Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...

První zápas, první góly, první výhra

PRAHA - Skvělá premiéra vstoupí do historie: Fotbalová Slavia zdolala v Lize mistrů Steauu. Trefovaly se posily.

20.9.2007
Zvětšit fotografii

Povedlo se. Radost hráčů Slavia po vyhraném zápase se Steaua Bukurešť.Foto: GetPhoto/Martin Sidorják

První zápas, první dva góly a první tři body v Lize mistrůmáSlavia. Premiéru podstoupila na Strahově v řízné bitvě s rumunskou Steauou, koučovanou ohnivou legendou Gheorgem Hagim. S bukurešťským týmem, vítězem Poháru mistrů z roku 1986, se chce utkat o třetí místo ve skupině, zajišťující postup od jarních bojů Poháru UEFA. Rozhodla přímočará akce ve druhé půli. Dřížďal unikl po levé straně, odcentroval, Vlček chytře pustil míč a dvacetiletý pařížský středolař Belaid levačkou trefil.

Od té doby nebylo o dominanci domácích pochyb. Už ve 13. minutě dlouhý míč z hloubi pole propadl rumunskou obranou – Vlčkovu ránu kolumbijský gólman Zapata skvěle vyrazil pravačkou… jenže jen před Šenkeříka. Další letní posila, původem zlínský útočník, se tak zapsal do slávistické historie jako první střelec v Lize mistrů. „Nádherný pocit,“ zalykal se štěstím. „Ale byl to náročný zápas a v závěru docházely síly,“ dodal pak střelec. Jenže ještě do půle rozvrátila obranu Slavie obávaná hrozba – standardní situace. Po rohu si naběhl na roh malého vápna obrovitý reprezentační stoper Goian a hlavou vyrovnal.

Defenzíva Slavie se rozlomila i fyzicky. Nejprve se zranil po srážce stoper Brabec. Ze zálohy se na jeho místo stáhl Latka, ale do druhé půle už se svalovými potížemi nenastoupil. Sestava Slavie se od začátku úspěšného podzimu mění. Uzdravující se Šmicer tentokrát zůstal na tribuně. Ve druhém zápase skupiny H zdolal Arsenal španělskou Sevillu 3:0, Rosický se ale po přestávce zranil. Baroš v dresu Lyonu vtrhnul v Barceloně do hry v 62. minutě, ale porážku 0:1 nezvrátil.

Nové kopačky trefily historii

Praha - Na úterním tréninku vyzkoušel nové kopačky a rozhodl se, že s nimi vyběhne ke svému prvnímu utkání milionářské Ligy mistrů. Útočník Slavie Zdeněk Šenkeřík udělal moc dobře a už ve třinácté minutě zápasu se stal historicky prvním střelcem Slavie v nejprestižnější klubové soutěži.

Celá Slavia se po vítězství nad Steauou topí v euforii. Vy jste k tomu přispěl důležitým první gólem. Jaký je to pocit?

Opravdu krásný.Tenhle gól je jednoznačně nejdůležitějším vmé kariéře. Jsem hrozně rád, že jsme ten první zápas zvládli a získali tři body. Bylo to hodně důležité.

Snil jste o tom, že zrovna vy budete historicky první střelec Slavie v Lize mistrů?

Musím přiznat, že v úterý na tréninku jsem si zkoušel nové kopačky a řekl jsem si, že by mi to tam v nich mohlo spadnout. Podařilo se. Teď už je nesundám z nohy. (smích)

Jak byste popsal svou životní trefu?

Standa Vlček dostal od Martina Latky prodloužený míč, který napálil na bránu. Brankář to stačil vyrazit, ale naštěstí se balon odrazil ke mně. Já už to pak jen trefil.

Premiéra v pohárové Evropě měla vítěznou příchuť. Jak jste celý zápas prožíval?

Určitě to byl taky velký svátek. Každý si váží dresu, ve kterém může okusit nejprestižnější klubovou soutěž. Jsme hrozně šťastní. Budeme se snažit k těmhle třem bodům přidat další v duelech s Arsenalem a Sevillou. Ze začátku utkání se námnedařilo moc kombinovat a držet balon, Druhý poločas jsme se osmělili víc a soupeře přehrávali ve středu hřiště.

Vaši fanoušci se vezou na vítězné vlně (Slavia ve 14 zápasech v sezoně neprohrála, pozn. red.) a každý zápas v Lize mistrů si užívají. Cítíte to stejně?

Samozřejmě. Myhráči k nim cítíme určitou povinnost. Když je tady máme, tak se budeme snažit, si je co nejdéle udržet. Je to nádhera. Snad budou chodit v tak hojném počtu i dál.