Je to na české poměry suma snů. Jenže úspěch, po němž by byla vyplacena, by byl rovněž nevšední, až kosmický. Může si Slavia na takový triumf brousit zuby? Není to při vší úctě příliš troufalé?

„V této fázi se může stát všechno,“ říká Milan Fukal, bývalý obránce Sparty i národního mužstva. Jeho slova potvrdil také čtvrteční první duel čtvrtfinále, v němž Pražané uhráli na majestátním Emirates Stadium, v sídle velkého Arsenalu, remízu 1:1.

Slavia už má zvuk

Jak padal kurz
Po remíze na Arsenalu padá kurz Slavie na výhru v Evropské lize dolů. Když na ni dnes vsadíte u Fortuny stovku, vyhrajete dva tisíce.
To je pořádný sešup. Vždyť například na konci října, kdy mužstvo kouče Trpišovského nečekaně zkolabovalo v izraelské Beer Ševě, byl kurz 250:1. To byla nejhorší chvíle, slávisté měli nejnižší důvěru bookmakerů.
Druhý krizový moment přišel po losu vyřazovací části. Pražané „dostali“ anglický Leicester, jasného favorita, a kurz najednou vylétl na 200:1. Jenže Slavia postoupila a číslo se změnilo na 33:1.

Když za týden doma uhrají bezbrankovou plichtu, jdou dál mezi čtyři nejlepší mužstva, kde by se potkali s Villarrealem či s Dinamem Záhřeb. „Slavia už má v Evropě velký zvuk. Vyhrát pohár klidně může. Její fotbal je nepříjemný pro každého. Poznal to i Arsenal, i když nehrála tak dobře jako v jiných zápasech,“ přitaká někdejší záložník červenobílých Karel Piták. „Remíza jí dává velkou naději na semifinále,“ dodá.

Je to tak. Nic na tom nemění fakt, že k nerozhodnému skóre dospěli slávisté kostrbatěji než k výhrám na hřišti Leicesteru a Glasgow Rangers. Především v prvním poločase byli maličko zaražení, například Abdallah Sima rozhodně neodehrál skvělý duel.

Že by přehnaný respekt?

„Chvílemi se mi zdálo, že jsme měli z Arsenalu přehnaný respekt,“ myslí si trenér Jindřich Trpišovský. „Proti Leicesteru i Rangers jsme hráli s větší suverenitou, čímž ale nechci říct, že by byl náš výkon špatný. Naopak, dali jsme gól, vezeme skvělý výsledek.“

Ten zařídil v nastavení druhé půle obránce Tomáš Holeš. Slávisté předtím přežili pár šancí soupeře, nesrazila je ani branka Nicolase Pépého, nejdražšího hráče v historii Arsenalu. Londýnský klub za něj zaplatil 2 miliardy, což Slavii stačí na dva roky dobrého života.

Vyrovnávací branka potvrdila výrok Mikaela Artey, kouče domácích, který před utkáním pronesl tak trochu věštecky: „Je to tým, který se nikdy nevzdává.“ Odveta se hraje příští čtvrtek v Edenu od 21 hodin.