V končinách, kde Praha pomalu ztrácí své jméno, se rodí český sen. Postrčit k němu má i pohodlí zánovního čtyřhvězdičkového hotelu s tenisovými kurty či bazénem. „Jsme tu trochu odříznutí, ale to je asi účel," pousměje se univerzál Ondřej Petrák. „Hlavní je, že máme klid a nic nás neruší."

Do začátku Eura schází necelé tři měsíce, ale hostitelé už se chystají na generálky, v pátek hrají přátelák s Anglií (20.30, Eden) a příští úterý s Portugalskem (18.00, Eden). „Potřebujete ode mě něco, pánové?" zeptá se reportérů trenér Jakub Dovalil a pak mu cuknou koutky: „Je to pořád stejné. Angličany porazíme."

A teď už vážně s obráncem Tomášem Kalasem: „Vždycky hrajeme na výsledek, ale stejně důležitý je i náš pocit. Chceme vědět, že si na placu rozumíme, a když si po zápase budeme moct říct, že nám vyšlo všechno, co jsme chtěli, bude to fajn."

Když Kalas přišel mezi novináře, unaveně si opřel hlavu o pohodlný polštář. „Časem to přejde, jsem přece mladý."

Dobrý test před Eurem

Zatímco blonďatý bek vypráví, u vedlejšího stolu klábosí u kávy syn slavného otce Martin Frýdek, vousatý brankář Tomáš Koubek, záložník Tomáš Přikryl a další mladí pánové, které bude v červnu sledovat celé fotbalové Česko: ve skupině hrají s Dánskem, Srbskem a Německem. Pokud postoupí do semifinále, budou mít v kapse vstupenku na olympiádu do Ria.

„Nazdar, squadro azzuro!" houkne na borce bývalý útočník Petr Mikolanda, jenž přišel na návštěvu, a se všemi si podá ruku.

Na pracovní návštěvě je tu i štáb České televize, jež venku natáčí speciální dvojrozhovor: Michal Pospíšil, vítěz Eura jednadvacítek 2002, si povídá s útočníkem Matějem Vydrou. Před dvěma kamerami jim to jde hladce, žádné přeřeky. „Snadná práce, jako s profíky," chválí po akci kameraman Pavel Křížek.

Dojde samozřejmě i na fotbal: Kalas, Vydra a spol. mají za sebou dva tréninky, další bude následovat ve čtvrtek vpodvečer na Letné, kde Češi zítra hrají s Anglií. „Dobrý test, potkáme hráče z Manchesteru nebo Arsenalu, a zjistíme, jak na tom jsme," pravil Petrák.

Takže jak na tom Češi jsou?

Martin Mls