Poslední lednovou neděli prohrála trápící se Sparta v 17. kole FORTUNA:LIGY doma s Bohemians 0:1 a začalo být bolestně jasné, že ani letos tuzemské kralování konkurenční Slavie neukončí. Odnesl to trenér Václav Kotal, který byl po zápase odvolán z funkce.

„V první chvíli mě to mrzelo,“ řekl pak s odstupem osmašedesátiletý Kotal, jehož na Letné k nevoli některých fanoušků vystřídal Pavel Vrba. „Ale sparťan jsem a sparťanem zůstanu,“ dodal kouč, který se svého nejblyštivějšího angažmá dočkal na samém sklonku kariéry.

Ta ale ještě stále nekončí. Podle informací Deníku se teď Kotal ujme divizního FK Náchod, tedy klubu, kde s fotbalem kdysi začínal. Náchodský rodák má ambicióznímu týmu pomoci k postupu do třetí nejvyšší soutěže, což je cíl, se kterým se východočeský klub příliš netají.

Návrat do rodného města

Kotal strávil největší část hráčské kariéry ve Spartě, kde v 70. letech patřil k základním pilířům sestavy. Jako trenér pak na Letné vystřídal různé funkce – dělal skauta a vedl (opakovaně) béčko. K áčku se dostal v únoru 2020 a vyhrál s ním po letech čekání na trofej domácí pohár.

Mezitím trénoval mj. Jablonec, Brno či Hradec Králové, se kterým v roce 2010 postoupil do nejvyšší soutěže, jako asistent působil i v Plzni či v Dynamu Moskva. Pracoval také u mládežnických reprezentací.

Náchodským klubem prošla řada známých jmen českého fotbalu, začínal tam třeba někdejší reprezentant a kanonýr Sparty Vratislav Lokvenc, slávistický záložník Ivo Ulich či dlouholetý hráč bundesligy Pavel Krmaš.