„Policisté zakročují v centru Prahy ve dvou restauracích proti fotbalovým výtržníkům. Několik osob bylo zajištěno,“ napsal zhruba dvě hodiny před výkopem na twitterový účet policejní mluvčí Jan Daněk. „Policisté omezili na osobní svobodě celkem 31 osob z toho 14 cizinců. Zákroky se neobešly bez použití donucovacích prostředků,“ dodal Daněk.

Zdroj: Policie ČR

Podle přiložené fotografie zásah probíhal v Týnské ulici, kde začali dělat problémy právě obávaní angličtí chuligáni. „Ti nakonec zaútočili na policisty skleněnými lahvemi, sklenicemi a také pepřovým sprejem. Následoval razantní zákrok ze strany speciální pořádkové jednotky, pomáhali také pražští policejní psovodi či krajská pořádková jednotka,“ napsal Týdeník policie. 

Zdroj: Youtube

„Před restaurací tropili angličtí příznivci výtržnosti a ani přes opakované výzvy se neuklidnili. Navíc po policistech začali házet láhve, proto došlo ze stany těžkooděnců ze speciální pořádkové jednotky k zákroku. Na jeho konci bylo zajištěno 14 lidí, kteří skončili na cizinecké policie pro podezření ze spáchání přestupku,“ uvedl v sobotní tiskové zprávě mluvčí Daněk.

Prohráli jste dvakrát

Záznam řádění se objevil na sociálních sítích na fanouškovských stránkách s popiskem „tichá noc v Praze“. Někteří diskutující zásah české policie, která byla posílena o jedenáct kolegů z Britských ostrovů, chválili. „Vypadá to, že jste prohráli dvakrát,“ narážel jeden z příspěvků na překvapivý výsledek, který zařídil český debutant Zdeněk Ondrášek.

Podle Týdeníku policie kromě zadržených osob další lidé skončili v péči záchranářů a se zraněním byli za policejní asistence převezeni do nemocnice. Policie zveřejnila také video ze zásahu.

Útok Čechů na bar, kde popíjeli Angličané

Speciální pořádková jednotka před začátkem utkání zasahovalo ještě ve Veleslavínově ulici, kde zase před barem Hany Bany řádila skupinka českých fanoušků. 

„Do restaurace vběhlo několik maskovaných mužů, kteří zaútočili na hosty. Útok proběhl i za použití pyrotechniky a došlo při něm k poškození zařízení restaurace. Pak se dali výtržníci na útěk, nicméně je policisté vzápětí dopadli a 17 z nich zadrželi. Všichni skončili na policejním oddělení pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a poškození cizí věci. Po výslechu byli všichni propuštěni a nyní bude probíhat standardní trestní řízení,“ upřesnil mluvčí pražské policie Daněk.

Situace před slávistickým stadionem, kde na bezpečnost dohlížely stovky příslušníků pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké služby, policisté z antikonfliktního týmu a také pražští strážníci, už byla podstatně klidnější.

Policie bude v pohotovosti i v noci na neděli

Sobotní noc probíhala v metropoli bez problémů i proto, že na Vinohradech se podařilo odhalit české fanoušky, kteří měli podle policie namířeno do centra, aby vyvolávali konflikty s anglickými protějšky, což podtrhuje fakt, že u sebe měli například kukly a bojové rukavice. „Při kontrole jeden z podezřelých zaútočil pěstmi na policisty, kteří ho následně zadrželi. Tento dvacetiletý muž je nyní stíhaný pro trestný čin násilí proti úřední osobě, za což mu hrozí až čtyřletý trest odnětí svobody,“ sdělil Daněk.

Ovšem je možné, že radikální fanoušci Albionu se v Praze zdrží přes víkend a mohou vzniknout další nepokoje. „Vzhledem k tomu bude pražská policie v pohotovosti a v ulicích přítomni stovky policistů, kriminalistů a těžkooděnců,“ slíbil policejní mluvčí.

Britská policie přitom neúspěšně žádala evropskou fotbalovou asociaci UEFA o odložení kvalifikačního zápasu v Edenu na jiný den než pátek večer, kdy podle dosavadních zkušeností dělají chuligáni největší problémy. Například loni při přípravě proti Nizozemsku zadržela v Amsterodamu policie víc než sto anglických rowdies.