Šest zápasů - tak dlouho už v lize trvá vítězná série Sparty. Jenže na Hané nepředvedli Pražané zrovna líbivý fotbal. Spasila je až teč Lukáše Marečka, v úplném závěru výsledek pojistil druhou trefou Lukáš Juliš. Sigma naopak ani na pátý jarní pokus nevyhrála a na záchranu jí devět kol před koncem chybí pět bodů.

Sparta i necelé tři dny po bitvě s Laziem vyběhla na Andrův stadion v totožném složení jako proti Italům s výjimkou vykartovaného Costy, místo nějž do základu naskočil Šural.

Osmadvacetibodový rozdíl na hřišti nebyl nikde vidět. Hostující náznak o úvodní tlak Sigma potlačila a po vyrovnané půlhodině si naopak sama připravila první čistou gólovou šanci. "Máme strašně náročný program a bylo to na pohybu znát. Chyběla nám trošku dynamika, první metr," omlouval trenér Zdeněk Ščasný.

Váchův volejbalový zákrok po hlavičce Mahmutoviče. Sigma proti Spartě

Navrátil sice ve 30. minutě pokazil finální přihrávku na neobsazeného Ordoše, ten však zachránil situaci přesným centrem na Mahmutoviče a jeho gólovou hlavičku vyboxoval Bičík zřejmě i s pomocí Váchovy ruky nad břevno.

Reakce: zatímco domácí byli málo hlasití - jako by ani nechtěli penaltu červenou kartu a sudí Paták dělal jako by nic. A nechal zahrávat roh. "Mohli jsme jít klidně do vedení. Škoda, že nemáme takovou finální fázi," povzdechl si domácí kouč Václav Jílek, který zná Spartu moc dobře.

Mareček uhýbal střele

Pražané se prvním poločasem spíše protrápili a Lafata vpředu čekal na průnikovou příhru ke gólovému zakončení. Přišla až v nastavení a spíše po náhodné situaci: Lafata však zůstal za domácí obranu a jeho volej stejně jako Šuralovu dorážku zlikvidoval Buchta.

Otevřený boj o body si předposlední tým soutěže komplikoval vlastními chybami.

Radakovič po několika sekundách druhé půle trestuhodně nechal projít Šurala, ale jeho pokus o obstřel Buchta vystihl. Hosty tak spasila až šťastná teč Marečka, který uhýbal Váchově ráně zpoza šestnáctky, ale mimoděk zadní částí stehen dal míči opačný směr, než kterým se vrhl gólman Buchta.

"Já uhýbal střele, trefilo mě to na zadní stehenní sval a změnilo to směr. Z vyložených šancí jsme gól nedali a pak dáme takový," řekl Mareček.

Blízko bodovému zisku

Ani gól se nepromítl do rozložení sil na trávníku a Sigma byla před nejvyšší domácí návštěvou sezony stále blízko bodovému zisku. Po brejku ho mohl vyrovnávací trefou zhmotnit Ordoš, jeho lobovanou ránu však Bičík vyrazil.

Olomouc v závěru vyslala do boje na hrot vytáhlé Chorého s Malcem, ale sázka na nakopávané míče byla lichá. Těsně před koncem naopak u postranní čáry vybojoval balon Krejčí a po jeho přihrávce střídající Juliš zpečetil triumf Sparty, která je tak na Hané nepokořena už osmnáct let. "Je to zasloužené vítězství, ale celý zápas neprobíhal úplně tak, jak bychom si představovali," podotkl Ščasný.

Sigma bije na poplach. "Máme devět kol. Tohle byl výkon, který nás může ještě udržet ve hře. Jestli nezvládneme další dvě kola se Zlínem a Ostravou, tak se nemáme o čem bavit," dodal Jílek.

Sigma Olomouc - Sparta Praha 0:2

Branka: 57. Mareček, 90. Juliš. Rozhodčí: M. Paták - Wilczek, Ratajová. ŽK: Ordoš - Frýdek. Diváci: 8019. Poločas: 0:0.

Olomouc: Buchta - Zahradníček, Šindelář, Radakovič, Vepřek - Plšek, Falta - P. Ševčík (88. Chorý), Ordoš, Navrátil (81. Malec) - Mahmutovič (58. Petr). Trenér: Jílek.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Frýdek - Vácha, Mareček - Dočkal (89. Mazuch), Šural, Krejčí (90. Konate) - Lafata (71. Juliš). Trenér: Ščasný.