Jediný bod vytěžily pražské celky z úvodního zápasu základní skupiny Evropské ligy. Sparta přitom byla velmi blízko triumfu, Eindhoven srovnal z penalty v poslendí minutě.

Slávisté se proti Janovu prakticky neprosadili a odvezli si porážku 0:2.

Sparta – PSV Eindhoven 2:2 (0:0)

Bývalá nizozemská fotbalová škola málem vyzrála nad tou současnou.

Aneb před 20 lety zemí tulipánů ovlivněný kouč Jozef Chovanec vymyslel strategii platnou na PSV Eindhoven.

Sparta se v prvním zápase skupiny Evropské ligy společně s nizozemským sokem probila k remíze 2:2. Velmi hororové dělbě bodů. Letenský tým si tak za bod přišel přibližně na 1,8 milionu korun.

Nebyl ale daleko od dvojnásobku – konkrétně desítky vteřin, které završily předešlých 13 minut. První poločas ať historie klidně zapomene. To důležité se dělo od 77. minuty až do konce.

„Náš soupeř je směsí zkušených borců a dravého mládí,“ říkal ještě několik hodin před duelem trenér Fred Rutten. Ani netušil,, jakou měl pravdu.

Považte: Sparta se dostala do vedení po Hubníkově štěstěnou a uměním pomazané hlavě. Sladké pomyšlení na cennou výhru ale netrvalo dlouho, střídající Reis placírkou vrátil PSV do hry.

Pak přišla doba pro ono dravé mládí. Střídající mladíček Kadlec naservíroval výtečnému Zemanovi přihrávku na podnose a ten se nemýlil.

Sparta v tu dobu byla tři minuty od vítězství. Jenže po nepřehledném závaru skotský sudí McDonald nařídil penaltu. Sparťané málem vyletěli z kůže. 2:2…

Branky: 77. Hubník, 87. Zeman – 80. a 90. (z pen.) Reis. Rozhodčí: McDonald – Conquer, Chambers. ŽK: Řepka, Hoheneder, Wilfried – Ooijer, Manolev. Diváci: 16 703.

Sparta: Blažek – Kušnír, Hubník, Řepka, Hoheneder – Žofčák, Hušek, Vacek (83. Kucka), Zeman (90. Kalouda) – Wilfried, Holenda (80. V. Kadlec). Trenér: Chovanec.

Eindhoven: Isaksson: Manolev, Simons, Ooijer, Pieters – Engelaar, Toivonen, Bakkal – Lazovič, Koevermans (64. Reis), Dzsudzsák. Trenér: Rutten.

Janov – Slavia 2:0 (2:0)

Tragický začátek, neproměněná šance Šenkeříka a pak ještě jedna branka soupeře v první půli, ve větší části druhého poločasu jeho tlak. V už závěru zlepšení, které k ničemu nevedlo.

Obhájce českého titulu vstup do Evropské ligy nezvládl. Slavia prohrála 0:2 na hřišti FC Janov, lídra italské ligy.

Úvod utkání na hřišti favorizovaného soupeře = inkasovaný gól. Tohle slávistické rovnítko opět platilo. Bohužel pro nepoučitelnou partu kouče Jarolíma. Už ve třetí minutě totiž fauloval hostující kapitán Suchý domácího kapitána Rossiho a z následného přímého kopu Zapater technickou střelou překonal Vaniaka.

Následně Šenkeřík pohrdl vyloženou šancí, když ve skvělé pozici přepálil Ameliovu branku, na druhé straně Crespo hlavou jen o kousek nedosáhl na centrovaný míč.

A Vaniak zneškodnil bomby Sculliho a Zapatera, jenže pak ho první jmenovaný z blízkosti po centru Tomoviče a chybě Čelůstky překonal.

To vše ještě do poločasu. Ten druhý odstartoval Janov ještě aktivněji, než ukončil první, Slavia se dostala pod tlak, nadále jí dělalo problémy útočné rozestavení soupeře 3 – 4 – 3 a neustálé výměny postů jednotlivých hráčů.

Za postupem ze základní skupiny Evropské ligy vstoupili Italové spolehlivě. Narozdíl od Slavie, které dobrý výkon v závěrečné patnáctiminutovce k bodovému zisku nepomohl. Ten bude Jarolímův tým potřebovat za čtrnáct dní, kdy hostí francouzské Lille.

Branky: 4. Zapater, 39. Sculli. Rozhodčí: De Sousa – Dos Santos, Nogueira (Port.). Diváci: 20 629

Janov: Amelia – Tomovič, Moretti , Bocchetti – Rossi, Kharja (81. Mesto), Zapater, Criscito – Palacio, Crespo (82. Fiquera), Sculli . Trenér: Gasperini.

Slavia: Vaniak – Krajčík, Suchý, Vomáčka, Čelůstka – Vasilejvič (79. Grajciar), Ragued Belaid (71. Volešák), Janda – Hloušek, Šenkeřík (46. Naumov). Trenér: Jarolím.

Další výsledky
Skupina A: Ajax Amsterodam – FC Temešvár 0:0, Dinamo Záhřeb – Anderlecht Brusel 0:2 (74. Bernandez, 88. Legear).
Skupina B: OSC Lille – FC Valencie 1:1 (86. Gervinho – 78. Mata)
Skupina C: Hapoel Tel Aviv – Celtic Glasgow 2:1 (75. Vučičevič, 88. Lala – 25. Samaras), Rapid Vídeň – Hamburger SV 3:0 (35. Hofmann, 44. Jelavič, 76. Drazan).
Skupina D: Hertha Berlín – FC Ventspils 1:1 (34. Piscczek – 48. Garučs), SC Heerenveen – Sporting Lisabon 2:3 (12. Sibon, 77. Dingsdag – 17., 40. a 88. Liedson).
Skupina E: CSKA Sofia – FC Fulham (62. Michel – 65. Kamara), FC Basilej – AS Řím 2:0 (11. Carlitos, 87. Almerares).
Skupina F: Panathinaikos Atény – Galatasaray Istanbul 0:3 (5. a 57. Elano, 48. Baroš), Sturm Štýrský Hradec – Dinamo Bukurešť 0:1 (80. Tamas).
Skupina G: Lazio Řím – FC Salcburk 1:2 (59. Foggia – 82. Schiemer, 90. Janko), FC Villarreal – Levski Sofia 1:0 (72. Nilmar)
Skupina H: Steaua Bukurešť – Šeriff Tiraspol 0:0, Fenerbahce Istanbul – Twente Enschede 1:2 (71. Mehmet Topuz – 76. a 80. N'Kufo)
Skupina I: Benfica Lisabon – BATE Borisov 2:0 (35. Nuno Gomes, 42. Cardozo), FC Everton – AEK Atény 4:0 (10. Yobo, 17. Distin, 39. Pienaar, 82. Jo)
Skupina J: FC Bruggy – Šachtar Doněck 1:4 (62. Geraerts – 11. Gai, 19. Willian, 35. Srna, 75. Kravčenko), Partizan Bělehrad – FC Toulouse 2:2 (23. Krstajič – 30. a 38. Sirieix, 49. Devaux)
Skupina K: CFR Kluž – FC Kodaň 2:0 (53. Culio, 75. Lacina)
Skupina L: Athletic Bilbao – Austria Vídeň 3:0 (8. z pen. a 24. Llorente, 56. Iker Muniain), Nacional Funchal – Werder Brémy 2:3 ( 68. Felipe Lopes, 75. Halliche – 55. a 85. Pizzaro, 39. Frings)