V 265. derby odvěkých pražských rivalů Sparta v třaskavé atmosféře hrubou silou přetlačila Slavii.

„Byli jsme jednoznačně lepší, přehráli jsme soupeře herně, v agresivitě i důrazu,“ říkal spokojeně sparťanský kouč Michal Bílek.

Šest kol před koncem vede Sparta o bod před Slavií a Libercem, v mistrovské hře zůstává i čtvrtá Mladá Boleslav, která ztrácí další tři body.

Jediný včerejší gól jako by úsilí Sparty přesně dokumentoval. Útočník Kulič vburácel do šestnáctky, šel dravě za míčem, který mu uskakoval od nohy. Doškovu střelu pak gólman Vorel skvěle vyrazil, stejně i Kuličovu dorážku. Na Horváthův „doklep“ nedosáhl.

Zkušený chytrák Horváth, který čtyři roky působil ve Slavii, přitom ani neměl hrát. ,Do sestavy pronikl nečekaně na poslední chvíli. A činil se. Na bránu vyslal šest střel, ta poslední byla gólová – tříbodová. Možná i mistrovská.

„Zblízka do prázdné branky. Ale cesta k ní byla daleká. Před tím se mi pár střel z dálky neujalo,“ říkal spokojeně.

Zato Slavia zklamala. Jako by přijela jen zkusit získat bod. Vofenzívě byla bezzubá.

Tvrdá hra Sparty, podpořená volným výkladem výborného rozhodčího Fraňka, jí viditelně nevyhovovala. „Náš způsob hry jsem si představoval jinak. Vázlo to dopředu,“ posteskl si trenér Karel Jarolím.

Poměr střel hovořil jasně pro Spartu 16:4. Proč? „Nebyli jsme kompaktní, nepřistupovali jsme k hráčům,“ uznal zaskakující kapitán Tomáš Hrdlička. „Byli jsme odhodlaní, ale na hřišti to nepotvrdili.“

Pozor – tým s nejlepší ofenzívou v soutěži nedal už tři zápasy gól! Zato Sparta se po středeční ostudné porážce v Budějovicích znovu sebrala. „První půle byla možná trochu nervózní, chtěli jsme hrozně moc,“ říkal kapitán Tomáš Řepka. „Ale zaplaťpánbůh jsme vydrželi. Věřím, že nás ten zápas nakopne, dotáhneme to do konce a uděláme titul.“

Trenéra potěšil kolektivní výkon. Sparťané v závěru padali s křečemi. I to svědčí o jejich zaujetí víc než o špatné přípravě.

„Chytila mě křeč do lýtka , nemohl pokračovat v tempu, v jakém bych chtěl a proto jsem raději střídal,“ vyprávěl i hrdina Pavel Horváth.

Sparťané s černou páskou na rukávě tak vzdali hold legendě Andreji Kvašňákovi, který měl včera pohřeb a jeho místo na tribuně zůstalo prázdné.