Fotbalisté Jablonce v předehrávce 19. kola první ligy zvítězili na hřišti Bohemians 1905 1:0 gólem Pavla Eliáše. Severočeši si připsali již pátou výhru v řadě a v tabulce se posunuli na třetí místo o dva body před Olomouc. Ta má pondělní zápas s Baníkem Ostrava k dobru.

Slavia uspěla v Liberci 2:0 a v soutěži vyhrála po pěti zápasech, poprvé od konce října. Sešívaní zároveň ukončili nepříznivou bilanci ve vzájemných duelech se Slovanem, když Severočechy porazili po tříletém čekání a na tříbodový import zpod Ještědu čekali ještě o rok déle.

Sparťanští fotbalisté vyhráli 1:0 nad Příbramí po brance Martina Zemana z 58. minuty. Obhájce titulu vyhrál sedmý ligový zápas v řadě a před vzájemným zápasem s Plzní se dostal k vedoucímu týmu soutěže na dvoubodový rozdíl. Očekávaný duel se uskuteční v sobotu na plzeňské půdě.

Sparta - Příbram 1:0 (0:0)

Sparťanští trenéři se rozhodli šetřit stopera Řepku, kterému hrozila v případě žluté karty absence v klíčovém utkání v Plzni, ale bez svého nejzkušenějšího hráče se domácí zdáli bezradní. Sparta outsidera lehce přehrávala, ovšem její snaha končila dvacet metrů od branky a několik střeleckých pokusů z větší vzdálenosti po odražených míčích se neujalo.

Nejčastějším střelcem byl navíc obránce Pamič, kanonýr Kweuke se dostal k tvrdé ráně jen jen jednou nedlouho před poločasem. Pálil sice vedle, ale hostující obranu pořádně vystrašil. Příbram se soustředila výhradně na defenzivu, uvnitř vlastní šestnáctky se pohyboval velmi často i někdejší kanonýr Huňa. Dva technické pokusy Klesy neměly šanci na úspěch.

Po pauze hosté ještě více svůj defenzivní blok zatáhli, přesto se jim dlouho nepodařilo tlaku odolávat. V 58. minutě totiž po centru zprava Kweuke nezištně stáhnul míč za sebe, kde nabíhající Zeman nekompromisní dělovkou málem protrhnul síť.

Příbramští okamžitě vysunuli svoji hru do středu hřiště a domácí hned měli více prostoru na útočné snahy, ale druhého uklidňujícího gólu se nedočkali. Přijít mohl deset minut před koncem, kdy si Kweuke znovu zahrál na nahrávače a vyslal vpřed sprintujícího Sionka. Ten včas vystřelil podél gólmana, jenže míč skončil vedle opuštěně branky a těsně před koncem měl stejný výsledek i souboj Kweukeho s brankářem Hruškou.

Branka:
58. Zeman. Rozhodčí: Bílek - Dobrovolný, Marek. ŽK: Abena - Videgla. M. Štochl. Diváci: 9882.

Sparta: Blažek - Kušnír, Zápotočný, Brabec, Pamič - Kerič (69. Sionko), Vacek, Abena, Matějovský, Zeman (74. Podaný) - Kweuke. Trenér: Hašek.
Příbram: Hruška - Tarczal, Ricka, J. Štochl, Nohýnek - Klesa, T. Pilík, Videgla (74. Wágner), Koukal - Huňa (83. P. Pilík), M. Štochl. Trenér: Nádvorník.

Liberec - Slavia 0:2 (0:1)

Triumf Slavie zajistili svými trefami Pospěch, který se v lize objevil po dvou letech, a Koreš. Liberec naopak na svůj první jarní gól dál čeká. Slávisté se v neúplné tabulce posunuli na deváté místo, Liberec je osmý.

Jestliže se chtěl Liberec revanšovat za týden starý debakl v Jablonci, duel se Slavií mu reputaci nijak nevylepšil. I přítomnost pěti bývalých slávistů v základní sestavě Liberce vzbudila naději na rušný zápas, v němž však bylo až příliš patrné, v jak špatném rozpoložení se oba týmy nacházejí.

Liberec měl problémy s napadáním rozehrávky hostů a s jediným klasickým útočníkem Nezmarem se dlouho nevzmohl na ohrožení Vaniakovy branky, hosté zase sázeli na dobrou obranu a rychlé brejkové akce. A po jedné z nich v 23. minutě udeřili: chybu libereckého stopera Keliče vystihl útočník Pospěch, který ranou k tyči oslavil svůj návrat do ligy, v níž chyběl skoro dva roky. A připomněl se také Liberci, kde strávil nejlepší roky své kariéry a s nímž v roce 2006 získal i titul.

Inkasovaný gól Liberec srazil viditelně ještě níž. Jeho marnost dokládala akce před koncem poločasu, kdy Breznaník po Dočkalově centru místo prázdné brány trefil před ní stojícího beka Dostála.

Slavii se na Liberec v posledních letech nedařilo, ale při pohledu na dnešní výkon Severočechů Pražany špatná bilance ani snad strašit nemusela. Hráči Slovanu dlouho nijak nedokázali znepokojit obranu Slavie, v níž oproti úvodnímu jarnímu duelu nahradil stopera Vomáčku Hubáček.

Sešívaní s přehledem kontrolovali těsné vedení a dvacet minut před koncem jim bylo ještě lépe. Po akci střídajícího Zákostelského napálil míč s pomocí tyče do sítě Koreš, který se v třináctém ligovém zápase poprvé dočkal branky.

A slávisté se mohli těšit na to, že po pěti utkáních v nejvyšší soutěži zase poznají vítěznou euforii, z níž se naposledy těšili 24. října po duelu s Budějovicemi. Naopak jarní mizérie Liberce trvá; v příštím zápase v Příbrami navíc nebude moci nastoupit útočník Nezmar, který si dnes nechal zbytečně dát čtvrtou žlutou kartu v sezoně. Liberečtí fanoušci po zápase dali hodně hlasitě najevo svoji nevoli.

Branky:
23. Pospěch, 71. Koreš. Rozhodčí: Adámek - Handlíř, Čecháček. ŽK: Nezmar - Koreš, Pospěch, Hora. Diváci: 5760.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák, Kelič, Fleišman - Dočkal (46. Hadaščok), Gecov, Papoušek, Štajner, Breznaník (71. Vlasko) - Nezmar (84. Vojta). Trenér: Rada.
Slavia: Vaniak - Dostál, Čelůstka, Hubáček, Trubila (82. Vomáčka) - Koreš (86. Milutinovič), Janda, Jarolím, Kisel, Hora - Pospěch (62. Zákostelský). Trenér: Petrouš.

Bohemians 1905 - Jablonec 0:1 (0:0)

Duel dvou týmů, které v úvodním jarním kole Gambrinus ligy nastřílely svým soupeřům tři góly a vyhrály přineslo střetnutí Bohemians – Jablonec, které odstartovalo devatenácté kolo nejvyšší fotbalové soutěže. A ve vítězné sérii nakonec pokračovali severočeši, kteří gólem Eliáše zaslouženě vyhráli.

Od začátku utkání byli Jablonečtí v útoku hodně nebezpeční a před Markovo brankou bylo častokrát pořádně horko. Domácí Klokani také uměli zaútočit, využívali chyb hostů k rychlým protiútokům, ale vždy jim chyběl finální krůček.

Aktivita hostů narůstala a úvodní gól doslova visel ze vzduchu. Nejblíže k němu byl Lafata, ale když jeho ránu zastavilo břevno, šlo se do šaten za bezbrankového sta­vu.

„V poločase jsem nechválil, zdůraznil, že musíme do toho dát více energie a chuti. Říkal jsem, že to bude o jednom gólu,“ prorokoval jablonecký kouč František Komňacký. A měl pravdu.

Do druhé půle vlétli fotbalisté Jablonce ještě aktivněji. Dvakrát se do šance dostal kanonýr Lafata, který v minulém kole sestřelil hattrickem Liberec, ale proti Markovi neuspěl ani tváří v tvář.

Zaslouženého gólu se tak hosté dočkali až v 65. minutě, kdy si na centr na zadní tyč naběhl Eliáš a hlavou nedal Markovi šanci – 0:1.

Tentýž hráč mohl přidat druhou trefu, Marek tentokrát vytáhl pohotový zákrok.

Hrálo se hodně bojovně a občas to na hřišti zajiskřilo. Do několika nebezpečných kontrů se dostaly oba celky, ale na skóre se už nic nezměnilo a Jablonec si tak odváží tři body.

„Šli jsme do zápasu oslabeni o tři důležité hráče. Jablonec patří do nejsilnější čtyřky a bylo to o tom, jestli my dáme góla. Stopeři dobře bránili Lafatu, byla otázka, jestli ho dokážeme ubránit po celý zápas. Nakonec jsme dostali krásnou branku, přirovnal bych to k zápasu se Spartou, který jsme tady prohráli gólem Kweukeho,“ hodnotil utkání domácí kouč Pavel Hoftych.

„Jablonec byl lepší a vyhrál zaslouženě. My jsme to odehráli se ctí. Bylo to bojovné, nám chyběla kvalita v přechodu do útoku. Slušnou partii ve svém debutu odvedl mladý Kraus,“ dodal.

Branka:
63. Eliáš. Rozhodčí: Matějek - Motáček, Koval. ŽK: Moravec - Piták, Loučka. Diváci: 3066.

Bohemians 1905: V. Marek - Jindřišek, Lukáš, Nikl, Bartek - Moravec (72. Sedláček), Držík, Kraus, Štohanzl - Hartig (70. Ibragimov), Nešpor (82. J. Marek). Trenér: Hoftych.
Jablonec: Špit - Eliáš, Beneš, Pavlík, Jablonský - Vošahlík (90. Třešňák), Loučka, Piták, Jarolím (80. Hejda), Kovařík - Lafata (88. Vukovič). Trenér: Komňacký.