"Chtěl bych hráčům, realizačnímu týmu, všem spolupracovníkům v klubu a samozřejmě i fanouškům poděkovat za to, co jsme ve Spartě společně prožili. Končím nyní v pozici trenéra klubu, ale sparťanem zůstávám i dál," vzkázal Vítězslav Lavička, který se už jednou v této situaci ocitl. Na podzim roku 2008 rezignoval sám ("rudí" tehdy vypadli z Poháru UEFA a prohráli derby se Slavií 1:4).

Tentokráte vydržel delší čas: necelé tři roky. Pražský tým převzal v červnu 2012 a největší úspěch slavil v minulé sezoně: získal s ním double - triumf v lize i v poháru.

"Chtěl bych ocenit, že se panu Lavičkovi podařilo změnit způsob hry Sparty a zapracovat celou řadu mladých hráčů," řekl na webu Sparty její majitel Daniel Křetínský.

Na evropské scéně se však Spartě nedařilo (nejprve v minulé sezoně šok s Häckenem, pak neúspěch v boji o Ligu mistrů a na závěr podzimní nepostup ze skupiny Evropskjé ligy). Vždy byla jeho pozice v ohrožení, ale vedení ho nakonec nechalo ve funkci. Do teď.

Návrat po šestnácti letech

A Ščasný? Na podzim vedl Teplice, absolvoval s nimi také zimní přípravu, jenže pak kvůli neshodám uvnitř klubu dal sám výpověď. Ani na Letné to nebude mít snadné, protože sportovním ředitelem je Jaroslav Hřebík, personálního ředitele zase dělá Jakub Otava.

Sedmapadesátiletý kouč se do Prahy vrací po šestnácti letech, Spartu už totiž vedl mezi roky 1998 a 1999. S týmem navíc získal v letech 1984 a 1985 dva ligové tituly jako hráč. Teď má zachránit sezonu.

"Vedení Sparty očekává, že Zdeněk Ščasný vnese do týmu nový impulz a pozvedne aktuální výkony mužstva. Jeho jednoznačným úkolem je zisk mistrovského titulu v této sezoně první ligy," stojí v oficiálním prohlášení.

Pořádně těžký úkol. Lafata a spol. ztrácejí na suverénní Plzeň pět bodů, přičemž do konce soutěže zbývá sedm kol.