„Výborná kulisa pomůže dobrému fotbalu, určitě nemáme strach,“ ujišťoval před zápasem s tradičním rivalem asistent hlavního letenského kouče Horst Siegl.

Své o kulise na ostravských Bazalech ví i kapitán letenského celku Tomáš Řepka. V Ostravě začala jeho pouť velkým fotbalem. „Averze Baníku a Sparty je silná, tradiční. Bude to trochu těžké, co se týká atmosféry. Bude to vypjaté utkání,“ předpokládá zkušený obránce.

Na opačné straně se v ostravském dresu představí sparťanský odchovanec David Střihavka. Ten je zároveň i nejlepším střelcem moravského celku. „Ale neberu tento zápas nijak mimořádně. I když se na něj připravuji více než obvykle. Bude tu spousta diváků, tak už jen kvůli nim chceme uspět,“ říká střelec deseti ligových branek.

Baník patří k nejúspěšnějším klubům jara. Sparta naopak z Bazalů většinou vozí výhry. Poslední zakolísání je už čtyři roky staré. Jediným pamětníkem tohoto vítězství je nynější ostravský kapitán Martin Lukeš.

„Je to pro nás svátek. Fanoušci tyhle souboje milují, je cítit velká rivalita mezi oběma kluby. Všichni víte, jak to tady u nás v Ostravě chodí, Spartu tu nikdo nemusí,“ hlásí před utkáním Lukeš.

Na Letné se po vítězném derby zlepšila atmosféra. Sparťané si uvědomují, že cesta za titulem vede pouze přes výhry na domácím, ale i hostujících trávnících.

„Dvakrát jsme venku neuspěli a další takové zaváhání nechceme v žádném případě opakovat. Šest kol před koncem ligy chceme zůstat na pvním místě tabulky,“ burcoval bývalý ligový kanonýr a dnes asistent ve Spartě.

„Na úspěch můžeme pomýšlet jen v případě, že zopakujeme výkon z derby,“ doplnil slova svého asistenta hlavní letenský kouč Michal Bílek, který může počítat i se dvěma ještě nedávno ostravskými hráči Miroslavem Matušovičem a Zdeněkem Pospěchem.

Ani případné úspěchy soupeřů a pád z prvního místa prý Spartu neznervózní. „Je nám jedno, že hrajeme poslední. Známe všechny výsledky, ale to nesmí to mít vliv na náš výkon,“ řekl včera sparťanský kouč Michal Bílek.