V loňské sezoně vyhrálo ČFL pod vedením trenéra Jana Kmocha sparťanské béčko a bez šancí není Praha na postup do II. fotbalové ligy ani tentokrát.

Dva možní kandidáti

I když má lídr třetí ligy Vlašim opticky velký náskok, není ještě nic rozhodnuto a právě dva týmy z metropole číhají v závětří na svoji příležitost. Udeří na jaře?

Slavia B je s odstupem šesti bodů druhá, zatímco exdruholigová Sparta Krč figuruje na třetí příčce a na lídra tabulky ztrácí sedm bodů.

Kdo se bude smát v červnu po 34 odehraných kolech této jediné osmnáctičlenné soutěže v České republice?!

Slavia B nemá cíl, výsledky ale ano

Rezerva červenobílých se v červnu zachraňovala, teď přezimuje v ČFL druhá.

STRAHOV – Ve své Slavii je sice hluboko ve stínu trenéra A-týmu Karla Jarolíma, přesto zde za necelý rok dokázal velké věci. Řeč je o současném kouči B-týmu a někdejším spoluhráči Jarolíma v červenobílém dresu, kterým je Miroslav Janů. Pod jeho vedením prožívá slávistická rezerva doslova renesanci. Přezimuje druhá s odstupem šesti bodů za vedoucí Vlašimí. A mohlo to být klidně jen o dva body, neboť ve vzájemném souboji Vlašim vyrovnávala na 1:1 až v nastaveném čase.

Ještě na konci března stál u kormidla Daniel Šmejkal, po domácí remíze s Vyšehradem a hlavně propadu do sestupového pásma došla vedení klubu trpělivost a angažovala k záložnímu celku právě Janů. Slavii B, jíž už notně teklo do bot, nakonec zachránil před ostudným pádem do divize.

Velmi dobré výsledky pokračovaly pod vedením Janů i v nové sezoně, přestože B-tým po několika letech změnil působiště a přestěhoval se z Horních Počernic na Strahov. Tedy tam, kde donedávna hrávalo áčko Slavie. „Nechceme hrát v kleci,“ připomněl specifikum xaverovského hřiště někdejší bek Janů.

A cíle v nové sezoně? „Žádné nejsou!“ …překvapuje neobvyklou odpovědí Janů.

Možná právě proto ale hrají jeho svěřenci uvolněně, a to se pozitivně odráží i na výsledcích. Skvělá je hlavně defenziva, za celý podzim dostala Slavia B jen čtyři góly. Ve 13 zápasech vůbec neinkasovala, 7× uhájil čisté konto gólman Vorel a 6× jeho kolega Diviš, člen reprezentační jednadvacítky.

„Jsou to gólmani z kádru áčka, pomohli nám. A pak dobře pracovala i stoperská dvojice Kobler – Hošek,“ uvedl Janů. A právě Jan Hošek půjde nyní spolu s Milanem Černým do zimní přípravy už s A-týmem Slavie.

Slavia Praha B
 • Po podzimu druhá v tabulce ČFL.
 • Bilance: 9 – 6 – 2, skóre 15:4, 33 bodů.
 • Zajímavost: Tým inkasoval v 17 zápasech jen 4 góly.
 • Sestup ze II. ligy Spartu Krč nepoznamenal

  Exdruholigový tým z Prahy 4 na podzim skvěle šlapal, podlehl jen suverénovi z Vlašimi.

  KRČ – Kdo sledoval v minulé sezoně marnost krčského úsilí ve snaze zachránit historickou účast ve II. lize, nevsadil by nejspíš ani pětník na to, že se hned po nedobrovolném návratu do amatérské sféry našeho fotbalu tým tak rychle otřepe. Ale stalo se, a to je jedno z největších překvapení podzimní části ČFL. V její polovině přezimují modrobílí na třetím místě se ztrátou jednoho bodu na druhou Slavii B a sedmi na vedoucí Vlašim.

  „V osmnáctičlenné soutěži to není zase tolik. O dalším vývoji na špičce soutěže hodně napoví výsledek našeho utkání ve Vlašimi ve druhém jarním kole,“ uvedl kouč Jiří Formánek. Ten se v létě posunul z pozice asistenta na post šéftrenéra a pro tým z Prahy 4 to byla dobrá volba. Bývalý kormidelník Juraj Šimurka působí na pozici sportovního ředitele klubu.

  Z bilance Krče je ihned zaujme jednička v kolonce porážek. Jediná podzimní prohra přišla už v srpnu, doma 0:3 právě s Vlašimí. „Tehdy jsme tým teprve stabilizovali,“ připomněl Formánek.

  Po návratu z nedobrovolného strahovského azylu (ve II. lize) do Krče se zdálo, že tým bude těžit z domácího prostředí. Ale nakonec byla nejlepší v bilanci na půdě soupeřů.

  „Pokud bychom doma porazili Vyšehrad a béčko Hradce Králové, byl bych maximálně spokojen. I tak je zisk dvaatřiceti podzimních bodů slušný, vždyť plánem bylo umístění v první polovině tabulky. Možná jde o historicky nejlepší krčský podzim, ale musíme zůstat pokorní,“ dodal Formánek.

  Jednou z jeho devíz byla sázka na osvědčenou sestavu, kterou měnil většinou jen v případě zranění. Ale i s absencí těch největších osobností, jako například záložníka a kapitána týmu Viskupa, se tým vyrovnal a bodoval. Z posil se předvedl hlavně gólman Frydrych, jenž přišel z Hradce Králové a na podzim uhájil devětkrát čisté konto.

  Sparta Krč
 • Po podzimu třetí v tabulce ČFL
 • Bilance: 8 – 8 – 1, skóre 25:12, 32 bodů.
 • Zajímavost: Tým z Prahy 4 jako jediný z celé soutěže neprohrál ani jednou venku
 • Žižkov B okusí v zimní pauze i Tipsport Cup

  Viktorka má velmi úspěšného trenéra, ten ale nesedí na lavičce prvoligového áčka.

  HORNÍ POČERNICE – Že by byl rezervní tým Viktorie Žižkov kvalitnější než jeho vlastní áčko?! Při tom, co předváděl tým z Prahy 3 v podzimní části nejvyšší soutěže, lze i tuto zdánlivě za vlasy přitaženou možnost připustit. Každopádně v zimní pauze bude mít Viktoria B šanci okusit si konfrontaci s prvoligovými soupeři, vzhledem k odletu áčka za přípravou v teple totiž nastoupí ke dvěma zápasům Tipsport Cupu. Jinak proběhne příprava většinou na vyšehradském turnaji.

  Pokud měl šéf Viktorky Luděk Vinš v posledních letech šťastnou ruku při volbě trenéra, pak před dvěma roky určitě. Nikoliv v případě A-týmu, ale béčka.

  Nabídku dostal tehdejší kouč Sokola Ovčáry Roman Veselý a své nové svěřence viděl poprvé právě na zimním turnaji na Vyšehradě. Rezerva Viktorky před jeho zraky po trapném výkonu podlehla svým slávistickým protějškům 1:7, přesto se Veselý hned pustil do práce a výsledky se rodily velmi rychle.

  Nejprve bylo třeba mužstvo zachránit v divizi, to se na jaře bez potíží povedlo. Pak se hovořilo a chuti atakovat čelo tabulky v dalším ročníku, a vyšlo to náramně. Viktoria B poprvé v historii postoupila do ČFL.

  A to není vše, ve třetí lize si vede tým nadmíru zdatně. Žádná nováčkovská daň. V domácím prostředí na Xaverově Veselého svěřenci prohráli jen s Náchodem, až na závěr podzimní části.

  „Tahle prohra nás popravdě dost mrzí, nedali jsme ani penaltu. Pokud bychom ten zápas zvládli, měli bychom devětadvacet bodů,“ uvedl Veselého asistent Miloš Trinkmoc. Ani s 26 body to ale rozhodně není špatné, tým nováčka se vešel do první poloviny tabulky třetí ligy.

  Před dvěma roky by něco takového byla v případě Viktorie B ještě čirá utopie. Jaký to rozdíl oproti chaosu v žižkovském áčku, kde trenér střídá trenéra.

  Už při svém nástupu do Viktorky Veselý prozradil, že jeho cílem je vypracovat se časem do I. ligy a na Žižkově možná už mohl tuto příležitost dostat. Letos na podzim. Vedení klubu ale zjevně dává přednost známějším jménům. Snad to nakonec na jaře neskončí zbytečným pádem do II. ligy.

  Viktoria Žižkov B
 • Po podzimu devátáv tabulce ČFL.
 • bilance: 7 – 5 – 5, skóre 20:15, 26 bodů
 • zajímavost: Brankář Viktorie B Štěpán Kolář si připsal v roce 2008 celkem 15 zápasů s čistým kontem, na jaře 7 v divizi a na podzim 8 v ČFL.
 • Šemíci chtějí zopakovat loňský scénář

  Vyšehrad má o bod méně než loni na podzim, záchrana v ČFL se začíná jevit jako velké sousto

  VYŠEHRAD – Před rokem byli fotbalisté Slavoje Vyšehrad nováčky ČFL a po podzimu, v němž získali 18 bodů, se třásli o svoje setrvání ve třetí lize. V zimě ale posílili a v jarní části patřili k nejlepším. Jenomže rok se s rokem sešel a „šemíci“ se třesou znovu. A to mají po podzimu o bod méně.

  „Rád bych, aby se loňský scénář opakoval,“ uvedl trenér Jiří Hruška. Tentokrát k tomu ale může být daleko. V létě odešly tři největší opory ofenzivy Zajac, Bošanský, Dalekorej, a je to hodně znát. Aadekvátní náhrada prostě není, a tak hraje často v útoku veterán Matuszny, který je „původním povoláním“ středopolař.

  Vyšehrad po dvou tučných letech zřejmě čeká skromnější rok, záchrana by byla v této situaci ternem. Klub, který měl nedávno ještě tolik funkcionářů, že by mohli závidět i leckde v I. lize, po odchodu sponzora Dragouna a manažera Zvoniče do Řevnic (středočeský přebor) strádá a chybí mu i hráčská kvantita. A to nejen v prvním týmu, ale i v béčku a mládeži. Podaří se mu nepřízeň fotbalového osudu odvrátit?!

  Slavoj Vyšehrad
 • Po podzimu třináctý v tabulce ČFL.
 • Bilance: 3 – 8 – 6, skóre 19:24, 17 bodů.
 • Zajímavost: Nejlepším střelcem týmu je hrající sekretář Kamil Matuszny s pěti góly.