Stando, co vás jako první napadlo, když se ohlásilo, že Slavia poletí na soustředění do Číny?

Už dříve jsme měli vzhledem k našemu majiteli zprávy, že by si přál, abychom jako tým do Číny vyrazili. Zimní přestávka nám na to přišla vhodnější, a tak Jirka Vrba s Tomášem Bůzkem v říjnu na ostrov Chaj-nan vyrazili, aby zjistili, jaké by tam případně podmínky pro soustředění byly. Vrátili se s tím, že bychom tam měli k dispozici vše, co k soustředění potřebujeme, takže jsme akorát zvážili riziko dlouhé cesty a rozhodli se, že pojedeme. A určitě nelitujeme.

Zmínil jste dlouho cestu, jaká vůbec byla?

Deset a půl hodiny do Šanghaje, přestup a let na ostrov Chaj-nan, takže to bylo trochu komplikovanější, ale zvládli jsme to. Další věcí byl sedmihodinový časový posun, ale rychle jsme najeli na ten tréninkový cyklus, který tam kluci měli a všichni se s tím vypořádali v pohodě. Zhodnotili jsme to jako dobrý krok, i díky tomu počasí, jaké tam bylo.

A jaké bylo?

Paráda, pětadvacet stupňů. Sedm dnů bylo krásně, jen poslední tři dny se to trochu zakabonilo a pršelo, ale v pohodě jsme trénovali, nebylo to nic hrozného.

Co vás po příletu do Číny přivítalo?

Ani jsme nevnímali, že jsme v Číně. Přijeli jsme do hotelu jako do jakéhokoliv jiného, jen ta cesta byla delší. Hotel byl špičkový, k dispozici bylo pět tréninkových hřišť a klub Chaj-kou, se kterým jsme hráli i dva zápasy, nás pustil na své hlavní hřiště. Nezaskočilo nás tedy prakticky nic, cítili jsme se jako na jiném soustředění, ať už třeba ve Španělsku nebo kdekoliv jinde. Je to přece jenom letovisko, které se udělalo jako turistické centrum.

Našli jste si i čas na nějaký výlet, nebo bylo vše jen a jen o fotbale?

Byli jsme tam deset dnů a jeden den je na soustředění vždy volnější. Vyrazili jsme na druhý konec ostrova, do jižní části přímo k moři. Hezky jsme si to tím zpestřili, poznali jsme další fantastické středisko pro turisty a bylo to hodně příjemné. Jeli jsme tam tím jejich rychlovlakem a jako zpestření tréninkového procesu to bylo skvělé.

Dokázala na vás Čína nějak zapůsobit, když jste byli buď na hotelu, nebo na hřišti?

To je přesně ono. Byli jsme úplně mimo dění klasické Číny nebo velkých měst, jako je Šanghaj s Pekingem. Město, kde jsme byli, má asi dva a půl milionu obyvatel, ale my jsme byli od všeho stranou. Před odletem jsme se zastavili v místním obchodním centru na nákupy suvenýrů, ale prostě nešlo o klasickou Čínu. Ale samozřejmě všudypřítomné skútry a doprava obrovské spousty lidí pro nás byla taková zajímavější.

Prozraďte: co obnáší role vedoucího mužstva na takovém zahraničním soustředění?

V této části Číny se člověk moc nedomluví anglicky, tak jsem měl po ruce překladatele Pavla, kterého jsem měl kdykoliv k dispozici. Řešil jsem hřiště, pomůcky pro maséry a takové věci. Všechno už bylo předpřipravené, takže starostí nebylo tolik. Teď poletíme do Španělska a tam už to bude o něčem jiném, protože nás tam bude čekat více zápasů a bude to i pro mě trochu jiné.

A jaký byl návrat do zmrzlé Prahy?

(směje se) Trochu jsme tou zimou byli zaskočení, ale nedá se nic dělat. Jsme rádi, že jsme to absolvovali a na pár dnů zmizeli. Teď budeme v Praze do konce příštího týdne a pak zase odlétáme do Španělska za teplem. Teď to musíme zvládnout na umělce, ale zvládají to ostatní týmy, tak musíme i my. Přizpůsobíme tomu tréninky, čekají nás dva přípravné zápasy a v neděli pak odletíme, doufáme, za teplem.

To doufalo i moskevské CSKA, které po příletu do Španělska přivítala hromada sněhu.

No právě… (směje se) Viděli jsme to, ale v Malaze, kam letíme, to zatím jde. Tak snad to vydrží.

Čtěte také: Slavia v druhém utkání v Číně remizovala s třetiligovým týmem 0:0