Věřte nevěřte, ale je to už dlouhých šest let od doby, kdy fotbalová Sparta naposledy získala velkou soutěžní trofej. V sezoně 2013/2014 slavili na Letné double, tedy triumf v lize i v poháru. Mimochodem: v obou soutěžích tehdy obsadila druhé místo Viktoria Plzeň. A právě s rivalem ze západu Čech se dnes sparťané od 20.15 utkají v semifinále MOL Cupu.

Pro rudou družinu jde o klíčový mač, protože právě přes tuzemský pohár pro ni vede nejpřímější cesta do pohárové Evropy. Dlouhodobě se trápící kolos potřebuje účast na mezinárodní scéně jako sůl, stejně jako úspěch na domácích trávnících. Ve FORTUNA:LIZE už Sparta neskončí lépe než třetí. Proto je pro ni dnešní večerní bitva tak zásadní.

„Pro nás je to extrémně důležité utkání. Je to náš cíl a hraje se na jeden zápas. Chceme být stoprocentně nachystaní,“ potvrzuje Michal Šmarda, asistent trenéra Václava Kotala. Sparťanům se poslední dobou daří, v lize vyhráli pět zápasů v řadě a v posledních čtyřech dokonce neinkasovali. Jenže ruku na srdce: porážet Karvinou či Opavu je přece jen něco jiného, než zkusit vykolejit rozjetý expres z Plzně.

Bilance pro Plzeň

Naposledy se oba týmy utkaly na Letné v prvním ligovém mači po koronavirové pauze. Domácí (mírně řečeno) nezářili a zaslouženě prohráli 1:2. „Teď budeme určitě víc poučení, víme, co nás může čekat, už jsme si to zkusili. Pohár je pro nás obrovská motivace, takže věřím tomu, že budeme působit jinak,“ řekl sparťanský záložník Ladislav Krejčí.

Plzni to šlape, jenže válčí na dvou frontách a stále není bez šance na zisk mistrovského titulu. Právě proto sázkaři i bookmakeři věří v semifinále poháru víc Spartě, byť vzájemná bilance z poslední doby hovoří poměrně jednoznačně pro Západočechy. V posledních třech ligových sezonách porazili Spartu pětkrát, prohráli s ní jen jednou.

Z města piva navíc znějí odhodlané hlasy, že podcenění poháru v tomto případě rozhodně nehrozí. „Chceme se dostat dál bez ohledu na to, s kým hrajeme, ale samozřejmě rivalita se Spartou to ještě znásobuje,“ hlásí plzeňský kouč Adrian Guľa.

Letenští pod Kotalovým vedením výrazně zapracovali na obranné hře. Je znát, že když tým nedostává góly, jde jeho sebevědomí postupně nahoru. Chytily se zahraniční posily jako David Moberg Karlsson, rozstříleli se útočníci, do sestavy se daří zařazovat mladičké talenty. Dnešní duel ukáže, zda jde o trvalejší trend, nebo jen o dočasný záchvěv vítězné nálady.

Psychická odolnost

„Kluci si v posledních zápasech ověřili, že když se vzadu vyvarují chyb, tak to může fungovat. Ta série, ve které mužstvo je, znamená, že jsme v úplně jiném rozpoložení, než před tím posledním zápasem s Plzní. Soupeře jsme od té doby v každém utkání přestříleli, nedostáváme branky, vyhráváme,“ rekapituluje Šmarda.

Možná rozhodující roli tak dnes bude hrát psychická odolnost. Ano, pro Spartu jde o poslední šanci na záchranu (další) zpackané sezony, ale nesváže právě tohle vědomí Kotalovým svěřencům nohy? To hosté mohou hrát ve větším klidu a brnkat na napjaté rudé nervy.

Bez vlivu na dění na hřišti pochopitelně nebude ani částečný návrat fanoušků na tribuny. Necelé dva tisíce diváků poženou Spartu za vysněným postupem.

„Určitě to pomůže, taková utkání jsou před lidmi úplně jiná, diváci jsou součást zápasu a potřebujeme je. Věříme, že nás podpoří a na konci zápasu to všechno společně oslavíme,“ uzavírá Šmarda.

Věrní fanoušci mají přednost
Díky další vlně uvolňování protikoronavirových opatřeních se dnes na Letnou dostanou až dva tisíce fanoušků Sparty. Vstupenky šly včera do prodeje v síti Ticketportal a jedna stála symbolických pět korun (jde o manipulační poplatek prodejce).
Přednost dostali držitelé permanentek a mezi nimi ti, kteří před pandemií nechyběli na jediném domácím mači. Sparta v této sezoně odehrála celkem dvanáct zápasů na letenském stadionu, na které mohli fanoušci (pohárový duel s Trabzonsporem se hrál za zavřenými dveřmi). Ti, kteří všechna tato utkání navštívili, si mohli lístky na Plzeň koupit jako první.
Upřednostnění těchto fanoušků platí jen pro dnešní zápas. Vstupenky na další domácí utkání v nadstavbě už půjdou mezi permanentkáře bez rozdílu.