem zamířil na hostování do Čáslavi.

Ani Morávek k úspěchu nepomohl

Snad jedinou pomoc nevyužil ke vstřelení gólu domácí trenér Hoftych v ďolíčku. Že by stáhl z tribuny Jana Morávka, nedávného špíl〜machra, který v létě odešel do Schalke 04. „Na soupisku jsem se nevešel, ale seděl jsem na lavičce náhradníků,“ vyprávěl hráč o své bundesligové „premiéře“. Poznání německého trávníku jistě odložily potíže s pozdním dodáním transfer karty od ČMFS.

„Děláme na tom, ale nechodí nám to,“ posteskl si trenér Pavel Hoftych. „Třikrát to trénujete, třikrát útočníci utečou a třikrát nedostanou finálku tam, kam potřebují. Pak se můžete zbláznit.“

Pouze dvakrát jeho svěřenci ohrozili branku soupeře. Nebezpečně jen odražený míč z první půle, který trefil halfvolejem těsně za šestnáctkou Adam. Nádherně! Mířil k tyči, ale jablonecký gólman Špit ho vyrazil na roh. Dál? Nic… Dvě hlavičky Kaufmana se dají nazvat spíš obrannými zákroky proti vlastní osobě. Rána Hartiga ze záklonu vysoko nad by posloužila ve fotbalové škole techniky: Přesně takhle ne, hoši! A náznaky průniků likvidoval hravě výborný stoper hostů Drsek.

„Pravý bohemácký fotbal o bojovnosti a morálce se hrál až druhou půlku,“ poznamenal jablonecký trenér František Komňacký. „Předtím jsme dostali prostor na protiútoky.“ Bohemácký Hoftych ještě dodal: „Měřit se s Jabloncem kvalitou a jeho zbraněmi, na to jsme neměli.“

Nebudu teď říkat, že na to nemáme, věří kouč

Zklamaný kouč vršovické Bohemky se nevzdává. Pavel Hoftych věří, že jeho svěřenci zase začnou střílet góly. Nejraději už hned příští neděli v Olomouci. Zatím mají na účtu číslo NULA.

Proč jste ani napotřetí v lize nevyhráli?

Poločas jsme prohazardovali. Upozorňoval jsem hráče na to, že nemáme kvalitu. Ale my jsme se nechali vtáhnout do jejich hry. Hráči neplnili role, nedohrávali souboje, nehráli tvrdě, nechávali moc prostoru.

Nasazení možná ano, ale nápaditost jste nepřidali ani po přestávce.

Byli jsme v křeči, hráči kazili i jednoduché míče. Jablonec nám ukázal tvrdou realitu, pátý vloni nebyl náhodou.

Neuhlídal jste tedy sebeuspokojení svých svěřenců?

Možná to bude část pravdy, ze začátku jsme hráli relativně vyrovnaně kombinačně nahoru dolů. Asi jsme si pak začali myslet, že můžeme hrát otevřeně.

Jenže nedáváte góly.

Dlouhodobě nás to trápí. Dostáváme se do koncovky… Teď jsme dali do sestavy nejgólovější hráče Zelenku a Hartiga, protože jiné nemáme. Jenže jsou už možná ligou přečteni… Škoďák by se nám měl po zranění vrátit do dvou týdnů, už trénuje. Na koncovce pracujeme.

To říkáte pořád. Jak? Měníte stereotypy, přidáváte nácvik střelby, herních situací před brankou?

Chybí nám kousek, abychom tam ten balon dotlačili. Nesmíme urážet štěstí, doválčit akci kolenem, přidat víc zarputilosti, než jsme předvedli tady první půli. Lepší prohrát 1:2 než 0:1.

Ostřílení útočníci často říkají: Problém vězí v hlavě. Souhlasíte?

Je to o psychice. Za Ličky jsme ve Zlíně nedali gól dvanáct zápasů a on je v klubu ligových kanonýrů… Můžete trénovat, co chcete. Třikrát to trénujete, třikrát útočníci utečou a třikrát nedostanou finálku tam, kam potřebují. Pak se můžete zbláznit.

Chybí vám i více kreativity ve středu hřiště. Přemýšlíte o posílení?

Vycházeli jsme z toho, že většina mužstva si tu ligu vykopala, a tak dostala šanci ji hrát. Věřím tomu, že má ligovou úroveň. A teď nám chyběl Dian, pak se zranil Štohanzl. Takových hráčů tu až moc není, co by nám pomohlo. Nebudu teď říkat, že na to kluci nemají, když jsme je před týdnem všichni chválili.