„Je to pro všechny rychlé, ale všichni mi tento krok doporučili. Radil jsem se hlavně s tátou, a když on řekl ano, svolil jsem také,“ popsal Šimůnek své rozhodování.

Ten se během několika týdnů stal největším klenotem letenského celku. Po hostování v Kladně a stříbrné medaili z kanadského mistrovství světa dvacetiletých naskočil do přípravy Sparty, ale stihl za ni odehrát pouze jedno ligové utkání proti Liberci.

„Na jednu stranu nás mrzí, že Honza odchází, protože byl v kabině i na hřišti přínosem. Na druhou stranu však musíme říci, že se jedná o velmi významný přestup, který se v Česku už dlouho neuskutečnil,“ uvedl Lukáš Přibyl, ředitel komunikace Sparty.

Šimůnkova cena by se podle odhadů měla i s pozdějšími bonusy vyšplhat na sumu 150 milionů korun.

„Jeho přestup respektuji. Nabídka je velmi dobrá jak pro něj, tak pro klub. Kvality na to, aby se prosadil v bundeslize, jednoznačně má,“ konstatoval trenér Michal Bílek.

Přesun nadějného stopera do Německa se „pekl“ několik dní. Ale až v pondělí byl definitivně zpečetěn.

„Honza mi volal už v sobotu s tím, že téměř na sto procent odejde. Byl z toho takový celý nešťastný, protože tam bude sám. Já mám taky nabídku z Wolfsburgu, tak se měl ptal, jestli tam nepůjdu za ním,“ popisoval teplický útočník Martin Fenin hovor se svým velkým kamarádem z mládežnické reprezentace.

Velkým rádcem byl v „přestupu léta“ i otec nové akvizice Wolfsburgu, bývalý bek Slavie a švýcarských klubů Milan Šimůnek.

„Důkladně jsme to probírali. Rozhodnutí bylo přeci jen na něm. Ale kladl jsem mu na srdce, aby nepospíchal. Felix Magath chtěl, aby hrál už v sobotu. To bylo nereálné. Pravděpodobnost, že se prosadí, je obrovská,“ říká o svém synovi starší ze Šimůnků.

A dodává. „Jeho problémy s komunikací? Ze začátku se může vymlouvat na tiskovkách, že nerozumí. Je lepší umět pořádně hrát fotbal a špatně mluvit, než naopak.“

 

Nejdražší přestupy české ligy

částky jsou uvedeny v milionech
korun


504
– Tomáš Rosický, Sparta
Praha – Borussia Dortmund, leden
2001
180 – Milan Baroš, Baník Ostrava
– FC Liverpool, srpen 2001
kolem 150 - Petr Čech, Sparta
Praha – Stade Rennes, červenec
2002,
149,52 – Tomáš Řepka, Sparta
Praha – AC Fiorentina, červenec
1998
kolem 145 – Jan Šimůnek, Sparta
Praha – Wolfsburg, srpen
2007
143,50 - Karel Poborský, Slavia
Praha - Manchester United, srpen
1996
138,73 - Pavel Nedvěd, Sparta
Praha – Lazio Řím, červenec
1996