Hráč, který by měl na Letné převzít roli Tomáše Rosického, přicestoval ve středu večer do Prahy, včera měl na programu lékařskou prohlídku a vyjednávání o detailech nové smlouvy. Sparta jeho příchod ještě nekomentovala, média v Rumunsku a v Belgii ho ovšem berou za hotovou záležitost.

Nejdražší přestup do české ligy? 

Čtyřiadvacetiletého záložníka chtěla Sparta už v létě, ale tehdy řekl Anderlecht jasné „ne!“. Své rozhodnutí ale po podzimní části sezony přehodnotil. V létě roku 2016 za Stanciua dal téměř 10 milionů euro, ovšem hráč se v klubu vůbec neprosadil. Vedení slavného belgického celku chtělo ztrátu co nejvíce minimalizovat a zkoušelo z kapsy majitele Sparty Daniela Křetínského vytáhnout co nejvíce.

Téměř 100 milionů, konkrétně 96. To je částka, o které se v kuloárech nejčastěji mluví. S tím, že za bonusy by mohly do Bruselu putovat další miliony. To ze Stanciua udělá bezkonkurenčně nejdražší přestup do české fotbalové ligy.

Zvládá dva posty 

Sparta má v této rubrice výsadní postavení, jelikož druhý v pořadí je momentálně Ben Chaim, který přišel do Prahy za 76 milionů a třetí Václav Kadlec, jenž se vrátil na Letnou za částku jen o 3 miliony menší.

„Jde přesně o fotbalistu, kterého do nové koncepce Sparty potřebujeme,“ říká nový sportovní ředitel Sparty Zdeněk Ščasný o hráči, o kterého se v dětství starala babička, jenž mu ve čtrnácti letech zemřela a jako vzpomínku nosí její podobiznu vytetovanou na rameni. „Když se možnost získat ho objevila, byl jsem nadšený. Zvládá dva posty, dává góly, má skvělou kopací techniku. Navíc je pracovitý a velice slušný člověk,“ vypočítává Ščasný.

Sparta hodně potřebuje 

Stanciu sparťany nejvíce zaujal v červenci 2016, kdy Letenské vyřadil z pohárové Evropy. Tehdy ještě v dresu Steauy Bukurešť zařídil třemi góly remízu 1:1 v Praze a domácí výhru 2:0. Teď by měl sedět v kabině týmu, který by se do evropských pohárů rád natrvalo vrátil.

Post takzvané „desítky“, tedy hráče ve středu zálohy a tvůrce hry, Sparta hodně potřebuje. Během podzimní části měl tuto pozici zastávat Tomáš Rosický, díky zraněním ale nebyl trenérovi Stramaccionimu k dispozici příliš často. A žádný ze sparťanů jej zastoupit nedokázal. I tento fakt byl jedním z důvodů, proč se mužstvu, které čeká na mistrovský titul už čtvrtý rok, první polovina sezony hrubě nevydařila.

Sparta přivítá Loko Vltavín 

„Na tento post musí přijít fotbalista, který bude okamžitou posilou a nebude potřebovat dlouhý čas na aklimatizaci,“ vysvětluje Ščasný. A právě tím by měl být Nicolae Stanciu.

V případě, že včerejší zdravotní prohlídka dopadla uspokojivě a obě strany se dohodly na podmínkách smlouvy, což je v kuolárech považováno za formalitu, mohou fanoušci rumunského záložníka poprvé spatřit v rudém dresu ve čtvrtek. V ten den Sparta v areálu na Strahově přivítá v přípravném duelu třetiligové Loko Vltavín.