Červenobílí přitom prožívají nejúspěšnější období v moderní éře historie klubu. Na domácí scéně suverénně vládnou, v Lize mistrů drželi krok s velkokluby, jako jsou Barcelona a Inter. V Evropě vydělali stamiliony korun, další velké peníze mohou kápnout z prodeje žádaných hráčů. Kde je tedy problém?

Tomáš Souček
Podzim patřil Součkovi. Zlatému míči zatím kralují slávisté

Zřejmě v tom, že se úspěchy dostavily až závratně rychle. V Edenu se z toho leckomu zatočila hlava. Právě proto se proslýchá, že v nedávných dnech kulminovaly spory mezi šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem a sportovním ředitelem Janem Nezmarem. Ten prý dokonce podle webů sport.cz a isport.cz podal výpověď, podle jiných zdrojů alespoň hrozí odchodem.

Oficiální reakce vršovického klubu? „Určitě nejde ke konkurenci. Nechte nás odpočinout a pracovat,“ vzkázal Tvrdík svým oblíbeným způsobem, tedy na Twitteru. Nezmar se nevyjádřil. Je možné, že to s jeho odchodem není tak žhavé, napětí mezi bossy Slavie je ale skutečností.

Kouzlo čínských milionů

Nezmar je v Edenu od prosince 2017, přivedl si s sebou z Liberce i trenéra Jindřicha Trpišovského. Právě tahle sehraná dvojka stojí za vzestupem sešívaných. Jenže Trpišovský se postupně víc sblížil s Tvrdíkem a „ex-liberecká“ vazba slábla. Nezmar měl pocit, že jeho vliv klesá, což nenesl snadno. Už dřív se navíc pouštěl do personálních sporů, jako třeba s bývalým ředitelem Martinem Krobem.

Nezmar s Trpišovským by ovšem nestačili dotáhnout Slavii k úspěchům, kdyby v zádech neměli mohutný kapitál. Miliony z Číny klub nejprve zachránily a oddlužily, následně ho vystřelily ke hvězdám. I tohle prý vedlo k rozporům: Nezmarovi, který ještě během své fotbalové kariéry vystudoval ekonomii, se nezdál Tvrdíkův poněkud velkopanský přístup k utrácení za posily, smlouvy atd.

SK Sigma Olomouc - Slavia Praha 0:0
Co přinesl rekordní podzim? Nadvládu Slavie či plzeňskou rošádu

Tok peněz z Číny by totiž mohl vyschnout. Už na podzim o tom pohovořil prezident Miloš Zeman, podle něhož mělo být zastaveno financování Slavie jako odveta za vypovězení smlouvy mezi Prahou a Pekingem.

K ničemu takovému (zatím) nedošlo, ale o nejistotě stran ekonomické budoucnosti klubu se mluví dál. Slavia přitom jen v LM získala přes půl miliardy korun.

Utkání 20. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Sparta Praha, 14. prosince 2019 v Ostravě. Na snímku zleva David Lischka, Milan Baroš, Michal Trávník.
Fotbal až do půlky prosince? Fanoušci příliš nadšení nejsou

„Opakovaná lež se nestává pravdou. Akcionáři klubu mu věnují mimořádnou pozornost. Jsou spokojeni s jeho výsledky, nikdy nedošlo k omezení financování. Jestliže stojíme na vlastních nohou, není důvod je čerpat,“ řekl Tvrdík.

Je možné, že přes Vánoce se emoce ve slávistických kancelářích zklidní a Nezmar zůstane. Pokud ne, budou na obzoru vážné trable.