Za několik dní pětatřicetiletý obránce či záložník po rozchodu s Bohemkou zamířil za dalšími bývalými profíky Koubkem a Kinclem do Zbuzan na Praze-západ. S lídrem skupiny už vybojoval druhé místo na zimním turnaji Weber cup, teď je na řadě postup do krajského přeboru.

Proč právě Zbuzany?

Mám tam kamarády, se kterými se vídám i mimo fotbal. Hrají dobrý fotbal. Chodil jsem se na ně dívat, ještě když jsem hrál na vrcholové úrovni. Další věcí bylo kvalitní zázemí a blízkost domova. Hlavně je tam dobrá parta. Chtějí na postup do přeboru, což je podle mě ještě dobrá soutěž. Myslím, že by mě to tam mohlo bavit (smích).

Podle šéfa Zbuzan pana Huňáčka bylo o vašem příchodu jasno hned poté, co jste se nedohodl na pokračování v Bohemce. Nepřemýšlel jste ale přece jen o nějakých jiných nabídkách, řekněme z druhé či třetí ligy?

Musím říct, že moc nabídek nebylo. Kontaktovali mě z Vyšehradu, ale rozhodl jsem se, že pokud mě v Bohemce nebudou chtít prodloužit, tak už se nechci nikde handrkovat. Neříkám, že Vyšehrad je daleko. Chci si už ale opravdu zahrát pouze pro zábavu a nechci to hrotit profesionálně.

S novým týmem už jste odehrál Weber cup. Jak jste zapadl? Prý jste si vybral post středního záložníka…

(smích) Záložníka jsem hrál párkrát i v Zenitu. Až po zranění levého beka jsem byl hozený na levého beka, kde jsem si pak zvykl a nebylo to špatné. Na druhou stranu v nižší soutěži jsem se nechtěl úplně zazdít na lajnu. Chtěl jsem si zahrát veprostřed, aby měl člověk větší vymezený prostor. To byl asi ten důvod. Ale sám jsem si nic nevybíral. Nechal jsem to na trenérovi, ale ten sám mi naznačil, že na beka má jiné kluky, kteří tam hrají dobře a kvůli mně by třeba zbytečně nehráli. Vzájemně jsme se shodli.

Jak hodnotíte zápasy na Weber cup?

Turnaj jsme odehráli dobře. Některé týmy byly dost slabé a poráželi jsme je deset - jedna. Prověrkou byl naopak zápas s Aritmou, kterou jsme dokázali porazit. Ve finále jsme prohráli se Zbraslaví, proti které se nám to nevyvedlo individuálně, a za chyby jsme bohužel byli potrestáni. Já jsem si zahrál a myslím, že kádr má na to, aby postoupil.

Mění se nějak vaše osobní příprava na zápasy? Přece jen první liga a A třída …

Nevím, jestli se něco změní. Člověk nebude pod takovým tlakem, nebude tak sledovaný. Když to řeknu laicky, pokud se někde nestačím vrátit, tak se asi nic moc nestane. To samé před zápasem. V lize je to i s přípravou často skoro na půl dne, když se jede ven na Moravu, tak i o den dřív. To tady odpadá. Fotbal už hraji nějaký pátek a vím, co potřebuji a dělá mi dobře. Už to ale člověk tak nehrotí.

Mezi spoluhráči máte i Marka Kincla, se kterým jste se potkával už v minulosti, že?

Potkali jsme se ve Spartě. Já byl v té době mladej cucák, moc jsme tam toho spolu nenahráli, ale nějaké tréninky jsme absolvovali. Znovu jsme se pak potkali v Petrohradu, kde jsme byli spoluhráči asi půl roku. Takže se známe dobře. Rusko nás taky trochu spojilo a stmelilo. I když tam byl Mára jen půl roku, tak v cizině jste rád, že tam s vámi je nějaký krajan. On pak odešel do Rakouska.

Jak se vám s ním hraje?

Je to prostě klasický útočník. Výborný ve vápně a hlavou. Balon si vždycky najde, a když má šanci, tak ji promění. Není to žádný útočník, který by lítal po celém hřišti, napadal a nabíhal do prostoru. To všichni víme, hrajeme to do něj, do těla, nebo na hlavu. Umí si to zpracovat, nebo rychle zakončit, ať už nohou nebo hlavou.

Jste připravený i na negativní reakce od soupeřů či fanoušků? Týmy, které to v soutěži na takové úrovni za přispění bývalých ligových hráčů válcují podobně jako Zbuzany, často nepatří zrovna mezi oblíbené…

Jak říkáte… Samozřejmě vždy, když člověk jde do nižší soutěže, chce postoupit, dělá pro to maximum a hrají tam tihle hráči, tak počítá s tím, že tam emoce od fanoušků i hráčů možná budou. To k tomu asi patří. Budu se muset nastavit, abych nějak nesmyslně nereagoval na okolí a bral to s nadhledem. Na druhou stranu jsem taky impulzivní, když hraju, chci vyhrát a nenechám si nic moc líbit. Ale není to nijak osobní, nechám se jen unést hrou. V těchto soutěžích si člověk proti lidem ani rozhodčím nijak nepomůže. Sám jsem na to zvědavý. A-třídu jsem hrával jako šestnáctiletý, to jsem ani necekl. Teď to bude po nějakých letech, tak doufám, že jako starší a rozumnější to nějak ustojím.

Plánujete ve Zbuzanech jen jaro, nebo i krajský přebor, do kterého tým neomylně směřuje?

Zatím jsme dohodnutí na tomhle půlroku. Nechtěl bych nějak předbíhat. Samozřejmě vrátit se do nějakého vrcholového fotbalu už asi neplánuji, ani nechci. Pokud se postoupí a bude zájem ze strany Zbuzan nebo od Pepy Huňáčka, tak asi nebudu mít tendenci něco měnit. Mám to u baráku, tréninkové podmínky jsou výborné a je tu parta lidí, se kterými se vídám i mimo. Muselo by se něco hodně závažného stát, abych tam nezůstal.

Radek Šírl je odchovanec Rudné, později působil v pražské Admiře a do nejvyšší soutěže poprvé nakouknul v dresu vršovických Bohemians, kde kopal i na hostování po svém přestupu do Sparty Praha.

V zimě roku 2002 přestoupil do Petrohradu, v němž působil téměř osm let. Stal se oporou, vyhrál ruskou ligu, Pohár UEFA i evropský Superpohár.

Po zranění v roce 2010 vypadl z petrohradské sestavy, a proto se v létě toho roku dohodl na ukončení smlouvy. V české lize se znovu objevil v dresu Mladé Boleslavi. V posledních třech sezonách opět hájil barvy klokanů z Ďolíčku.

Radek Šírl byl také členem mládežnických reprezentací do 20 i 21 let, v roce 2001 hrál na světovém šampionátu hráčů do 20 let v Argentině, kde český tým došel do čtvrtfinále.

Připsal si celkem osm startů za reprezentační áčko, naposledy za národní tým nastoupil v červnu 2009 v rámci přípravného utkání proti Maltě.

Čtěte také: Bohemians 1905 začali zimní přípravu bez obránce Šírla