„Bude to svátek pro fanoušky obou klubů. Výjimečný zápas, i když v něm půjde o tři body stejně jako ve všech ostatních,“ prohlašuje trenér Slavie Karel Jarolím. „Utkání se Slavií jsou vždy krásná. A navíc máme obrovskou šanci dostat se do čela ligy,“ říká kouč Sparty Michal Bílek, který ale stejně jako protějšek nechce hovořit o tom, že by derby mělo přímo rozhodnout o titulu.

Spartě v tabulce patří druhé místo, dva body za největším rivalem. Nic až tak neobvyklého. Situace, v níž se týmy nacházejí, ale nemá v historii samostatné české ligy obdoby. Do žádného z celkem sedmadvaceti derby nevstupovala mužstva po předchozí porážce. Středa ale přepisovala dějiny. Sparta potupně prohrála v Budějovicích, Slavii doma o body oloupila Plzeň. Tíživému rozpoložení rivalů napovídá i nálada před derby. Žádná sebevědomá prohlášení, žádné velkohubé proslovy ani jedné ze stran.

„Není nic příjemného být v takové pozici, ale my věříme, že tak zvláštní utkání, jakým derby je, nás vybičuje k mimořádnému výkonu,“ doufá sparťan Tomáš Řepka. Narozdíl od protivníka, který zaváhal jen ve dvou posledních duelech a předtím předváděl skvělý fotbal, prochází Sparta dlouhodobější krizí. Porážka na jihu Čech byla už třetí na jaře.

„Ano, ocitli jsme se v situaci, v které jsme být nechtěli. Slavia bude favoritem,“ neváhá přiznat Bílek, vzápětí však dodává: „Ale my do zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát.“ „Nemyslím, že by zápas měl favorita,“ reaguje Jarolím, který bude v pondělí kvůli karetnímu trestu kromě jiných postrádat i svého syna a zároveň kapitána týmu Lukáše. „Kapitánskou pásku si nejspíš nasadí Hrdlička,“má jasno.

Co se týká sestavy, bude vyčkávat na zdravotní stav rekonvalescentů Jandy s Latkou. Bílek nevylučuje, že základní jedenáctku ovlivní trapný výkon v Budějovicích. Po kolapsech pražských celků a domácí výhře 3:1 nad Jabloncem tak stáhli Liberečtí ztrátu na špici. Na třetím místě zaostávají za Spartou o jediný bod, za vedoucí Slavií o tři. „Zaváhání pražských S neřešíme,“ prohlásil liberecký kouč Vítězslav Lavička.