Nekonečný seriál nabídne už 265. epizodu. V dohrávce 24. kola se rivalové na Letné poperou o čest, první místo v tabulce i získání psychické výhody před finišem ligy.

Nepostaví se proti sobě dvě rozjeté mašiny, jak většinou bývalo zvykem. Slavii sice patří první místo v tabulce o dva body před druhou Spartou, oba týmy ale postrádají aktuální formu.

Proto trenéři svorně tvrdí, že derby nerozhodne o titulu. Ve hře je i obhájce z Liberce.

„Slávisté předvádějí dobrý fotbal, jsou favoritem,“ prohlašuje sparťanský kouč Michal Bílek. Za pravdu mu nedávají sázkové kanceláře, které favorizují letenský tým.

Ani sparťanský kapitán Tomáš Řepka koučova slova nechce akceptovat. „Dostanete nakopáno! Taková hra nikomu nevoní,“ vzkazuje soupeři. Bílkův celek se může vítězstvím vymanit z vleklé krize, kterou prochází a kvůli níž na Letné vládne zpřísněný režim. V tom by se opakovaly předchozí díly fotbalového románu. Sparta má totiž proti Slavii výrazně lepší bilanci. V české lize vyhrála ze sedmadvaceti utkání plných dvanáct, „sešívaní“ zvítězili pouze třikrát.

„Jsme v lepší výchozí pozici, ale na to se nemůžeme spoléhat,“ vyhlašuje proto slávistický záložník Matej Krajčík.

Slovenský fotbalista patří mezi ty, kteří už atmosféru specifického zápasu zažili. V dresu obou protivníků se ale objeví i ti, kteří si odbudou premiéru. Tak jako jedenatřicetiletý sparťan Marek Kulič.

„Žádné jiné utkání u nás se derby prostě nevyrovná. Ale když přijdeme na hřiště, tak je to stejné pro všechny,“ nedělá si debutant ze své premiéry těžkou hlavu.

Obě mužstva se dnes už plně koncentrují na utkání. Poslední trénink měla Sparta včera od 16.00, jediný volný den v předzápasovém programu si vybrala v pátek. Slavia zvolila podobný scénář, na Strahově se včera trénovalo o půl hodiny později.

Ohledně sestav nemá zatím jasno ani jeden z trenérů. Bílkův tým v minulém kole v Českých Budějovicích naprosto vyhořel a novicové v základní sestavě Mareš s Matušovičem si o návrat mezi vyvolené neřekli. Další hráči v čele s Horváthem jsou z formy, proto je možné, že Bílek stáhne Kuliče do zálohy.

Slávistický lodivod se musí obejít bez vykartovaného kapitána Lukáše Jarolíma, pásku po něm převezme Hrdlička. V trestu je i Dosudil, není jisté, zda na hřiště vyběhnou rekonvalescenti Janda s Latkou. „Bude nám chybět hlavně Lukáš Jarolím, ale věřím, že trenér ho má kým nahradit,“ tvrdí Krajčík.

Derby začíná v 17.15, přímým přenosem je bude vysílat ČT2.

Kromě sportovní bitvy bude zápas i uctěním památky zesnulého Andreje Kvašňáka, který má dnes pohřeb. Před utkáním bude na jeho počest minuta ticha, letenský tým vyběhne s černými páskami. Přestože je vyprodáno, jedno místečko zůstane volné. To, kde sedával Kvašňák.