Čtyři minuty před koncem zápasu přišli fotbalisté Sparty o šanci na vysněný postup do osmifinále Evropské ligy. Ve dvojzápase s Liverpoolem inkasovali jediný gól, který ve čtvrtek vstřelil na stadionu Anfield hlavou po rohu Nizozemec Kuijt.

Ve sparťanské sestavě nastala jedna změna oproti pražskému utkání, v domácím týmu se objevily hned tři. Největším překvapením byla absence zkušeného Carraghera, podle očekávání opět nehrál Gerrard.

Český mistr nezačal špatně, dokonce měl v úvodní čtvrthodině více střeleckých pokusů, a kdyby se hned v úvodu domluvili Sionko s Kadlecem po centru v šestnáctce, mohli hosté odstartovat velmi slibně. Gólmana Reinu vylekala i Kadlecova hlavička k tyči, ale dokázal ji zkrotit.

Liverpool se rozjížděl pomalu a dlouho bylo vlažné i jeho vyhlášené publikum. Jenže po sérii rohů si dokázal vytvořit územní převahu a vnutil Spartě svoji nátlakovou hru s mnoha rohy a centry ze stran. Hned první roh umístil k tyči hlavou Kyrgiakos, ale Blažek byl jistý. Překonával se i v dalších minutách při pokusech Colea, nabíhající Meireles zase spálil ostrý náběh, když z několika metrů mířil nad.

První poločas gradoval před přestávkou. Kadlec zamotal hlavu domácí defenzivě, ale o míč přišel a následoval rychlý brejk s dvěma dalšími velkými příležitostmi Colea, kterého Blažek znovu vychytal. Těsně před poločasem pálil z ojedinělé sparťanské akce Matějovský, ale jeho rána byla zblokována.

Sparta začala dobře i druhý poločas. V 54. minutě měl Matějovský možnost slibného trestného kopu, ale trefil jen zeď. Pražané pokračovali v aktivní hře s přízemními kombinacemi. Liverpool se bránil, ovšem každý jeho útok do rozevřené obrany byl nebezpečný. Hostům prospívalo, že ofenzivní ostří Liverpoolu drželi pod kontrolou aktivní hrou ve středu hřiště, kde jednoznačně dominoval Matějovský a připomněl své nejlepší výkony z minulosti.

Liverpool zapnul na vyšší obrátky dvacet minut před koncem, kdy si znovu vypracoval několik rohů a z nich vždy hrozilo nebezpečí. Velkou šanci přinesla také akce po pravém křídle, kdy sparťanům utekl Ngog, ale Blažkovo vyběhnutí hrozbu odvrátilo. Sparta kontrovala hlavičkou Brabce mimo.

Naděje Sparty ukončil sedmý liverpoolský roh, po kterém se nejlépe orientoval v 86. minutě v šestnáctce Kuijt a razantní hlavičkou dal rozhodující gól. Snaha hostů v závěru už k ničemu nevedla.

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy

FC Liverpool - Sparta Praha 1:0 (0:0)
Branka:
86. Kuijt. Rozhodčí: Maržič - Ristič, Jovanovič (všichni Srb.). ŽK: Kelly, Poulsen, Carragher, Lucas - Pamič, Matějovský, Kweuke. Diváci: 45.000 (vyprodáno). První zápas 0:0, postupuje Liverpool.

Liverpool: Reina - Kelly (46. Carragher), Agger (85. Škrtel), Kyrgiakos, Wilson - Kuijt, Lucas, Meireles, Poulsen (65. Spearing) - Ngog, J. Cole. Trenér: Dalglish.
Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič (90. Kerič) - Vacek - Sionko (74. Podaný), Abena (78. Pekhart) Matějovský, Kadlec - Kweuke. Trenér: Chovanec.