Jaký je pro fotbalistu návrat z tepla do české zimy?

Jsem teď trochu trochu nachlazený, ale to jsem byl už lehce tam. Bylo docela pěkně, hlásili nám kolem 25 stupňů. Takže když jsem přišel na pokoj, pustil jsem si klimatizaci a ke konci mě to trochu chytlo. Je to veliký přechod do takové zimy, jaká je teď v Čechách. Zvykám si.

Co vám pro takové přechody radí klubový lékař? Čemu se musíte vyhnout, a co naopak dodržovat?

Měli jsme s sebou svého doktora a ten měl spoustu vitamínových přípravků, takže se o nás v tomto směru staral dobře. Člověk by se asi měl vyhýbat klimatizaci, ale ono se to bez ní nedalo vydržet. Přišli jsme na pokoj, bylo vedro, tak jsme si ji hned zapnuli. Doktor nám radí, čeho se vyvarovat, protože jak je tělo v zátěži, je na nemoci náchylnější. Musíme brát vitamíny a dobře se oblékat, obzvlášť teď, co jsme se vrátili.

V Dubaji jste odehráli několik přípravných zápasů, co vám ukázaly?

Ukázaly nám, kde máme slabiny a čemu se ještě musíme věnovat. Zaměřovali jsme se hodně takticky, sledovali videa ze zápasů a trenér nám ukazoval, co si představuje jinak, nebo chyby, ze kterých jsme dostali góly. Ukázalo se, že můžeme být silní, ale i to, co děláme špatně.

Během přípravy se proti Šachťaru parádně trefil spoluhráč Stoch z vlastní poloviny hřiště a video s jeho úžasnou trefou hned obletělo půl světa. Co jste mu v kabině říkali?

Všichni jsme ho obdivovali, byla to paráda, jak to úžasně trefil. Jen tak někomu se nepovede takový nákop přes tři čtvrtiny hřiště, kdy vidí, že je gólman vylezlý a zkusí to. Navíc musíte mít ránu jako Miňo Stoch. (směje se) Zkusil to, padlo mu to tam a byl z toho úžasný gól. Nedivím se, že to pak sledovali všichni.

Za poslední tři roky jste ve Slavii zažil tři zimní přípravy pod třemi různými trenéry. V čem od sebe byly odlišné?

V něčem je to podobné, ale pochopitelně je každý trenér jiný. Kondiční příprava pana Trpišovského je hodně náročná, hodně jsme běhali. Ve Španělsku byl jeden den trénink na hřišti a druhý běžecký. To nám docela vyhovovalo, protože jsme vše rychle odběhali a dostali přesně to, co hráč potřebuje. I když jsme byli hodně unavení, tak jsme byli spokojení.

Říká se, že kondiční příprava pod Jindřichem Trpišovským patří k těm nejnáročnějším. Je to tak? Má fyzičku na prvním místě?

Nevím, jestli na prvním místě, ale je hodně důležitá. To jsme poznali na onom španělském soustředění, kde jsme nabírali kondici i na hřišti. Všechno bylo dobré, i když jsme si stěžovali. (směje se) Fotbalista musí vydržet.

Cítíte, že jste po obměně kádru silnější než na podzim?

Jsme připraveni dobře, ale nemohu říci, jestli jsme silnější. To se ukáže až na hřišti. Určitě jsme lépe připraveni kondičně. Trenér po nás chce náročný fotbal, aby se v jedenácti bránilo i útočilo, a to je výborné.

Upřímně, je vůbec možné, aby se někdo dotáhl na Plzeň v čele ligové tabulky?

Je to veliký náskok, o tom nikdo nepochybuje. Budeme se snažit ho co nejvíc stáhnout, ale bude to těžké dohnat celou ztrátu. Plzeň by musela hodně ztratit, ale má natolik zkušený tým, že by to neměla pustit. Budu však rád, když se tak stane.

Láká vás i vidina úspěchu v domácím poháru?

Samozřejmě ano. Do konce už nezbývá mnoho zápasů a chceme pohár vyhrát

Paradoxní je, že z druhého místa půjde tým do druhého předkola Ligy mistrů, ale třeba skončit třetí a vyhrát pohár znamená rovnou účast ve skupině Evropské ligy.

Bavili jsme se o tom, je to paradox. S tím ale nic ne-uděláme. Budeme se snažit vyhrát pohár a co nejlépe dopadnout v lize, to jsou naše dva jasné cíle.

Bude boj o druhé místo záležitostí Slavie a Sparty, nebo se nahoře udrží i Olomouc?

Jestli Olomouc udrží formu, tak bude o špičku také bojovat. Na podzim hrála velice dobře, u nich jsme remizovali a teď jedou k nám.

Na co budete chtít nalákat fanoušky do ochozů Edenu?

Na útočný fotbal. Doufám, že je bude bavit a že na nás budou chodit. My se budeme snažit hrát co nejvíc dopředu a dávat co nejvíc gólů. To po nás trenér chce a my to chceme plnit.