Citlivý případ minimálně na čas opouští fotbalové prostředí a přesouvá se k ozbrojeným silám. "Byli jsme požádáni o součinnost a poskytnutí všech písemností," řekl Martin Opatrný, šéf disciplinární komise pro Prahu-západ.
Vezměme to ale pěkně od začátku.
Byla neděle 18. června. Kousek od pražského letiště, v Horoměřicích - dosud známých široké veřejnosti hlavně kvůli kauze zkrachovalého projektu H-System - se hrál fotbalový zápas, poslední mač sezony v III. třídě (druhé nejnižší soutěži).
Domácí celek přivítal sousední Velké Přílepy. O nic moc nešlo, triumf v soutěži již měl po sobotě jistý Červený Újezd. Diváků také moc nedorazilo, viděli výhru hostů 2:1. Přesto hlavní sudí Jan Hruška musel krotit emoce.
Svědectví delegáta, sudího i Horoměřic
Krátce před skončením prvního poločasu se areálem rozlehl křik od lavičky hostujícího týmu. „Ty ukrajinskej zmr*e, místo abys válčil, tak tady hraješ fotbal, ty mr*ko ukrajinská“.
Podle zápisu křičel právě Ján Kotvas, jenž byl vedoucím mužstva Velkých Přílep.
Hostujícího funkcionáře podle svědků rozčílil pád cizince v barvách domácího týmu. Vulgární urážky mířily na Mariana Fedyshyna. Ukrajince, jenž přišel do Horoměřic před pár měsíci. Registraci u fotbalové asociace získal tento dvaadvacetiletý hráč 9. ledna 2023.
„Je malej a mrštnej, obhodil si u lajny hráče soupeře a ten ho sundal. Běžný zákrok, Marian zařval o trochu víc, něco si řekli, ale nic vážného, prostě výměna názorů. Až pak přišly ty hrozné urážky ze střídačky,“ řekl Tomáš Pilík, hráč Horoměřic.
Incidentem se podle fotbalových pravidel začala zabývat disciplinární komise. Ačkoliv zápis a výše zmíněná slova potvrdili delegát zápasu, rozhodčí a Horoměřice, Kotvas prohřešek odmítá. Stejně tak odmítl vyjádření pro Deník. Řekl: „Bez komentáře.“
„Neustále trvá na své nevině. Zpochybňuje prakticky všechny výpovědi. Ale tyto výpovědi, které jsme slyšeli, jsou dostačující a za nás byla naplněna skutková podstata disciplinárního přečinu. Předali jsme případ orgánům v trestním řízení,“ dodal Opatrný.
Případ si už převzala vojenská policie
Na fotbale teď Kotvase neuvidíte. Do pravomocného rozhodnutí nesmí vykonávat žádnou funkci v rámci fotbalové asociace.
„Disciplinární řízení se nezastavuje, ale přerušuje. Budeme trvat na tom, aby nám z armády sdělili všechny skutečnosti. Máme na to právo,“ uzavřel Opatrný.
Zatímco ve fotbalové komunitě hrozí za takový přečin podle řádů "jen" pokuta (do výše 100 tisíc korun) a zákaz činnosti (až na patnáct let), v profesní a civilní rovině může případ nabrat jiný směr.
Trestní zákoník, paragraf § 355 s názvem Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob říká, že „kdo veřejně hanobí některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“
Výše zmíněné skutečnosti teď řeší vojenská policie. „K tomuto případu vám zatím nemůžeme poskytnout jakoukoliv bližší informaci,“ řekla mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková.
Incidentem se zabývají i na ministerstvu obrany. Je to logické - Kotvas se pohybuje v nejvyšších sférách armády. Není řadový voják, má hodnost podplukovníka. Navíc je zástupcem velitele posádkového velitelství. Toto oddělení zajišťuje protokolární aktivity prezidenta republiky, Vojenské kanceláře prezidenta republiky, Parlamentu ČR, Úřadu vlády a Ministerstva obrany ČR. Řídí činnost Čestné stráže AČR.