Předmětem obav je návrat po dlouhé pauze ve spojení s nabitým programem.  „Více zranění teď nehrozí,“ uvedl Petr Krejčí, dlouholetý lékař u fotbalové reprezentace a šéf zdravotní komise v tuzemské asociaci.

Opravdu? Řada hráčů to vnímá jinak.

„Někdo to nevydrží,“ řekl Antonín Fantiš.

Na jeho obranu, zlínský záložník má strach oprávněně. K věci se staví kriticky proto, že byl vážně zraněný a vinou toho uvažoval také o konci kariéry. „My fotbalisté potřebujeme i odpočinek. Já jsem zvyklý na bazén, studenou vodu, masáže. Čeká nás nápor na organismus, jaký jsme nezažili,“ prohlásil Fantiš.

V těchto slovech se skrývá jádro pudla. Ostatně potvrzuje to i karvinský sportovní ředitel Lubomír Vlk: „Hráče čeká enormní zátěž.“

Tři zápasy za týden

Pohled na termínovou listinu po restartu ligy je víc než vypovídající. Každý tým odehraje tři mače během jednoho týdne. K tomu připočtěte cesty (třeba z Moravy do Plzně) a ještě tréninky. Nic pěkného, co říkáte? „Rozhodně se objeví více zranění,“ prohlásil uznávaný kondiční kouč Daniel Hejret.

Kdysi pracoval ve fotbalové Slavii, připravoval špičkové hokejisty, teď dělá pro zápasníky a ladí formu atleta Petra Svobody. „Víte, u těchto sportovců hodně záleží na kondici. A co vím, tak fotbalisté v Česku ji dost podceňují. Kromě Slavie tady v tomto ohledu nevidím mužstvo, které by se alespoň trochu vyrovnalo evropské špičce,“ zmínil Hejret.

Jako příklad uvádí právě nucenou pauzu posledních týdnů. „Ukáže se, kdo a jak trénoval. A nejen teď. Nezapomínejte na to, že kondice je dlouhodobý proces. Když se tomu nevěnujete naplno, doplatíte na to. Tělo vám už samo řekne dost.“

Zranění už při tréninku

Sotva se týmy vrátily k tréninku, už měly první odpadlíky. Peter Olayinka, Slavia. Martin Graiciar, Sparta. „Může to být jen smůla, samozřejmě. Nebo fyzická dispozice. Někdo je ke zraněním náchylnější. Jenže hlavně se tady podceňuje regenerace. Když nemáte bazén, můžete do vany. A tak dále,“ dodal Hejret.

Nezpochybnitelnou výhodu získají kluby se širokým (a vyrovnaným) kádrem. Jinak se v následujících týdnech bude hrát Karviné či Opavě, jinak zase Slavii. „Nejlepší týmy si klidně mohou dovolit nasadit náhradníky. Představa, že lze hrát se stejnou sestavou, je úplně lichá,“ upozornil kondiční kouč.

A jsme zpátky u tréninku a výdrže. Fotbalisté nejsou zvyklí a připravení na takovou porci zápasů v tak krátkém časovém období. „Myslím, že trenéři by teď právě proto měli klást důraz na regeneraci po zápase,“ uzavřel Hejret.

Mimochodem, tuhle problematiku opravdu neřeší jen Češi. „Po hodině přijde únava. Pak zranění. Víc střídání nestačí,“ varoval parťáky v Německu Marc Lorenz, fotbalista oblékající dres Karlsruhe.

Hned první fotbalový víkend mu dal za pravdu. Devět zápasů, dvanáct zraněných hráčů. A to jen v elitní Bundeslize!