Arsenal víc než Ajax. Anglický tým prochází po odchodu Henryho přestavbou pouze krátkodobou a kontinuální, což ho oslabuje míň než Ajax. Ten postihla po odchodu Gullittovy generace půlky 90. let ekonomická transfuze, jíž není schopen čelit. Vždyť i ligu vyhrál naposledy před třemi lety. Přesto Ajax hýřil arogantním sebevědomím, kdežto Arsenal projevil k outsiderovi úctu.

Psychika víc než hrubá síla. Slavia si věří jako snad nikdy a proto obstála ve vypjatých penaltových momentech. Ředitel Doležal změnil myšlení věčně uplakaného klubu. I to pomohlo. „Proč bych měl z Ajaxu strach? Nikoho z jejich kádru nějak zvlášť neznám,“ prohlásil záložník Mickael Tavares před zápasem. Zato Sparta byla ihned po losu až příliš v realitě.

Kvalita víc než chtění. Dokud vydržel Letenským dech, hráli s Arsenalem vyrovnaně. V prvním poločase dokonce svého soupeře v aktivním presinku i přehrávali. Po hodině hry však došla „šťáva“. „Od 60. minuty jsme chodili zbytečně do soubojů a ztráceli v nich míče,“ připustil trenér Michal Bílek. Znovu se potvrdilo, že špičkové týmy jsou lépe trénované. Přitom Arsenal začínal v létě později než Sparta. Když chtěl Spartu nadřít Hřebík, vyhnali ho, že hráče přetahuje…

Kopačka bolí víc než řeči. Kdyby si dvacetiletý floutek v české lize vyšlápl na Řepku tak drsně jako Fabregas, sparťanský hrubián by ho zmasakroval přímo na hřišti za bojácného přihlížení všech arbitrů. Tady ne. A zraněný Řepka musel vystřídat. Rosický pak po zápase připomenul: „Vyhrožovat anglickému mužstvu tvrdostí, no…,“ a pousmál se. Slavia se vyrovnala s Ajaxem lépe. „Hráli velmi tvrdě, na hranici, někdy až za hranicí snesitelnosti,“ říkal trenér Jarolím. „Takhle zákeřným způsobem hry už se prezentovali na předsezonním turnaji proti Arsenalu, i proti Eindhovenu ve finále domácího Superpoháru,“ věděl předem.

Štěstí víc než systém. Jak by to vypadalo na Spartě, kdyby Rezek netrefil v úvodu po skvělém centru Horvátha jen tyč? „Oni by po inkasované brance museli hru více otevřít a tím bychom měli prostor pro brejky,“ smutnil smolný střelec. A co kdyby Huntelaar na Ajaxu jako první proměnil penaltu? Přišla by vůbec ta Kalivodova? A dal by ji? „Penalty průběžně trénujeme. Ale v zápase je to úplně jiná situace, záleží na tom konkrétním hráči,“ řekl Jarolím. Mimochodem, od té doby, co přišel Šmicer s přezdívkou „Štístko“, je štěstí zatím neopustilo.

Osobnosti víc než bezejmenný tým. Sparta ztratila se střídajícím Řepkou křemen a jiskru. Jeho taktovku již nikdo nesebral. Zato Slavii stále držela zeď jménem Vaniak. V sezoně odchytal pět zápasů, ve všech udržel čisté konto,má neskutečnou formu. „Opravdu famózní, hrozně nám pomáhá,“ prohlásil Vladimír Šmicer, který zápas sledoval z tribuny.