Na šestatřicetiletého fotbalistu trenér Jarolím hodně spoléhá i v dnešním duelu třetího předkola Ligy mistrů na hřišti Ajaxu Amsterdam. „Bude to nejdůležitější utkání v mé kariéře,“ pro-hlašuje Vaniak, který v nové sezoně odchytal čtyři utkání. Všechna s čistým kontem.

Do zápasu vstupujete jako outsideři. Platí klišé, že nemáte co ztratit?

Ono se nabízí říct, že proti Žilině jsme měli co ztratit, protože jsme byli favorit, a teď to je přesně naopak. Ale hrát o Ligu mistrů, to je obrovská šance. A možnost, že se nám to povede, určitě není nereálná.

Konkrétně vy bojujete o Champions League poprvé v životě, že?

A taky třeba naposledy. Nechci ve čtyřiceti sedět někde v koutě a říkat si: tenkrát jsem mohl hrát v nejlepší soutěži v Evropě. Chci se do ní probojovat!

Co pro tenhle cíl musíte učinit v Amsterdamu?

Vybojovat přijatelný výsledek do odvety.Vní vyprodat Strahov a postoupit.

Vy můžete přispět dalšími dvěma čistými konty, spoluhráči ale musí začít být produktivnější…

Je pravda, že už v prvním zápase nemůžeme spoléhat na výsledek 0:0. Se Žilinou jsme se přesvědčili o jeho ošemetnosti. Co se týče těch nul, vycházejí z dobré práce celého mužstva.

Ze všeho nejvíc jsou ovšem vždy připisovány brankáři. A o vás je známo, že na sobě dřete jako málokdo jiný…

Na tréninku jdu do všeho naplno, žádný souboj nevypustím. Hráč v poli někdy, když už nemůže, zvolní. Ale to u brankáře nejde. Často se mluví o tom, že zápas pro něj není tak náročný jako pro ostatní. Ale při tréninku platí pravý opak. Jde na vás sto až dvě stě střel, stejněkrát musíte spadnout na zem a pak zase vstát.

Když to učiníte, za odměnu si můžete zachytat klíčový zápas jako ten na Ajaxu. Je možné si ho užít?

V průběhu devadesáti minut těžko. Až po skončení střetnutí, když vzpomínáte na určité okamžiky. Samozřejmě v nejlepším případě spojené s vítězstvím.