Udržet na Barceloně čisté konto při zápase Ligy mistrů? To už je celkem unikát. Před Slavií se to naposledy povedlo Juventusu ve čtvrtfinále před dvěma roky, ve skupinové fázi Benfice sedm let nazpět. „Udělali jsme maximum. Hráči se vydali fyzicky i psychicky. Je třeba přiznat, že nás často soupeř mačkal jak citron. Velká pochvala klukům, že to zvládli ubránit,“ uvedl trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Výkon červenobílých zaujal mnohé experty, zaskočená byla i trenérská kapacita Arsène Wenger, a to především kvůli fyzicky náročnému stylu hry. „Po 80 minutách měli domácí naběháno 97 kilometrů a soupeř 109. To je rozdíl 12 kilometrů, což jsem nikdy neviděl. Ukazuje to, že Barcelona byla fyzicky pokořena,“ prohlásil zkušený kouč pro beIN Sports.

„Katalánci hráli, jako by byli v krizi, přitom jsou na čele skupiny a vedou ligu. Všechno bylo od nich strašně pomalé. Pokaždé, když šel soupeř do protiútoku, hrozilo, že inkasují. Nedokázali zareagovat na tempo Slavie,“ podotkl Wenger.

Pražané si dokázali poradit i s absencí stopera Davida Hovorky, jehož výborně zastoupil Michal Frydrych. „Musím ho pochválit, celý zápas bránil výborně,“ prohlásil Trpišovský.

Fantastický Kolář

Slávisté ukazují, že kohokoli trenér Trpišovský vytáhne z rukávu, ten oplývá velkým sebevědomím, které přispívá ke skvělým výkonům. „Na podobné utkání jsem čekal celý život. Jsem rád, že to takhle dopadlo,“ liboval si Frydrych.

Hrdinou celku, jenž nastoupil v netradiční bleděmodré, však byl Ondřej Kolář. Brankář Slavie předvedl několik skvělých zákroků a byl hlavní ingrediencí k bodovému zisku. „Září takhle celou sezonu. Potvrdil, jaké jsou jeho kvality. Skvěle se uvedl a ukázal,“ vyzdvihl Frydrych.

Mužstvo z Edenu nemá po čtyřech duelech vůbec špatně rozehranou skupinu. Dva body ho sice staví na poslední místo v tabulce, jenže příští klání s Interem a případná výhra ho může katapultovat na pozici zajišťující jarní play-off Evropské ligy.

„Abychom mohli myslet na postup, musíme zvítězit. Chceme využít domácí prostředí. Utkání s Interem rozhodne,“ uzavřel Trpišovský.

Koeficient: Kdo hrozí českému fotbalu?
Náročná skupina Ligy mistrů pro Slavii a letní bída ostatních českých zástupců přinesly jednu důležitou otázku. Jaké škody utrpí koeficient pro nasazování do pohárů? Pokud sešívaní nepřipraví další díl ze série překvapivých výsledků, může být velice zle.

Jestli Slavia uspěje v minisouboji s Interem a vybojuje postup do jarní fáze Evropské ligy, mohl by český fotbal v klidu udržet pozici mezi patnácti nejlepšími, která zajišťuje pět míst v pohárech pro sezonu 2021/22, v opačném případě ji může předehnat hned několik pronásledovatelů.

Pořadí na 13.- 19. místě:
13. ČR - koeficient za posledních pět sezon 27,100 (ve hře Slavia)
14. Dánsko - 26,750 (Kodaň)
15. Řecko - 25,300 (Pireus)
16. Kypr - 25,250 (APOEL)
17. Srbsko - 24,750 (Crvena Zvezda, Partizan)
18. Skotsko - 24,625 (Celtic, Rangers)
19. Chorvatsko - 24,625 (Dinamo Záhřeb)