Slávistický kouč Dušan Uhrin musel zamíchat se sestavou. Chyběli mu nemocný Bílek, zranění Zmrhal, Bořil a Latka i stále potrestaný Kenija a v zahajovací jedenáctce nově nastoupili Frydrych, Mihalík a Mikula. "Hráči, kteří ty nemocné a zraněné nahradili, je zastoupili více než stoprocentně," řekl domácí kouč.

Ostrava zase nemohla nasadit hráče hostující v Baníku ze Slavie. Možná i proto favorizovaní Pražané začali aktivněji, ale žádnou z úvodních šancí neproměnili. Mihalík nůžkami mířil do středu branky, Mešanovičovo zakončení na poslední chvíli odvrátila obrana a Frydrych hlavičkoval jen do brankáře Šroma.

Baník povzbuzen minulou výhrou nad Zlínem nehrál v Edenu pasivně a v 27. minutě nečekaně otevřel skóre. Domácí gólman Berkovec předvedl špatný výkop, vzniklou situaci se snažil zachránit vyběhnutím, ale míč se odrazil k De Azevedovi, který jej chytře obloučkem poslal do sítě přes slávistického brankáře. Brazilský záložník se v české lize trefil potřetí.

Senzační vedení trvalo jen pět minut

Slezané se ze senzačního vedení radovali jen pět minut. Vukadinovič ještě z úhlu přestřelil, ale pak si s ním narazil Souček, který s přispěním drobné Kašovy teče procpal balon do sítě.

Vlastimil Petržela potom svůj tým bránil. "Devět hráčů stálo na tomhle trávníku poprvé, z toho pohledu musím smeknout," uvedl hostující kouč.

Za dalších pět minut domácí záložník a sobotní oslavenec obrátil stav. Sudí Proske citlivě nechal výhodu, Souček potáhl akci středem hřiště, vystřelil a míč díky teči Mešaninova zapadl na opačnou stranu branky, než kam se pohnul gólman Šrom.

Ale životní večer mladíka v sešívaném dresu měl ještě ukázkové vyvrcholení. V 65. minutě sebral před vápnem balon, nasprintoval s ním přes dva protihráče přímo k brance a na dlouhou nohu jemným dloubnutím přehodil vyběhnuvšího brankáře.

Hráč reprezentační jednadvacítky si v neděli připsal více gólů než v předchozích sedmnácti ligových startech, v nichž se prosadil dvakrát.

Jeden z nejlepších zápasů v životě

Krásný dárek k 21. narozeninám. "Říkal jsem si, že bych si mohl dát jeden gól. Byly tři… Jistě to byl můj jeden z nejlepších zápasů v životě," uvedl Souček. "I kdyby nedal gól, byl to nejlepší hráč. Doufám, že už mu dáte desítku," žertoval domácí kouč směrem k novinářům hodnotícím výkony hráčů.

Baník se po třetí inkasované brance sesypal, Slavia dohrávala utkání v exhibičním tempu, ale už žádnou z několik nadějných šancí neproměnila.

Pražané napravili remízu v Jihlavě a po druhé jarní domácí výhře stíhají třetí Mladou Boleslav a čtvrtý Liberec - zaostávají za soupeři o dva body. "Jsem rád, že jsme to zvládli vítězně," oddechl si Uhrin.

"Slavia byla jednoznačně lepší a vyhrála naprosto zaslouženě," řekl Petržela.

Slavia Praha - Baník Ostrava 3:1

Branky: 32., 37. a 65. Souček - 27. De Azevedo. Rozhodčí: Proske - Ratajová, Urban. ŽK: Hušbauer - Lučič, O. Šašinka, De Azevedo. Diváci: 12.985. Poločas: 2:1.

Slavia: Berkovec - Mikula, Frydrych, Deli, Jablonský - Souček - Vukadinovič, Hušbauer (86. Piták), Mihalík (74. Štohanzl) - Mešanovič (64. Železník), Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Ostrava: Šrom - Celba, Vraštil, Mešaninov (87. Karčmář), Lučič - Kaša, Ožvolda - Mondek (76. Helešic), De Azevedo, Holzer - O. Šašinka (70. J. Šašinka). Trenér: Petržela.

Čtěte také: Slavia neproměnila šance a v Jihlavě jen remizovala bez branek