A to s dvěma zajímavými změnami v sestavě. Úplně poprvé českou nejvyšší soutěž ochutnal rumunský obránce Vatajelu, zařazen na levou zálohu, a v brance se po delší pauze objevil Bičík, který zastoupil zraněného Koubka.

Kadlec sólo nepromněnil 

„Z mého pohledu se nic lepšího stát nemohlo. Kdybych začínal už v Jihlavě, bylo by to pro mě obtížnější. Měl jsem o motivaci postaráno, ale přiznávám, že jsem ze začátku cítil mírnou nervozitu, i přesto, že už mám něco odchytáno a mám i svůj věk," usmíval se Bičík. „Musím hráčům poděkovat, výkonnost jde nahoru a výhru jsme si zasloužili. Pořád ve mně ta Jihlava trochu přetrvává, ale zlepšujeme se," těšilo trenéra Sparty Petra Radu.

Tomu ale pořádně zatrnulo hned ve čtvrté minutě, kdy po kiksu M. Kadlece utíkal sám na branku Krmenčík, ale sólo neproměnil, stejně jako o chvíli později na druhé straně Lafata. Ten neběhal na hrotu, ale pod ním a šance spoluhráčům tedy spíše připravoval. A výborně, po půl hodině našel hlavičkujícího Šurala a další tlak domácích vyústil v trefu Karavajeva. „Bylo vidět odhodlání, šli jsme za vítězstvím a po krásných akcích skórovali," pokračoval Rada.

Sparta předčila Plzeň v bojovnosti 

Druhý poločas zahájilo břevno po střele Lafaty a vypadalo to, že Sparta Plzeň zadupe. Ovšem ta se začala trochu dostávat do tlaku, jenže do šancí ji domácí nepouštěli a cennou výhru uhájili. „Nehodnotí se to samozřejmě lehce, ztratili jsme tři body ve hře o titul. Kdybychom na začátku zápasu proměnili tu velikou šanci, mohlo se to vyvíjet jinak. Nedůsledností a podceněním některých situací jsme pak dostali Spartu na koně. Předčila nás v důrazu, bojovnosti a ve větší chuti vyhrát," neskrýval rozčarování trenér poražených Zdeněk Bečka.

Sparťané si ale budou muset dát pozor, po mistrech z Plzně jedou na hřiště zachraňující se Příbrami. „Musíme hráče nastavit na to, aby i tyhle zápasy zvládali," dodal Rada a šel slavit nejcennější vítězství od svého příchodu na Letnou.

Zápas Sparta - Plzeň. Infografika.

Muž zápasu JOSEF ŠURAL (27) o výhře nad Plzní: Je to jen první krok k odčinění naší ostudy z JihlavyHned po úvodním výkopu na začátku utkání vyběhl dopředu a skluzem atakoval plzeňskou rozehrávku. Viditelně nabuzený Josef Šural se pak zahřál dvěma slibnými střelami a při své třetí šanci přesnou hlavičkou otevřel skóre zápasu. Po vítězství však před novináře v žádné velké euforii nepřišel.

Odčinili jste výhrou nad Plzní výpadek v Jihlavě?
To se říct nedá. Prohrát v Jihlavě je tak velká ostuda, že dnes jsme udělali pouze první krok v cestě za odčiněním toho propadáku.

Vy jste byl od začátku velmi aktivní a vaše snaha vyústila v první gól. I v posledních zápasech jste patřil k tomu lepšímu ve hře Sparty, ale góly nepřicházely…
No právě, jsem rád, že mi to tam konečně spadlo. V posledních čtyřech pěti zápasech jsem měl šance, ale nic z toho. Zastřeloval jsem a pak to konečně trefil.

Hlavičkoval jste téměř z jedenácti metrů, a přesto brankář Kozáčik ani nezkusil zasahovat. Myslíte, že to podcenil?
To si nemyslím, spíš ho podle mě překvapilo, že jsem na poslední chvíli předskočil obránce a umístil balon přesně k přední tyči.

V páté minutě jste nabídli obrovskou šanci Michaelu Krmenčíkovi, který ji nevyužil. Jak moc to bylo důležité pro vývoj utkání?
To byl rozhodující moment zápasu. Kdyby to proměnil, tak by se hrálo úplně jinak. Takhle jsme se z toho ponaučili a do další šance už je nepustili. Mohli jsme hrát vysoký pressing, takže oni museli nakopávat na Krmenčíka s Bakošem, což si naši kluci vzadu dokázali pohlídat.

Před zápasem byla favoritem Plzeň, ale vy jste ji podobně jako v derby Slavii přehráli. Sedí vám tyhle zápasy?
Plzeň asi byla favoritem, ale my jsme doma na Letné pořád silným týmem. Doma se nebojíme nikoho, dařilo se nám tu i v Evropské lize. Musíme to ale potvrdit i na hřištích soupeře.
/ PETR TOMÁŠEK/