Liga má za sebou 11 kol a z pátého místa v tabulce klub bosse Daniela Křetínského ztrácí patnáct bodů na vedoucí Plzeň. Samozřejmě, nový trenér a jedenáct posil, navíc každá z jiného koutu světa, to se hned nesehraje. Nejvíce na pováženou je fakt, že po třetině soutěže si nikdo z milionových hvězd v lize nepřipsal jediný gól.

Lafata dal čtyři branky, Šural má díky sobotnímu hattricku Jablonci tři zásahy, Václav Kadlec přidal dvě trefy a po jedné přidali Rosický, Frýdek a Hovorka. Jména jako Ben Chaim, Biabiany, Mandjeck či Janko byste ve střelecké listině hledali marně. „Zahraniční posily si musí uvědomit, že česká liga je kvalitní soutěž,“ říká zkušený trenér Petr Rada, který ještě v minulé sezoně vedl právě Spartu.

Tým z Letné se v aktuálním ročníku rozjížděl hodně pozvolna, ovšem postupem času začal dávat italský trenér Stramaccioni příležitost více a více českým hráčům. Nebo těm, kteří ve Spartě už nějaký čas působí. Takovým příkladem je rumunský záložník Vatajelu. V úvodu sezony příliš prostoru nedostával, ale jakmile se zjevil na trávníku, vybojoval si místo v základní sestavě.

Sparta jako Bayern

„Říkám si, proč už dávno nehraje od začátku. Není to jen o gólech, ale i o asistencích a ty mají Ben Chaim s Biabianym po jedné, jinak nic,“ dodává Rada. Zkušený kouč se při svém angažmá mohl spolehnout hlavně na tradiční gólový přísun kapitána Lafaty.

„To, že dal přes 200 gólů, o něčem svědčí. Takový hráč tady od dob Siegla dlouho nebyl. Ono ale není jednoduché střílet góly v žádné soutěži. Čeští hráči svou ligu znají, a i když o nich soupeři vědí, pořád se dokážou prosazovat, mají na to dar a čich. Zahraniční hráči zatím nenaplňují předpoklady. Čtu třeba, že Vaclík se Suchým si libují, že v Basileji hrají za špičkový klub, ale švýcarská liga určitě není lepší než naše,“ má jasno Petr Rada.

A jasno má i v tom, že ve Spartě nikdo nedostane půl roku čas. „Ale tak to je vlastně všude. Sparta je svým významem u nás to samé jako Bayern v Německu, Juventus v Itálii nebo Barcelona s Realem ve Španělsku. Má ty nejvyšší ambice a nemůže pořád čekat, že to konečně začne jít. Sparta ale trenérovi pořád důvěřuje a to je dobře. Sám vím, jaké to je, když cítíte nedůvěru,“ vzpomíná na své angažmá na Letné.

Nákladný drahý projekt Křetínského se rozjíždí hodně pozvolna, a přestože Sparta chytá dech, ztrátu na nejvyšší příčky už prakticky nemůže dostihnout. Nebo ano? „Ve fotbale je možné vše,“ míní Rada. „Pan Křetínský je v podnikání i ve fotbale hodně ambiciózní a je to jeden z mála majitelů, který je do fotbalu opravdu fanatik. A přestože říká, že nastavená cesta je správná, tak sám určitě není zatím spokojen. Je špatné i pro celý český fotbal, že Sparta chybí v Evropě,“ doplňuje expert.

Kadlec má smůlu

Už během svého jarního působení na lavičce Rada věděl, že ho nahradí italský stratég a že jakmile skončí sezona, bude muset odejít. „Mrzelo mě, když jsem si přečetl slova ředitele klubu Kotalíka, že čeští trenéři už Spartě neměli co dát. Tak to není. Každý, kdo do ní přijde, chce uspět. Co se týče organizace, zázemí nebo mládeže, tak Sparta je u nás pořád nejlepší klub,“ pokračuje ve svém povídání.

Čeští fotbalisté, kteří na začátku sezony nedostávali tolik příležitostí, udělali to nejlepší, co mohli. Jakmile šanci dostali, chytili ji pevně za pačesy a ukázali trenérovi, že se s nimi musí počítat. Řeč je zejména o Václavu Kadlecovi, který se nejprve ocitl v trenérově nemilosti, ale poslední zápasy je jedním ze základních stavebních kamenů. Tedy, byl.

Sparta oznámila, že jeho zranění z Jablonce je vážnějšího rázu. V zadním stehenním svalu má prasklinu a bude mimo hru několik týdnů.