Bojoval, dřel a nakonec se dočkal odměny. „Ze všech hráčů byla cítit síla a chuť. Je to zasloužené vítězství,“ řekl domácí kouč Jaroslav Šilhavý.

Ale popořadě. Slavia začala aktivněji a také důrazněji. Jako první tuhle „důraznou“ taktiku odnesl Václav Kadlec, za chvíli ležel na trávníku Martin Frýdek. Oba mohli pokračovat, ale nejvíc tyhle momenty vyděsily Tomáše Rosického. Žádná kouzla totiž nepředvedl. Nejvíce byl ze začátku vidět jiný špílmachr Stoch, jehož první střelu zápasu vyrazil Dúbravka na roh.

Červená karta? Ne gól? Také ne

Ve vápně se tolik nehrálo, spíše to jiskřilo ve středu pole: hostující kouč Andrea Stramaccioni reklamoval u čtvrtého rozhodčího faul na Ben Chaima. Za chvíli byl nepříčetný, to když Václav Kadlec mohl postupovat sám na bránu. Spadl po kontaktu s Bořilem. „Tohle je podle mě červená karta,“ hlesl italský kouč. A hned posléze přišel ten hlavní sporný okamžik: Slavia mohla dát gól.

Pardon, špatná formulace domácím se po půlhodině hry povedlo dostat balon za brankovou čáru. Překvapila vás také rychlost celé situace? Milan Škoda si po závaru našel míč ve vápně, hned vystřelil a Costa vykopával míč pozdě. Problém byl v tom, že rozhodčí v čele s Janem Jílkem to nepostřehli.

Domácí kouč Jaroslav Šilhavý zvedl smutně ruce k obloze. Co se pak dělo v kabině? „To víte, že to tam kluci řešili, ale já řekl, ať to hodí za hlavu,“ dodal Šilhavý.

Žádný div, že druhý poločas začal ohlušujícím pískotem. Takhle tribuny „vítaly“ trojici arbitrů snad všichni fanoušci se během přestávky doslechli, že Slavia měla vést 1:0. Na hráčích v sešívaných dresech se to nepodepsalo: měli převahu i po pauze. „Možná nás to zdravě nabudilo,“ usmál se Šilhavý. Důkaz? Po standardní situaci zase dostali balon do sítě. Radost trvala snad vteřinu: Deli stál v ofsajdu.

Čekali jste něco od Sparty? Nedočkali jste se: hosté byli strašně pasivní. A přišel trest. V 71. minutě se dočkal zmiňovaný Milan Škoda, který si našel míč a s pomocí teče (od Zahustela) dostal balon do sítě. Hrdina okamžiku ihned běžel pro gratulace až k fanouškům, kteří jej radostí málem umačkali.

Costa bojoval. Až moc agresivně

Zato hostující mužstvo to už úplně uzemnilo. Na hřišti byl v rudém dresu vidět občas jen Costa. A to spíš proto, že několikrát od plic vynadal všem okolo soupeřům, rozhodčímu i vlastním spoluhráčům. Nakonec to dopadlo tak, že zimbabwský bek musel předčasně do sprch. Za tři minuty viděl dvě žluté karty. „Nechci ho omlouvat, byly to hloupé fauly. Ale od nás mi tam chyběla větší agresivita,“ zmínil smutný Stramaccioni.

Tečku za zápasem dal v nastaveném čase někdejší sparťan Josef Hušbauer. Jeho střelu tečoval do sítě Michal Kadlec. Ano, zase poloviční „vlastenec“. Hvizd, konec králem Prahy je zase Slavia. A projekt jménem Stramaccioni dostal další ránu. Jestliže v pondělní dohrávce vyhraje Plzeň nad Zlínem, bude Sparta ztrácet na první místo už deset bodů.

„Fanouškům se omlouváme. Je nám to líto,,“ uvedl kouč, který ovšem nechtěl mluvit o své budoucnosti. „Tahle práce není snadná, ale tohle nemůžu řešit. Ani tak nepřemýšlím,“ dodal.