A pak je zde „odměna" přemrštěné platy, zájem agentů, ale i psychické problémy, které se týkají stále většího množství sportovců. Jak mladé talenty motivovat a připravit na život profesionála? „Jde hlavně o inteligenci rodičů, potažmo agentů, aby v patnácti letech hráče nepustili k velkým penězům. Rodiče musí ukázat synovi, jak má s nimi zacházet," říká psycholog Marian Jelínek.

Ladislav Polanecký
Na situaci v českém fotbale doplácejí malé kluby, říká šéf Cholupic

Cílem musí být emoce 

„Problémem je, že jsme si personifikovali úspěch, který je momentálně zastoupen v podobě peněz. Cílem však musí být emoce, radost z fotbalu jako takového," pokračuje Jelínek. Za rozhodující aspekt považuje, jestli dítě miluje fotbal, nebo hodnoty, které z toho plynou.

„Vezměte si Jardu Jágra, který se dostal tam, kde je, díky lásce k hokeji. Pokud by miloval benefity, nikdy by to nedotáhl tak daleko," poukazuje. Jelínkova slova potvrzuje také Václav Černý starší, jehož syn je považován za jeden z největších českých fotbalových talentů současnosti a momentálně působí v nizozemském Ajaxu. „Vaška jsem nikdy do fotbalu nenutil. Tam, kde je teď, se dostal zejména díky své vůli a píli. Já mu jen ukazoval cestu."

Počítačová generace?

Konkurence dalších sportů, večírky a moderní technologie. To vše směřuje mladé hráče jinam než na hřiště. „Problém zdaleka není jen v počítačích. Podívejme se do Anglie nebo Německa, jaké mají fotbalisty. Tam přece také fungují počítače a internet. Jde o alibismus trenérů říkat, že jde o počítačovou generaci," říká mládežnický kouč Miroslav Jíra.

Podle něho je problém v českém vnímání pozice trenérů, ale i v motivaci hráčů nebo jejich mimofotbalové přípravě. Třeba i mediální. „V Tottenhamu si fotbalisty od úrovně dorostu v rámci tréninku vezme tiskový mluvčí a vyzkouší s nimi tiskovou konferenci. Jak reagovat, jak odpovídat, a celkově je připraví na zájem médií. Podobné věci u nás neexistují a hráči pak dávají rozhovor do televize a nevědí, co se s nimi děje," vzpomíná na svou trenérskou stáž v Anglii. Důležitou složkou výkonu hráče je podle Jíry i psychika hráče.

NA RODINNÉ TRIBUNĚ. Věrný sparťan Lukáš Vinter si se synem Patrikem pohodu na rodinné tribuně užíval do té doby, než jeho syn začal plnohodnotně Spartě fandit.
S dítětem na fotbal? Zkuste rodinnou tribunu

I na ni se však v našich končinách často zapomíná. „Je potřeba, aby ve špičkových klubech začali fungovat sportovní psychologové. Stejně jako je tomu v zahraničí," myslí si Jíra. „Nestačí jen do hráče cpát tréninkové dávky. Měli by být i mentálně silní," líčí. „Trenér může dělat možné i nemožné, ale pokud sám hráč nemá vůli, je veškerá snaha zbytečná," uzavírá. Ve čtvrtek 22. června si v rámci jedenáctého dílu našeho seriálu řekneme, jaká je přestupová politika FAČR.