Pražské druholigové nůžky se ještě víc rozevřely

HORNÍ POČERNICE - Jeden boháč a dva chudáci. Optikou prosté bodové aritmetiky, která je však ve fotbale rozhodujícím činitelem, lze zřetelně vidět, že tři zástupci fotbalové Prahy ve druhé lize vykročí vstříc jarním odvetám z odlišných „sociálních vrstev“.

12.11.2007

Hrdina druholigového derby. Pavel Macháček dal vítězný gól Bohemians Praha v zápase s Duklou.Foto: GetPhoto/Martin Sidorják

V lepší společnosti se pohybuje Bohemians Praha, klub vlastnící 27 bodů, dole jsou pak Dukla a Sparta Krč. Oba mají týž počet bodů jako, jenomže dohromady. „Zbytek metropole“ se tedy musí dělit o stejně velký majetek, jaký vlastní Bohemians. Zelenobílí, uchovají-li si alespoň stávající kvalitu svého hráčského kádru, mohou ještě na jaře nachystat spoustu ošklivých zážitků klubům halasně vytrubujícím své prvoligové ambice. A Dukla s Krčí? Čeká je pouze boj o setrvání v soutěži. Na nohy jim nepříjemně šplouchá, stojí na čáře ponoru.

Dukla měla dlouho navrch

Bohemians v derby postrádali téměř polovinu základní sestavy, přesto je mohl už po čtvrthodině hry dostat do vedení forvard Brzezina. Jeho padáček šel těsně nad břevno duklácké svatyně. Pak už ale mnohem častěji stříleli a hrozili hosté z Julisky. V první šanci se na kluzkém povrchu ukopl Michal a ještě do poločasu měl dvě velké šance nejlepší střelec Dukly Kulvajt. Nejprve hlavou mířil těsně vedle a poté vytáhl jeho dálkovou střelu domácí brankář Belaň.

A Bohemians? Až tři minuty před poločasem poprvé mířili mezi tři tyče, slabý pokus Galbavého ani následný trestný kop Šislera nemohly Pláničku, bojujícího o post jedničky v brance Dukly, překvapit. Tým z Prahy 6 pořádně udeřil až deset minut po obrátce. Defenzivní záložník domácích Adjei Kwamé z Ghany si přidržel rukou Kulvajta a hosté šli kopat penaltu! Její exekutor Michal, rovněž defenzivní záložník, trefil Belaně, Svatonský však přece jen dorážel za jeho záda. „V té chvíli to vypadalo s námi zle,“ věděl kouč domácích Luboš Urban.

Druhý gól hostí, kteří dosud bodovali venku pouze zásluhou remízy 3:3 v Jihlavě, mohl přidat stoper Kuděla. Po rohu kapitána Hanuse však trefil jen dobře postaveného Belaně.

K obratu zavelel Zoubek

Přesně po hodině hry však přišel na hřiště čerstvý, byť nedoléčený „náhradník“ Zoubek. A zkušený krajní záložník Bohemians zavelel k velkému obratu. V 71. minutě poslal „padající list“ svému spoluhráči ze středové řady Šislerovi a elitní kanonýr druhé ligy se opět nemýlil, chladnokrevně poslal míč za záda Pláničky. Stav 1:1 dlouho nevydržel, domácí se dostali do euforie a už za tři minuty rozhodl zápas mimořádně přesnou křížnou střelou zdálky pravý bek Pavel Macháček. Jeho projektil letěl těsně nad zemí ke vzdálenější tyči Pláničkovy branky.

Deset minut před koncem mohl ještě zvýšit Ibe, jeho lob však Plánička vytěsnil. Nakonec mohla Dukla ještě vyrovnat. V 90. minutě, proti střídajícímu Holubovi však Belaň vyběhl a včas zasáhl. Bohemians Praha díky výhře 2:1 uhájili podzimní domácí neporazitelnost (včetně tří utkání Pohárů ČMFS), Dukla zůstala nejhorším druholigovým týmem v bilanci zápasů na hřištích soupeřů. Proto také přezimuje v tabulce až jako čtrnáctá, zatímco její přemožitel je pátý.

Luboš Urban, trenér Bohemians Praha:

„V první půli byla Dukla na těžkém terénu fotbalovější, přehrávala nás ve středu hřiště a my jsme byli pod tlakem. Máme strašnou marodku, navíc seděl na lavičce nedoléčený Zoubek. A do toho z Vítkovic vykartovaný Fenyk. Naše obrana na to, jak byla netypicky slátaná, Dukle docela odolávala a za ní ještě stál velmi dobrý gólman Belaň. Druhá půle začala pro nás špatně, Kwamé zbytečně chytnul za rameno Kulvajta a otočil ho. Při penaltě nás Belaň sice podržel, ale hráči kolem spali, a tak jsme z dorážky inkasovali gól. Tam to vypadalo s námi špatně, soupeř ožil, ale pak se mi povedla střídání. P

říchody Zoubka i předtím Majera přinesly své ovoce. Dostali jsme se díky standardkám do souvislého tlaku a začali jsme mít hru pod kontrolou. Jirka Šisler dostal krásný míč od Davida Zoubka a excelentně to umístil do branky. Bylo prostě vidět, že kluci chtěli a šlapali až do konce. Pavel Macháček udělal úžasnou věc, krásná střela zdálky ke vzdálenější tyči na těžkém terénu, proti níž neměl gólman Dukly šanci.

Posledních třicet minut to už byl z naší strany excelentní výkon. Přesto to byl strašně těžký zápas na strašně těžkém terénu. Jsem proto nadšený, že jsme vydolovali tři body. Máme jich tak na podzim celkem sedmadvacet a jsme v tabulce někde, kde jsem ani nečekal, že můžeme být. Před sezonou jsem totiž hovořil o dvaceti podzimních bodech. Teď nás alespoň čeká klidná a pohodová zima.“ Pavel Macháček, autor rozhodující branky: „Bylo jasné, že na takovém terénu nemá gólman moc šancí reagovat na střelu, pokud se podaří, a tak jsem to zkusil. Ke všemu svojí slabší levou nohou… Zaplaťpánbůh to však zapadlo přesně k tyči. Je konec podzimní sezony, a tak jsme moc chtěli vyhrát.“

Günter Bittengel, trenér Dukly Praha:

„Jsem zklamán, potřetí v řadě jsme hráli venku, hráli jsme dobře, ale prohráli. První půli jsme měli až na standardky domácích pod kontrolou a dvě až tři šance, které měly skončit gólem, Lukáš a Kulvajt neproměnili. Do pětašedesáté minuty jsme dodržovali stanovený styl hry. Po našem vedení jsme ale trochu opustili střed hřiště a domácí se přes standardky, které jsou jejich silnou zbraní, dostali do tlaku. Ze dvou akcí po sobě zápas otočili.

Už v Příbrami jsme vedli 1:0, ve Fulneku jsme pak byli jasně lepší, ale neuhlídali jsme jednu akci domácích a prohráli 0:1. Ukazuje to, že zatím neumíme zápasy venku dotáhnout do konce dobře rozehrané zápasy Alespoň do remíz. To je také největší deficit současné Dukly. Jenom z domácích zápasů se totiž žít nedá. Moc nám také chybí to, že mužstvo nemá přirozeného vůdce. Určitě chci v zimě posílit do každé řady jednoho kvalitního hráče.“

Bohemians Praha–Dukla Praha 2:1

Branky: 71. Šisler, 75. Macháček – 55. Svatonský.

Střely na branku: 8:6.

Střely mimo: 5:6.

Rohy: 8:7.

Ofsajdy: 2:2.

Rozhodčí: Hájek – Ondo, Vysloužil.

Žluté karty: Macháček, Galbavý, Adjei Kwamé – Michal, Pokorný, Kulvajt, Palša. Diváků: 580. Poločas 0:0.

Sestava Bohemians Praha:

Belaň – Macháček, Jandzik, Lukeš, Hajník (31. Majer) – Adjei Kwamé (83. Birhanzl) – Galbavý, Šisler, Jendruščák (60. Zoubek) – Brzezina, Ibe. Trenér Luboš Urban. Do hry nazasáhli náhradníci: brankář Winter a Olejník.

Sestava Dukly:

Plánička – Kopta, Palša, Kuděla Mikula – Ludačka (16. Hubka) – Svatonský, Pokorný, Hanus (76. Holub), Michal (80. Kunc) – Kulvajt. Trenér Günter Bittengel. Do hry nazasáhli náhradníci: brankář Rada, Hendrych, Volek a Krajčovič.

12.11.2007 VSTUP DO DISKUSE

SERVIS

Doprava a logistika - Obchodní firma přijmeme skladníka 20 000 Kč Obchodní firma přijme skladníka na HPP práce s VZV obor elektro vítán práce v menším kolektivu.Pracobní doba po-čt 7-16 hod. v pátek 7-14 hod. Soboty a neděle volné. Zájemci pošlete životopis na mail nebo telefonujte 261213219-20. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 25 000 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) učitel na 1. stupni ZŠ s angličtinou (rodilý mluvčí). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Mílová č.p. 697/2a, Libuš,, 142 00 Praha 411, kontakt: Rose Lenka Mgr., tel.: 724980809, e-mail: rose@wonderlandacademy.cz, , Hledáme učitele - rodilého mluvčího s aprobací učitel 1. stupně základní školy, ideálně s nostrifikací. Pracoviště: English wonderland s.r.o. - 003, Mílová, č.p. 697, 142 00 Praha 411. Informace: Lenka Rose, +420 724 980 809. Doprava a logistika - Řidič sk. C Praha , Alza cz 45 000 Kč Řidič C ALZA Řidič C , Dopravní společnost přijme řidiče sk. C na převozy mezi sklady společnosti Alza v Praze. Nástup možný ihned. Pro více informací nás kontaktujte. Obchod - Obsluha čerpací stanice Nord 23 500 Kč Obsluha čerpací stanice Nord, komunikace se zákazníkem, obsluha pokladního systému, práce s finanční hotovostí, platebními kartami, doplňování zboží, drobný úklid vnitřních prostor. nonstop dvousměnný provoz.

FK Dukla Praha - SFC Opava. Ján Ďurica z FK Dukla Praha se raduje z gólu.
5

Dukla oslavila 70 let existence výhrou s Opavou, v závěru rozhodl Ďurica

Opava jede na Duklu, Skuhravého neřeší

Hokejová Sparta byla o víkendu stoprocentní. Porazila Litvínov i Kometu

Rudá vlna se valí extraligou. Hokejisté Sparty odehráli na výbornou i náročný víkend se dvěma zápasy a na kontě mají už čtyři vítězství v řadě. Po úspěšném výjezdu do Litvínova a výhře 2:0, přehráli včera obhájce titulu z Brna 4:2.

Námořní rallye vyhrál brněnský tým Hyveco

V pátek se rozhodlo o mistrovi České republiky v námořní rallye, která se konala v Chorvatsku. Celá akce trvala pět dní a až do posledního dne byla velmi vyrovnaná.