Poprvé v historii českého fotbalu byl včera využit v oficiálním mistrovském zápase videorozhodčí. Stalo se tak při derby Sparty proti Slavii na Strahově v rámci Juniorské ligy. V hlavních rolích byli rozhodčí Pavel Orel na trávníku a videorozhodčí Roman Hrubeš v přenosovém voze. „Po testování v offline režimu jsme tento systém konečně vyzkoušeli online,“ vysvětluje mluvčí Ligové fotbalové asociace Daniel Hajný.

Jak to vypadá v reálu?

Kolem hřiště je postaveno pět kamer, bokem stojí přenosový vůz a z něj vedou kabely k monitoru u hřišti. Rozhodčí juniorského derby si tak mohl poprvé vyzkoušet možnost využít k posouzení sporných situací video. „Pro mě to byla jednoznačně nová zkušenost a všichni viděli, že v klíčové chvíli to pomohlo fotbalu,“ těšilo rozhodčího Orla.

Kdy se může podívat na obrazovku? Pravidla to vysvětlují jasně. „Oprávněnost pokutových kopů, regulérní dosažení branek, přímé červené karty za surovou hru nebo hrubé nesportovní chování a nakonec chybná identifikace hráče, kdyby se rozhodčí zmýlil při udělení karet,“ vysvětluje videorozhodčí Roman Hrubeš.

Ten nesmí spustit devadesát minut oči z obrazovky. „Někdy je náročné udržet soustředění, když třeba nejde o zápas s velkou kvalitou hry od šestnáctky k šestnáctce,“ usmívá se. Ale pro takové případy má po ruce asistenty, takže na monitory se dívá hodně očí. A ty pochopitelně více vidí.

Dojde-li na hřišti k nějaké sporné situaci, hlavní rozhodčí na trávníku dostane vysílačkou signál z přenosového vozu. Ovšem záleží pouze na arbitrovi, zda nápovědu poslechne, je-li o správnosti svého verdiktu skálopevně přesvědčen.

Video hned pomohlo

V zápase juniorů byly dva sporné momenty. Ona penalta a gól, při kterém se hráči Slavie dožadovali ofsajdu. Gól to byl jediný, Sparta jím vyhrála 1:0. „Na hrací ploše jsem viděl přestupek, nařizoval pokutový kop, dostal jsem i signál od asistenta, že se o přestupek jednalo, ale zároveň přišlo do sluchátek oznámení, že se situace bude zkoumat na videu. Přiběhl jsem k videu, podíval se dvakrát a rozhodli jsme, že k přestupku nedošlo.

U ofsajdové situace v prvním poločase jsem se na video dívat nešel. Dostal jsem informaci, že se situace zkoumá na videu, ale také jsem dostal zprávu, že to nebyl ofsajd a branka byla regulérní. Jsou určité postupy, nicméně finální rozhodnutí je s konečnou platností vždy na rozhodčím,“ vysvětluje Pavel Orel.

Tuto novinku jistě uvítají fanoušci, ale i samotní aktéři zápasu. Půjde-li vše hladce, během podzimní části sezony by mohl být videorozhodčím sledován jeden ligový zápas, na jaře pak dokonce jeden až tři zápasy z každého kola.

„Jako rozhodčí se na to dívám jedině pozitivně. Čekají na to všichni, nejen my. V klíčových momentech zápasů je pro nás příjemnější, pokud se bude mluvit o tom, že jsme rozhodli správně, byť na základě videa,“ dodává Orel.

Fotbaloví fanoušci ještě mají v živé paměti ligové derby mezi Slavií a Spartou, v němž rozhodčí neudělali červenou kartu slávistovi Bořilovi a neuznal regulérní gól, kdy sparťan Costa vykopával míč evidentně za brankovou čarou. Právě takové momenty pomůže odstranit malá nenápadná dodávka, která stojí v útrobách stadionu. Nikdo ji nevidí, ale třeba právě ona může rozhodnout o mistrovském titulu či sestupu.