Poté však přichází herní zkrat, bodové ztráty, roztřesená kolena před důležitým jarním derby s odvěkým rivalem z Letné a „sešívaní“ putují tabulkou dolů. Co bude následovat? Má mladý tým na to, aby ustál nynější krizi a ještě se zapojil do hry o nejvyšší příčku?

Do konce soutěže zbývá šest kol. Jedno z nich bude opět středeční, vložené. Liga tak nabere strhující finiš. „A Slavia neumí finále. Což začala potvrzovat i letos,“ říká fotbalový internacionál Ladislav Vízek.

„Ti mladí kluci to neunesli. Před derby se, slušně řečeno, hráči pokákli,“ dodává postřeh z poslední porážky bývalý reprezentační střelec.

Přitom tým ze strahovského azylu hrál na jaře ze všech ligových celků nejatraktivnější fotbal. Šestnáct zápasů nepoznali přemožitele a z venku si pravidelně vozili tři body. Samotný slávistický trenér Karel Jarolím se nynější stav nebojí nazvat krizí.

„Myslel jsem, že to na hráče nezapůsobí, ale asi se tak stalo,“ připustil nárůst nervozity u týmu slávistický kouč Karel Jarolím.

A slávisty navíc drtí v posledních utkáních další tradiční „nešvar“ – koncovka. Tři zápasy už nevstřelili branku. „Momentálně je to naše největší slabina,“ ví o problému muž na střílení branek nejpovolanější, útočník Stanislav Vlček.

I on určitě hledá řešení, jak z momentálního srabu co nejdříve utéct.

„Nemáme to jen ve vlastních rukou. Musíme čekat na klopýtnutí ostatních. Může to z nás to břemeno spadnout,“ míní člen širšího reprezentačního výběru.

Slávističtí fandové však dál trnou. Z ligového triumfu se radovali naposledy před jedenácti lety. Za vlády Františka Cipra a generace zkušených borců kolem Karla Poborského, Vladimíra Šmicra či Radka Bejbla.

A právě zkušenost může být v posledních kolech rozhodujícím faktorem. „Slavii vypadne jeden zkušený záložník a nedokáží ho nahradit,“ připomíná Ladislava Vízek výpadek kapitána Lukáše Jarolíma v posledním kole.

„Ať je to jak chce, chyběl nám. Nemáme tak široký kádr, aby se dali hráči ze základní sestavy dlouhodoběji nahradit,“ potvrzuje Karel Jarolím.

Slávistický kouč však den po prohře se Spartou zůstává realistou. „Každý hráč se nyní musí soustředit na sebemenší detail,“ nehledá zbytečné výmluvy. „Velké věci se skládají z maličkostí,“ dodává.