Nyní je na vzestupu Slavia, jejíž osu tvoří opět ve Spartě opomíjení Simon Deli, Josef Hušbauer a Jan Sýkora. Posledně jmenovaný sice do nedělního 287. derby pražských „S" kvůli čtyřem žlutým kartám nenastoupí, ale je zatím posledním přeběhlíkem mezi oběma rivaly. Sýkora sice do Slavie přestoupil v zimě z Liberce, ale předkupní právo na něj měla Sparta.

Čtěte také: Spartě hrozí kolaps. Fanoušci napsali Křetínskému: Ukončete chaos

Nedělní derby přichází o zajímavý příběh 

Mladý fotbalový univerzál však dal najevo, že se mu na Letnou nechce, protože Spartě patřil více než čtyři roky a nikdy šanci v áčku nedostal. Přitom ještě když před dvěma lety hostoval ze Sparty ve Zbrojovce Brno, tak po každém povedeném zápase volal do Prahy Jaroslavu Hřebíkovi, jestli jeho výkony mají zástupci letenského klubu v merku.

Kvůli Sýkorově distanci tak nedělní derby přichází o velmi zajímavý příběh, nicméně zvýšená motivace rozhodně nebude chybět Simonu Delimu a Josefu Hušbauerovi. „Kurrrrrrrr*aaaaa joooo! Skveláááá pracéééé!" takový řev v lámané češtině se rozléhal útrobami vršovického Edenu v září 2015, autorem byl Simon Deli, který právě absolvoval první vítězné derby v dresu Slavie Praha.

Součástí dohody byla klauzule 

Urostlý obránce z Pobřeží Slonoviny patřil Spartě od jara 2013, ale v áčku stejně jako Sýkora nikdy šanci nedostal. Deli byl odeslán na hostování do Českých Budějovic, pak zamířil do Příbrami. V lednu 2015 přestoupil do Slavie papírově právě ze Sparty. Součástí dohody byla klauzule, že Deli nesmí nastoupit v jarním derby.

O to větší motivaci měl africký stoper ve zmíněném podzimním derby 2015, kde patřil k nejlepším hráčům na hřišti při výhře Slavie 1:0. Od té doby svoji výkonnost ustálil a v této sezoně patří k nejlepším hráčům celé soutěže. Díky spolehlivosti se probojoval až do národního týmu Pobřeží Slonoviny.

Musel skousnout prohru 

Do reprezentace, té české, se díky letošní formě vrátil i další sparťanský odpadlík, který obléká sešívaný dres, Josef Hušbauer. „Beru to jako normální ligový zápas proti silnému soupeři," říkal loni v březnu záložník s výbornou střelou před svým prvním derby na slávistické straně.

Tehdy ještě musel skousnout prohru 1:3 na Letné, ale na podzim už se na stejném místě mohl radovat z vítězství 2:0 a hlavně z jasné převahy Slavie, jejíž hru dirigoval ze středu hřiště. Ani před nadcházejícím nedělním utkáním Josef Hušbauer jistě nevypustí do médií nějaké nediplomatické prohlášení, ale je jasné, že bude makat na pověstných stodvacet procent.

Čtěte také: Derby je specifické, mírní kouč Slavie Šilhavý roli favorita

Za Spartu v neděli nejspíš nastoupí jeden slávistický odchovanec Lukáš Vácha. Ten však není po zdravotních problémech zatím takovou oporou jako jsou Deli, Hušbauer a Sýkora pro Slavii. Další bývalý slávistický fotbalista dirigoval hru Sparty v několika posledních sezonách, ale Bořek Dočkal už válí v čínském Che-nanu.

close Kdo bude chybět v derby pražských S. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

/PETR TOMÁŠEK/