Král je mrtev, ať žije král.

Eden poprvé padl

Tím pražským fotbalovým sev pondělístali hráči Sparty. V 270. derby pražských „S“ porazili „rudí“ hoši domácí 1:0.

Stadion v Edenu byl tak po dvaceti utkáních poprvé pokořen v ligovém duelu. Navíc se začíná nahlas diskutovat o budoucnosti kouče Karla Jarolíma. „Jsme všichni moc spokojení. Konečně jsme dokázali vyhrát venku a ještě v derby. Skvělý pocit,“ říkal za celou kabinu Sparty Roman Hubník.

Fotbal? Ten nenadchl

Fotbal v podání dvou českých fotbalových mocností příliš nenadchl. Ale šlo o hodně.

Tomu nasvědčovaly i neustále jiskřivé souboje mezi bouřlivákem Řepkou a domácím útočníkem Šenkeříkem. „Musel jsem Tomášovi asi dvakrát říkat, ať je v klidu,“ přiznal Hubník. Temperament známého rebela zůstal uhlídán.

Slavia měla šance, Sparta gól

To se ale nedalo říct o standardní situaci Sparty v osmadvacáté minutě a rozhodujícím okamžiku celé bitvy o Prahu, kdy vyražený míč gólmanem Vaniakem uklidil do branky Bony Wilfried. „Chtěli jsme odčinit čtvrteční výsledek s Lille, ale nepovedlo se. Měli jsme dost šancí v koncovce, ale nedokázali jsme se prosadit. Navíc nás trápily standardní situace Sparty. To byl důležitý moment utkání,“ přiznal trenér Slavie Jarolím.

Sparťanský útočník a vítězný střelec duelu při svém střídání opouštěl hřiště vítěznou sambou a rozdováděl tím rudý kotel, který už tušil, že se Letenští stanou prvním ligovým katem „červenobílých.“

Co s Jarolímem

A možná i kouče Jarolíma. O jeho odchodu už se nahlas spekuluje.

„Jestli se cítím ohrožen? To se zeptejte jinde. Necítím, že by se mi mělo něco stát. Pro mě je tahle porážka o to větší motivací. V takových situacích by měl člověk ukázat sílu. Máme na to, abychom se dostali výš,“ nenechal se rozhodit domácí lodivod.

Padne nyní Jarolím? Stojí to za zvážení

Slavii trénuje Karel Jarolím od jara roku 2005 a je nejdéle nepřetržitě sloužícím trenérem v české lize. Klobouk dolů. Pro zajímavost: Sparta za tu dobu měla koučů hned pět. Jenže se zdá, že Jarolímovo kouzlo přestává fungovat.

Už před derby padala slova o možném konci rázného muže. Nyní podobné hlasy sílí. Trenér je pod tlakem, pod jakým se dosud v Edenu neocitl.

Jistě, chlapík s přezdívkou „Český Ferguson“ s týmem dvakrát vyhrál ligu, rozvášnil sešívaná srdce postupem do Ligy mistrů, přivedl do týmu skvělé hráče. Jenže na druhou stranu udělal i několik zásadních přehmatů. V přestupech, i lidských vztazích.

Zdá se, že za vyhazov všemi oblíbeného kapitána Brabce pyká dodnes. Každý vidí, kde má Slavia díry. Občas spíš krátery. Navíc mám dojem, že mužstvu chybí od Brabcova odchodu řád.

Slavia se v této sezoně stala synonymem pro bezradnost. „Kdybych cítil bezradnost, vykašlal bych se na to sám,“ konstatoval Jarolím po derby.

Trenére, zamyslete se nad tou variantou. Třeba by to Slavii prospělo.

VIKTOR NOSEK