Milan Škoda, Jaromír Zmrhal, Antonín Barák. To je trojlístek, který zajistil Slavii výhru nad Hradcem Králové 3:0 a prodloužil její vítěznou sérii na čtyři zápasy. "Sešívaní" navíc už 362 minut neinkasovali. Hradci tak nevyšel návrat na vlastní stadion, který procházel rekonstrukcí.

Střelecké trápení Příbrami nemá konce. V důležitém zápase padla s Karvinou 0:2, když se prosadili Pavel Dreksa a Jaroslav Zelený, který v závěru dorazil neproměněnou penaltu Jurči. Příbram tak podeváté za sebou nebodovala a krčí se na dně tabulky.

Černá můra Liberce? Dukla. Slovan s ní remizoval 0:0 a nedokázal ji porazit popáté za sebou. Na Julisce obě mužstva sice nastřelila břevno, ale gólu se fanoušci nedočkali. Liberci se tak nepovedla generálka na čtvrteční bitvu Evropské ligy s Fiorentinou.

Zbrojovka si poradila s Jabloncem 2:1 a vyzrála na něj poprvé od května 2007. Skóre otevřel hostující Michal Škoda, do pauzy ale vyrovnal Martin Doležal.  O výhře Brna rozhodl krátce po pauze Jakub Řezníček. Severočeši protáhli sérii bez vítězství na devět duelů a vedení ihned zareagovalo odvoláním trenéra Zdenka Frťaly i sportovního ředitele Ivana Horníka. VÍCE ZDE

Zlín prohrál v Teplicích 0:2 a přišel jako poslední v soutěži o neporazitelnost. O výhře domácích rozhodli Roman Potočný s Davidem Vaněčkem a severočeský celek tak díky nim ukončil čtyřzápasovou sérii bez vítězství.

Cenný bod vybojovalo Slovácko, když dokázalo zastavit vítěznou sérii Plzně. Dlouho to přitom díky Daníčkově hlavičce vypadalo, že by modrobílí mohli získat dokonce tři body, jenže šest minut před koncem je o výhru obral Hejda. Svěřenci trenéra Levého tak opět nepřetrhli již sedmnáctizápasovou šňůru bez výhry nad tímto soupeřem.

1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň 1:1 (1:0)

Mistrovská Plzeň začala v Uherském Hradišti profesorsky, jakoby čekala, že si domácí dají góly sami. Modrobílí zase vyčkávali, co s nimi soupeř provede, a když se dvacet minut nic nedělo, udeřili. Havlík po faulu na Zajíce posadil volný přímý kop přímo na hlavu Daníčka, který rozjásal slovácké peklo – 1:0.

„Věděli jsme, že domácí budou hrát na hranici důrazu, znepříjemňovat nám život. Od začátku to bylo bojovné utkání, když jsme ale hráli po zemi, tak jsme dominovali. Škoda, že jsme dostali gól po standardce, kterou jsme si nepohlídali," litoval plzeňský kouč Roman Pivarník.

Jeho svěřenci okamžitě sešlápli plyn a ve 27. minutě byli jen několik centimetrů od vyrovnání. Po rohovém kopu se míč odrazil k Poznarovi, jeho rána už mířila do sítě, na brankové čáře ji ale zastavil Tomáš Košút.

Plzeň zvýšila aktivitu, do tlaku jí však, alespoň podle názoru domácích příznivců, pomáhal dostávat i rozhodčí Machálek, takže atmosféra na stadionu zhoustla. Po jeho sporných výrocích vypálil domácí trenér Stanislav Levý několikrát z lavičky možná rychleji než Usain Bolt ze startovních bloků. Na své impulsivní chování nakonec doplatil na začátku druhé půle, kdy byl vykázán na tribunu.

„Placírkou jsem odehrál láhev. Čtvrtý rozhodčí se mě zeptal, jestli na tribunu půjdu dobrovolně, tak jsem šel. Byla tam spousta emocí, obě stran občas nebyly spokojené. Vyplynulo to z důležitosti zápasu, žádné drama bych z toho nedělal," pousmál se lodivod Slovácka.

Bod zařídil Hejda

Již usazen mezi diváky sledoval slibnou šanci Milana Kerbra, jehož křížnou střelu po ale zlikvidoval Kozáčik. „Situací, ze kterých jsme mohli přidat druhý gól, jsme tam ale moc neměli," uznal Stanislav Levý.

Zbytek zápasu se skutečně dohrával téměř výhradně na polovině Slovácka, do šancí se ale Plzeň přes obětavě bránící domácí vůbec nedostávala.

„Prostor byl velice zhuštěný, po zemi jsme se před bránu dostávali těžce, domácí nám hodně příležitostí zblokovali. Představoval bych si to sice jinak, ale sám vím, že to není jednoduché, když stojí tolik hráčů na šestnáctce," pokrčil rameny Roman Pivarník.

Tlak jeho týmu ale přece jen přinesl ovoce, když šest minut před koncem po obloučku Petržely hlavou vyrovnal Hejda – 1:1.

„Měli jsme hodně standardek a centrů, ale dokázali jsme využít jen jeden. Chtěli jsme zápas otočit, hráli jsme na riziko, je škoda, že jsme nevyhráli," mrzela kouče Plzně konečná remíza.

To domácí lodivod ji nakonec bral. „Plzeň ukázala svoji kvalitu, v závěru nás přehrávala. Musím ale složit kompliment mému mužstvu, jak k zápasu přistoupilo, jak se pralo o výsledek. Ke třem bodům sice chybělo jen pár minut, i ten jeden je ale zasloužená odměna," udělal Stanislav Levý tečku za povedeným sobotním večerem.

Branka: 21. Daníček - 84. Hejda. Rozhodčí: Machálek - Koval, Fišer. ŽK: T. Rada, Šimko, Košút, Havlík - Hejda, Zeman. Diváci: 4335.

Slovácko: Heča - Reinberk, T. Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski, Daníček - Diviš (81. Chvátal), Havlík, Kerbr - Zajíc (88. Koné). Trenér: Levý.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník (51. Kopic), Limberský - Petržela, Hromada (68. Kace), Hořava, Zeman - Krmenčík (79. Bakoš), Poznar. Trenér: Pivarník.

FK Jablonec - Zbrojovka Brno 1:2 (1:1)

Souboj dvou týmů, jimž se nedaří, začala lépe Zbrojovka. Brňané v lize v Jablonci v předešlých osmi zápasech neskórovali, v sobotu ale udeřili hned v úvodu. Řezníček na půlce hřiště vysunul Škodu a ten svůj dlouhý samostatný únik zakončil chladnokrevně. Brněnský útočník skóroval ve čtvrtém kole po sobě a pátým gólem v sezoně potvrdil pozici nejlepšího střelce svého týmu. Zbrojovka dala v Jablonci v lize branku po 795 minutách.

"Vstoupili jsme do utkání, jak jsme si řekli, co se týče taktiky. Hrát z bloku, nemohli jsme hrát vysoko, přesto jsme dali z brejku branku Škodou," pochvaloval si kouč Slovácka Svatopluk Habanec.

S Jabloncem mohlo být ještě hůř. Hyčka se dostal sám před branku a domácí zachránil gólman Hrubý. Po půlhodině bylo srovnáno. Na Masopustův centr si naskočil Doležal a hlavou umístil míč obloučkem do sítě.

Ještě do přestávky mohli Severočeši dokonce otočit skóre, Tecl však v obou velkých šancích nedal. Nejprve z úhlu trefil Melichárka a poté po centru hlavičkoval vedle. Na opačné straně ve výborné pozici Řezníček a po něm Krejčí trefili jen domácí obránce.

Řezníček rozhodl bleskovým gólem

Hned po pauze už se Zbrojovka z podobné akce jako před úvodním gólem dočkala. Nový odvrátil míč jen k Přichystalovi, který vysunul Řezníčka a ten po 17 sekundách druhé půle zakončil únik přesnou střelou mezi nohy Hrubého. Jablonec inkasoval už podevatenácté v ligové sezoně a potvrdil pozici celku s nejhorší obranou.

"Nesetkal jsem se něčím takovým, že bychom znovu tak brzo inkasovali. To jsou věci, které vás sráží do kolen. I když tam pak nechyběla snaha hráčů něčím s tím udělat, byla tam křečovitost a chyběla kvalita provedení," uvedl kouč Frťala.

Po hodině hry stáhl obránce Nového a posílil ofenzivu o třetího útočníka Wágnera. Jablonec si ale větší tlak vytvořil až v závěru. Wágnera v 81. minutě vychytal Melichárek a Kubista překopl bránu. Brno tak poprvé po čtyřech kolech naplno bodovalo.

"Jsem moc rád, takové vítězství jsme nutně potřebovali. Je to taková pozvánka pro fanoušky na zápas se Slavií. Nesmíme ale usnout na vavřínech, hráčům jsem řekl, že nebude žádné slavení," uvedl Habanec.

Branky: 29. Doležal - 8. Škoda, 46. Řezníček. Rozhodčí: Ardeleánu - Moláček, Pelikán. ŽK: Mihálik, Masopust - Krejčí, Melichárek. Diváci: 1546.

Jablonec: Hrubý - Nový (61. Wágner), V. Kubista, Kouřil, Hybš - Masopust, Trávník (68. Pospíšil), Hübschman, Mihálik (46. Jiráček) - Tecl, Doležal. Trenér: Frťala.
Brno: Melichárek - Šural, Vraštil, Polák, Lutonský (79. Pašek) - Sedlák, Krejčí - Hyčka, Škoda, Přichystal (84. Buchta) - Řezníček (90. Kijanskas). Trenér: Habanec.

Dukla Praha - Slovan Liberec 0:0

"Já mám v sobě asi jediné zklamání, že nepadly branky. Jinak jsme sledovali zajímavé utkání se spoustou střel a možností na obou stranách," řekl na tiskové konferenci trenér Liberce Jindřich Trpišovský.

První zajímavější šanci si vytvořil až ve 20. minutě hostující Baroš, ale střelu z úhlu mu vyrazil brankář Rada. Na druhé straně Néstor z dálky mířil nepřesně. Liberec pak výrazně podržel Dúbravka, který zblízka reflexivně zneškodnil Hanouskovu hlavičku.

"Nevyšlo to, protože neumím hlavičkovat. Těžko dostanu lepší příležitost, abych skóroval. Bohužel to zase nevyšlo. Budu muset na tom zapracovat a snad příště se to už povede," litoval záložník Marek Hanousek.

Dukla byla v závěru poločasu aktivnější, liberecký gólman si poradil s patičkou Tetoura a Bezpalcova rána skončila těsně vedla. Slovan si vypracoval jen pokus Breiteho, který nadvakrát zlikvidoval Rada.

"Myslím, že jsme odehráli krásný živý zápas. Prvních 20 minut jsme byli malinko živější a přesnější v kombinaci. Pak se to do přestávky poměrně srovnalo a první poločas byl remízově zasloužený," uvedl kouč Dukly Jaroslav Hynek.

Blízko gólu byl Breite

Druhý poločas začal lépe Liberec a po dvou minutách Breite napálil břevno. Střídající Juroška mohl poslat Duklu do vedení šťastnou hlavičkou, jenže Dúbravka stihl míč vyškrábnout na roh.

"Nevím, jestli jsem byl nejblíž, ale myslím si, že to tam mohlo padnout. Měli jsme i spoustu jiných šancí, na druhou stranu soupeř je měl taky. Ale těch vyloženějších jsme měli víc, škoda, že jsme aspoň jednu neproměnili," řekl středopolař Radim Breite.

Oba soupeři často zkoušeli zakončovat z větší a střední vzdálenosti. Vůchovu střelu vyrazil Rada, jeho protějšek Dúbravka zase vychytal Hanouska. Po rohovém kopu zamířil do břevna i domácí Néstor.

"Vinou trochu takové impotentnosti okolo pokutového území jsme se připravili o lepší výsledek, protože si troufnu říct, že jsme byli o maličko blíž tomu vítězství než domácí," konstatoval Trpišovský.

Rozhodčí: Zelinka - Pospíšil, Vitner. ŽK: Štetina - Sýkora, Baroš, Breite. Diváci: 1631.

Dukla: Rada - Kušnír, Štetina, Bezpalec, Miloševič - Hanousek, Tetour, Čajič (78. Považanec) - Néstor, Beauguel (46. Juroška), Olayinka (68. Preisler). Trenér: Hynek.
Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Karafiát, Bartošák - Ševčík, Breite, Sýkora (72. Folprecht) - Bartl (83. Markovič), Baroš (80. Komličenko), Vůch. Trenér: Trpišovský.

FC Hradec Králové - Slavia Praha 0:3 (0:1)

"Jsem rád za takový výsledek. Během reprezentační pauzy jsme měli osm hráčů mimo, někteří dojeli až včera. Nebyla to taková příprava, jakou bych si představoval. Výsledek mluví za vše. K zápasu jsme přistoupili zodpovědně," těšilo trenéra Slavia Jaroslava Šilhavého.

Hradec mírně zrekonstruoval svou stařičkou arénu, vrátil se z dočasného domova v Mladé Boleslavi a hned uvítal atraktivního soupeře.

Slušné šance měli na začátku Mingazov, Škoda, Hušbauer, ani jeden však netrefil bránu. Hradec byl od začátku zakřiknutý a až příliš opatrný. Paradoxně ve chvíli, kdy se mírně zvedl, pomohl obří chybou k vedení Slavii stoper Chleboun. Ve 24. minutě otálel s nahrávkou brankáři Ottmarovi, dostal se před něj důrazný Škoda, který poté Ottmara přehodil šikovným obloučkem.

Uběhla jen minuta a Chleboun svou chybu zčásti odčinil. Z prázdné brány vykopl Barákovu střelu a zabránil jistému gólu. "Při mé chybě jsem to chtěl nejprve odkopnout, ale pak jsem se rozhodl, že dám míč brankáři. Měl jsem to urvat do autu, dát balon někam pryč. Byl to hrozný pocit, i když jsem chvíli potom zabránil jistému gólu," litoval Chleboun.

Slavia našla ideální sestavu

Druhý poločas začal superzákrokem hradeckého brankáře Ottmara při Frydrychově jasné příležitosti. Poté měli domácí asi nejvýraznější možnost, když pálil ze sedmnácti metrů Vlkanova, ale jeho střelu k tyči Pavlenka vyrazil.

Klíčové momenty přišly po přibližně dvacet minut před koncem. V 72. minutě se v šestnáctce individuálně prosadil Hušbauer a přesným centrem našel Zmrhala, který zvýšil na 2:0.

"Druhý gól byl pro nás hodně důležitý. Ve vápně jsme předtím byli hodně zbrklí," řekl po utkání Josef Hušbauer. "Teď si víc věříme, což se v posledních zápasech projevilo. Výsledkově je to o něčem jiném. Našli jsme nějakou tvář, hrajeme pořád v jedné sestavě," dodal. O dvě minuty později se ranou z levé strany prosadil šikovný Barák.

"Chtěli jsme Slavii potrápit daleko víc. O poločase jsme si řekli, že to takhle dál nejde, že to musí být válka, musíme se prát o každý metr hřiště. Výkon byl lepší, ale pak dala Slavia v rychlém sledu dva góly a bylo rozhodnuto," hodnotil kouč Hradce Milan Frimmel.

Branky: 24. Škoda, 72. Zmrhal, 75. Barák. Rozhodčí: Julínek - Blažej, Wilczek. ŽK: Holeš, Schwarz - Ngadeu. Diváci: 4500.

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Polom, Mudra - Janoušek, Schwarz (46. Pázler) - Martan (88. M. Černý), Vlkanova (69. Trubač), Malinský - Žondra. Trenér: Pilný.
Slavia: Pavlenka - Frydrych, Bílek, Deli, Bořil - Ngadeu - Mingazov (60. Švento), Hušbauer, Barák (84. Ščuk), Zmrhal - Škoda (77. Mešanovič). Trenér: Šilhavý.

FK Teplice - Fastav Zlín 2:0 (0:0)

"Musíme se z toho poučit a hrát zodpovědnější fotbal. Věřím, že nás první prohra ovlivní pozitivně," řekl trenér Zlína Bohumil Páník. "Byli jsme daleko a hráli jsme na riziko v defenzivních prostorech, kde na riziko hrát nemůžete. Věřím, že nás první prohra ovlivní pozitivně. Ukázalo to problém, který byl na hřišti. Celý týden budeme pracovat s hráči na jednotlivých aspektech," dodal.

Lépe do zápasu vstoupili Tepličtí a do první šance se dostal Kučera, který střílel těsně nad. Poté se v nadějné pozici objevil Hora, toho však vychytal brankář Dostál. Zlín zahrozil až ve 38. minutě po Holíkově pokusu a dvě minuty před koncem po Štípkově akci trefil Pazdera tyč.

"To rozhodlo o výsledku. Bylo to o prvním gólu a tentokrát ho dali domácí. Výhru si zasloužili," uvedl Páník. "Do zápasu jsme nevstoupili špatně, ale pak jsme měli ztráty a soupeř se dostal do hry, dal tyčku a my měli štěstí," přidal kouč Teplic Daniel Šmejkal.

Šmejkal výhru nepřeceňuje

Rovněž vstup do druhé půle vyšel lépe domácím a branková konstrukce tentokrát zastavila Filla. Teplice to ale dlouho mrzet nemuselo, protože v 52. minutě se prosadil Potočný, když se jeho střela od tyče odrazila do branky. Zlín poté přebral aktivitu, z ní ale vytěžil pouze šanci Hnaníčka, prosadili se opět Severočeši - zaváhání obrany využil střídající Vaněček.

Zlín už zápas zdramatizovat nedokázal a poprvé v sezoně vyšel nejen bodově, ale i střelecky naprázdno a na první místo nabral čtyřbodovou ztrátu. Naopak Teplice se dočkaly prvního vítězství po třech porážkách za sebou a jedné remíze. Navíc si připsaly první domácí výhru v ročníku.

"Doma jsme vyhráli po dlouhé době, ale nepřeceňoval bych to, ani nepodceňoval," prohlásil Šmejkal, jehož tým rovněž ukončil dvouzápasové střelecký půst. "Co to s námi udělá, ukážou další zápasy. Ale už teď je to minulost," dodal.

Branky: 52. Potočný, 73. Vaněček. Rozhodčí: Příhoda - Arnošt, Hájek. ŽK: Lüftner, Vaněček - Kopečný, Matejov. Diváci: 3062.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jeřábek, Krob - Fillo (82. Vachoušek), Ljevakovič, Hora, Kučera, Urma (90. Kodeš) - Potočný (60. Vaněček). Trenér: Šmejkal.
Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov (78. Jordan) - Kopečný, Holík (72. Vukadinovič), Hnaníček, Štípek (57. Traoré) - Harba, Diop. Trenér: Páník.

MFK Karviná - 1. FK Příbram 2:0 (0:0)

"Prohráli jsme zaslouženě, protože domácí měli více šancí. Zatím se u nás bohužel dokolečka opakují podobné chyby, které nás sráží. To už jsou bohužel věci určité kvality, které pak ústí v to, že nedáváme góly. Na kontě máme tři, a to je tristní bilance," řekl po utkání trenér Příbrami Petr Rada.

První půle nabídla dietní fotbal. Na hřišti se začalo něco dít až po 25 minutách. Trapp prošel do karvinského vápna, ale místo střely nesmyslně nahrával do prostoru obsazeného karvinskými obránci, kteří míč v pohodě odpálili.

Ve 39. minutě mohli jít domácí do vedení, jenže Hruška po standardce reflexivně zasáhl nejprve proti Košťálovi, a pak i proti Hoškovi, kterého vychytal i o tři minuty později v už velké šanci na malém vápně.

"Příbram nás překvapila rozestavením, ale něco podobného jsem od zkušeného trenéra Rady čekal. Tušil jsem, že něco změní. První půle nebyla moc dobrá, byla tam menší kombinační kvalita, zlepšení z naší strany přišlo až po přestávce, kdy jsme byli silnější na míči a dohrávali souboje i útočné akce," hodnotil karvinský kouč Jozef Weber.

Karvinou probral Puchel

Do druhé půle vstoupili aktivněji hosté z Příbrami, ale vyprodukovali jen průnik Brandnera, který domácí v klidu odvrátili. V 53. minutě odcentroval Zelený na hlavu Budínského, jeho pokus skončil jen těsně vedle Hruškovy tyče.

V 67. minutě po kombinaci Zeleného, Puchela a Janečky odcentroval posledně jmenovaný do šestnáctky, kde balon napálil k tyči z druhé vlny nabíhající Dreksa, startující ve svém jubilejním stém ligovém zápase, a poslal Karvinou do vedení.

"V šatně jsem kluky upozorňoval, že Karviná bude hrát pořád aktivně, ale dobrým pohybem jsme ji drželi od naší brány. Bohužel jen do 67. minuty, kdy jsme po špatné rozehrávce u naší šestnáctky ztratili míč, domácí to dobře vykombinovali, Laňka nezachytil náběh Dreksy a ten to krásně poslal do naší brány," popsal Rada.

Hosté se museli začít tlačit dopředu a Karviné se naskýtaly možnosti do otevřenější obrany Příbrami. V 81. minutě zahodili další tutovku, když Panák nezakončil důrazně a Jurča si špatně zpracoval odražený míč.

Dvě minuty před koncem padlo definitivní rozuzlení. Pilík fauloval Moravce a byla z toho penalta. Hruška ji Jurčovi perfektně chytil, ale odražený balon se dostal zpět k Jurčovi, odtud k Zelenému, a ten skóroval podruhé.

"Musím říct, že naši hru hodně oživil Puchel. Levá strana nám pak slušně fungovala a z toho pramenil i náš tlak a nakonec vedoucí gól," dodal Weber.

Branky: 67. Dreksa, 88. Zelený. Rozhodčí: Hrubeš - Nádvorník, Paták. ŽK: Budínský, Janečka, Šisler - Trapp, Divíšek, Chaluš, Brandner. Diváci: 3829.

Karviná: Laštůvka - Dreksa, Košťál, Hošek, Zelený - Janečka, Šisler - Moravec, Budínský (75. Panák), Voltr (54. Puchel) - Jurčo (90. Okleštěk). Trenér: Weber.
Příbram: Hruška - Tregler, Chaluš, Jiránek (32. Pilík), Divíšek - Brandner (71. Majtán), Trapp, Krameš, Laňka (82. Kacafírek) - Rezek - Mahmutovič. Trenér: Rada.