Až gól střídajícího Václava Kadlece v nastavení 2. kola Gambrinus ligy zajistil pražské Spartě první vítězství v nové sezoně. Pražané udolali Slovácko 2:1.

Baník Ostrava ve šlágru kola remizoval na Bazalech se Slavií 1:1. Dva body domácí ale včera spíše ztratili, protože si na mokrém terénu vytvořili převahu i mnohem více gólových šancí.

Ostrava - Slavia 1:1 (0:1)

Ostravský trenér Miroslav Koubek musel být s předvednou hrou spokojený.

„Až na výsledek, jsme obstáli. To utkání se mi líbilo, mělo náboj, tempo i potřebnou agresivitu. Nemáme takovou kombinační kulturu jako Slavie, a proto jsme se chtěli prosadit po rychlých protiútocích. Těší mě, že jsme se během utkání ani jednou nedostali pod výrazný tlak. Až na inkasovanou branku jsme soupeře k ničemu nepustili,“ potěšilo Koubka, jehož tým odehrál v nové sezoně jasně nejlepší utkání.

Patrné to bylo už v prvním poločase, kdy Baník zatlačil soupeře na jeho polovinu. V Ostravě už tradičně výborně chytající gólman Vaniak svůj tým podržel v 19. minutě po trestném kopu Frejlacha, který zázračně vyrazil na rohový kop.

Ostravský tým měl po celý zápas převahu i kvůli spoustě standardních situací, které Frejlach v prvním poločase dobře nekopal. Třeba dva rohy skončily zvednutím praporku asistenta ještě před tím, než míč doletěl do vápna.

„Se standardkami spokojený být nemůžeme, alespoň jeden gól jsme po nich měli vstřelit,“ uznal Koubek. Domácímu celku nepomohla o přestávce ani změna exekutora, když rohové kopy zahrával Hušbauer.

Slavia v každém případě vytěžila z minima maximum a navíc potrestala jedinou chybu domácích. V 38. minutě Hušbauer špatně rozehrál ve středu hřiště a do rozhozené obrany domácích Slavia udeřila.

Klíčovou úlohu sehrál při gólu Milan Černý. Útočník Slavie efektně patou uvolnil ve vápně rozběhnutého Kisela, který krásnou akci zakončil chladnokrevnou střelou k tyči – 0:1.

Baník ale tento moment nezlomil a po přestávce to dokázal i na hřišti při vyrovnávací brance. Cetr Varadiho odrazil Koubský jen k Frejlachovi, který nechytatelnou ranou z plného běhu rozjásal šest tisíc fanoušků na Bazalech.

Vedení pak mohli po rohových kopech strhnout na ostravskou stranu Bolf a Varadi. Oba ale mířili těsně vedle. I proto mají oba celky s pohárovými ambicemi po dvou kolech na kontě shodně dva body.

„I když máme v tabulce pravdy minusový bod, musíme taky respektovat sílu soupeřů. A Příbram dneska v Teplicích ukázala, že bude zase hodně nepříjemná,“ připomněl Koubek jedno ze senzací kola.

My navíc v tomto složení hráli vlastně poprvé a celý tým se s tím srovnal výborně. S výsledkem spokojený nejsem, ale ten výkon byl dobrý,“ dodal Koubek.

Pikantní byl také pro trenéra Slavie Karla Jarolíma, který byl právě po posledním ligovém utkání na Bazalech (3:1) odvolán.

„Obstáli jsme lépe než v tom jarním duelu. Nedopouštěli jsme se tolika chyb v obraně. Z toho pohledu mohu být určitě spokojený,“ uvedl Karel Jarolím, který tušil, že domácí celek bude nebezpečný hlavně po standardních situacích.

„A měl jich dost. Bylo určitě rozhodující, že jsme po nich neinkasovali,“ oddechl si trenér hostí. Mrzelo ho, že jeho tým brzy po přestávce inkasoval. „Škoda, že se nám nepodařilo vedení udržet déle. Po vyrovnání to bylo otevřené na obě strany, škoda, že nám tam nic nespadlo,“ dodal Jarolím.

Branky:
52. Frejlach - 37. Kisel. Rozhodčí: Adámek - Štěrba, Koval. ŽK: Marek, Varadi - Hora, Janda. Diváci: 6075.

Ostrava: Daněk - Šmejkal, Neuwirth, Bolf, Neves - Frejlach, Marek, Hušbauer - Pilík (85. Šenkeřík), Varadi, Zeher. Trenér: Koubek.
Slavia: Vaniak - Čelůstka, Koubský, Vomáčka, Hubáček - Grajciar, Ragued, Kisel, J. Černý (71. Janda) - Hora (83. Vlček), M. Černý. Trenér: Jarolím.

Sparta - Slovácko 2:1 (0:0)

Sparťané vyběhli na trávník ve značně obměněné sestavě. Kušnír, Hušek, Lačný, Kucka a Wilfried nenastoupili kvůli zranění, Sionka s Matějovským trenér Chovanec posadil jen na lavičku náhradníků a šetřil je na úterní první zápas 3. předkola Ligy mistrů s Lechem Poznaň.

Proto se v základní sestavě poprvé objevil kamerunský obránce Adiaba, na hrotu útoku dostali šanci mladí útočníci Jeslínek s Třešňákem.

Na domácích ale bylo znát, že prahli po odčinění prohry z prvního kola z Hradce Králové a od počátku se nastěhovali před branku Slovácka. Ke střelbě je ale pozorná obrana příliš nepouštěla. Až po čtvrthodině hry unikl a odcentroval Adiaba, ale střela Zemana z úhlu těsně minula vzdálenější tyč.

Nápor domácích ale záhy ustal a fotbalisté Slovácka hru vyrovnali. Dlouho se pak hrál fotbal bez šancí. První střelu na branku vyslal až ve 39. minutě hlavou Třešňák, ale Filipko si s ní hravě poradil.

O minutu později po centru Matějovského předvedl hostující gólman skvělý reflex, když akrobaticky v pádu míč vykopl.

Hned v úvodu druhého poločasu přihrál Třešňák volnému Jeslínkovi, který ale z dvanácti metrů zbrkle poslal míč vysoko nad branku. Tlak domácích sílil. V 54. minutě střelu Zemana z dálky Filipko neudržel, ale napodruhé si poradil s dorážkou Jeslínka.

Chvíli nato už ale gólman Slovácka kapituloval. Žofčák se nádherně uvolnil, našel před brankou Třešnáka a dvaadvacetiletý hráč se kouči Chovancovi odvděčil za důvěru prvním ligovým gólem.

Hosté ale nečekaně rychle odpověděli. V 62. minutě Mezlík poslal do vápna centr a Košút hlavičkou do protipohybu brankáře Blažka vyrovnal. Také pro dvacetiletého beka to byl první gól v soutěži.

Vzápětí mohl opět misku vah převážit na stranu Sparty Třešnák, ale míč si rovnal tak dlouho, až se mu do střely postavili tři hostující obránci. Neuspěl ani Sionko, který si hezky stáhl míč, ale namířil těsně vedle.

Sparta prahla po prvním tříbodovém zisku, ale když tvrdá střela Pamiče těšně minula roh branky, zdálo se, že se bude muset spokojit jen s bodem. Vysvobodil ji ale Kadlec, kterému prodloužil dlouhý nákop Hoheneder, a z hranice šestnáctky střelou k pravé tyči rozhodl.

Branky:
56. Třešňák, 90.+1 Kadlec - 62. Košút. Rozhodčí: Bílek - Slavík, Tacina. ŽK: Adiaba, Žofčák - Švancara, Kuncl, Kordula, Szmek. Diváci: 7101.

Sparta: Blažek - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder - Žofčák, Vacek (33. Matějovský), Zeman (70. Kadlec) - Jeslínek, Třešňák (68. Sionko). Trenér: Chovanec.
Slovácko: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút, Kubáň - Fujerik, Kordula, Volešák, V. Valenta - Ondřejka (87. Szmek), Švancara (78. Reinberk). Trenér: Soukup.