Komedie. Dlouhá osm hodin. Tak by se dala popsat včerejší Valná hromada Fotbalové asociace. Přesně po takto dlouhém časovém úseku totiž bylo oznámeno, že delegáti se neshodli ani na jednom z kandidátů a český fotbal i nadále povede současný výkonný výbor.

V úvodu se řešila zapeklitá situace

„Valná hromada pověřuje Výkonný výbor FAČR, aby svolal mimořádné zasedání, a to nejpozději do 31. 12. 2017," řekl po jednání dohadovací komise její člen Zdeněk Zlámal. V sále i mezi novináři to jen zahučelo.

Hned na úvod programu se řešila zapeklitá situace. Předseda mandátní komise prohlásil, že ve vedení devatenácti klubů 1. a 2. ligy jsou lidé, kteří nejsou členy asociace, a tudíž delegát takového klubu nemůže volit. To se týkalo například bosse Slavie Jaroslava Tvrdíka, za kterého se musel v avizované přestávce uhradit členský poplatek.

Pro český fotbal to není dobře

Kvůli neuhrazení z hlasování vypadly týmy Sokolova, Ostravy, Olomouce a Frýdku-Místku. První tři jmenované kluby nakonec později poplatky uhradily, ale česká komora zamítla návrh vrátit jim hlasovací právo. Nakonec by ale ani hlasy vyřazených klubů ničemu nepomohly.

„Nový předseda se měl zvolit na valné hromadě a ne až později," smutnil Libor Duba, který ze hry vypadl už v prvním kole. „Pro český fotbal to není dobře, není to výsledek, který jsme si všichni přáli. Komerční partneři i UEFA očekávali, že předseda z jednání vzejde. UEFA podmínila pomoc právě tím, že předseda bude. O všem se teď bude muset jednat," dodal Martin Malík.

Toho podporovala většina delegátů z Čech, Morava volila Petra Fouska. K dohodě nedošlo. I proto, že Roman Berbr neustoupil. Moravští delegáti prý totiž byli ochotni přistoupit na Malíka, pokud by ale Berbr nekandidoval do výkonného výboru. Nestalo se. „Je to promarněná šance na změnu a nový start," glosovala výsledek končící ministryně školství Kateřina Valachová. Pověst českého fotbalu tak dál krvácí.