Za vytoužený postupem hnal Slavii slušně zaplněný Eden hned od úvodního hvizdu. Už v 6. minutě zahrozil po rohovém kopu Michael Ngadeu, zkušený gólman i kapitán Zenitu Mikhail Keržakov však jeho hlavičku vyrazil na roh.

Vršovické neúspěch neodradil, spíše naopak. Zároveň bylo očividné, že ruskému celku, který již měl zajištěnu první příčku, o nic nejde.

Na svou pasivitu doplatil. Ve 33. minutě se u levé lajny uvolnil Josef Hušbauer. Jeho milimetrový pas našel volného Jaromíra Zmrhala, načež měl záložník sešívaných ke druhé trefě v letošním ročníku Evropské ligy snadnou cestu – 1:0.

O devět minut později se stadion radoval znovu. Děkovat mohl Miroslavu Stochovi: slovenský reprezentant předvedl sebevědomé sólo od střídaček až k vápnu a rozhodl se zkusit štěstí svou pověstnou levačkou. Úspěšně, Keržakov se natahoval marně – 2:0.

Pražané, kteří měli na kontě stejný počet branek jako v předchozích pěti skupinových duelech dohromady, byli při chuti. Nic na tom nezměnilo ani několik nevychovaných fanoušků, které pořadatelé museli na začátku druhé půle odchytit až na trávníku.

Až na Stochovo břevno druhý poločas podobný vzruch nenabídl. Slavia si v poklidu došla pro třetí vítězství ve skupině i postup ze druhého místa.

Kromě sešívaných, kteří si na jaře zahrají po jedenácti letech, triumfoval i Jablonec, který vyhrál 1:0 v Kyjevě. Postoupit již nemohl, přesto: české celky si v posledních kolech připsaly tři výhry ze tří utkání, což znamená, že za sebou mají jeden z nejúspěšnějších týdnů v tuzemské pohárové historii.

SK Slavia Praha – Zenit Petrohrad 2:0 (2:0)

Branky: 32. Zmrhal, 41. Stoch. Rozhodčí: Dallas – Connor, Potter (všichni Skotsko). ŽK: 25. Škoda – 36. Nabiulin, 68. Hernani. Diváci: 17 748.

Slavia: Kolář – Zelený (90. Baluta), Ngadeu, Kúdela, Coufal – Hušbauer, Souček – Olayinka, Stoch (90. Frydrych), Zmrhal – Škoda (84. Traoré). Trenér: Jindřich Trpišovský.

Zenit: Keržakov – Nabiulin (46. Mak), Mevlja, Neto, Mammana – Hernani, Kranevitter, Marchisio, Smolnikov – Šatov (74. Kuzjajev), Zabolotny (46. Driussi). Trenér: Sergej Semak.