Šilhavý a spol. v ohrožení. Slavia dala Evropě sbohem

/RASTR/ Nejvíce vratká židle v Praze? Ta, na které sedí trenér fotbalistů Slavie Jaroslav Šilhavý. Jeho parta prohrála včera večer na domácím hřišti s kazašskou Astanou 0:1 a pohárové jaro se jí týkat nebude. Nepovedený podzim tak má hořkou tečku a klubový boss Tvrdík není na opakující se neúspěchy zvyklý.

8.12.2017

Zápas Evropské ligy mezi SK Slavia Praha a FC Astana, hraný 7. prosince v Praze.Foto: Deník / Divíšek Martin

„Nejvíce mě trápí prohra a že jsme nepostoupili. Co bude dál? Jeden zápas nemůže rozhodnout o tom, jestli naše práce byla dobrá nebo špatná,“ poznamenal slávistický trenér, který se musel obejít bez Hušbauera s Delim a po pouhých osmnácti minutách musel nuceně vystřídat i zraněného kanonýra Škodu.

Stačilo málo. Neprohrát

Již několik dnů se šušká o tom, že pohárový neúspěch by znamenal Šilhavého konec. Stane se tak opravdu? Jeden z hlavních strůjců cesty z popela za mistrovským titulem by tak okusil strasti trenérského postu i z druhé strany.

Stačilo zdánlivě málo. Neprohrát. Nepovedlo se, za prohrou stojí lajdácky odfláknutý první poločas a v něm jediná chyba, bohužel fatální. To když ve 39. minutě brankář Laštůvka podběhl centrovaný míč a Aničič ho uklidil do prázdné branky. Domácí marně reklamovali ofsajd, protože kazašskému stoperovi míč nešťastně přiťukl Necid.

Slavii nic nevycházelo

Stejně jako před necelými čtyřmi měsíci, tak i tentokrát slávisté nezvládli rozhodující domácí zápas o postup. V srpnu doma nedali gól APOELu a přišli o možnost hrát Ligu mistrů. Včera dát gól nemuseli, stačil jim bod, ovšem jakmile ho inkasovali, nebyli schopni proměnit vypracované šance a po závěrečném hvizdu rozhodčího mohli slavit hráči z Kazachstánu nečekaný postup. Slavii nic nevycházelo od samého začátku a brzké střídání kapitána jakoby předznamenalo sešívaný krach.

Co bude v Edenu dál? Obě pražská „S“ nečeká vůbec lehká zima. Ohromné letní investice se ukázaly jako vyhozené z okna. Nové realizační týmy, zužování kádrů? Bez povšimnutí podzimní neúspěch u majitelů obou klubů jistě nezůstane.

Záložník JAROMÍR ZMRHAL (24) bral prohru a vyřazení Slavie z Evropské ligy sportovně: Není to katastrofa, máme nové zkušenosti
Měl zřejmě největší šanci domácích na zvrat. Neuspěl, stejně jako žádný z jeho spoluhráčů. Slavia nedokázala odpovědět na šťastný gól Astany z prvního poločasu a na jaře si evropskou soutěž nezahraje.

Je vyřazení z poháru velkým zklamáním?
Hrozné pocity z toho nemáme. Jsme rádi, že jsme si v Evropě zahráli. Minulý rok jsme vyhráli titul, teď jsme si mohli zahrát evropskou soutěž. Samozřejmě jsme si přáli postoupit, ale není to žádná katastrofa.

Co chybělo k postupu do jarní fáze?
Druhý poločas jsme do toho šlápli. Zatlačili jsme Astanu, oni jen bránili výsledek. Hráli jsme lépe než soupeř a vypracovali si vyložené šance, které jsme bohužel neproměnili. Já měl asi největší, ale míč mi skočil na nárt a šlo to moc nahoru.

Nebyli jste nervózní z důležitosti zápasu?
Je možné, že nám to trochu svazovalo nohy, ale ve druhém poločase jsme hráli dobře, klidně jsme mohli třeba 2:1 vyhrát. Kdybychom takový výkon předvedli i v první půli, nemuseli bychom inkasovat.

O kousek vám utekla i Liga mistrů. Nevzpomněli jste si na dvojutkání s Apoelem?
Na to už jsme nemysleli, s Astanou jsme měli postup ve svých rukách, byli jsme o krok před nimi, ale dostali jsme gól z ničeho. Odrazilo se jim to od našeho hráče. My šance neproměnili, což rozhodlo.

Jak hodnotíte po vyřazení z Evropy podzimní část sezony?
Není to žádná katastrofa, jsme druzí v lize, do posledního zápasu jsme hráli o postup v Evropské lize, která tu byla po dlouhé době. Jsme za ní rádi, máme nové zkušenosti. Postup jsme chtěli, ale nepovedlo se. V lize má Plzeň fazonu, je od nás daleko, ale máme jen o tři body méně než minulou sezonu, takže to taky není tak hrozné.

Autor: Michal Káva

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE

Proti setkání představitelů evropské krajní pravice protestovalo 15. prosince v Praze po osmnácté hodině poklidně několik desítek lidí.
3

Vzhůru psanci této země! Demonstranti se bouřili proti Wildersovi i Le Penové

Demonstrace na Jungmanově náměstí. Ilustrační foto.

Le Penová a Wilders budou v Praze. Policie je v pohotovosti

Ministr Pelikán dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Královou

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Helenu Královou, která čelí dvěma kárným řízením. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Králová rozhoduje mimo jiné kauzu tzv. trafik pro poslance, kde je mezi obviněnými bývalý premiér Petr Nečas (ODS) a jeho manželka Jana (dříve Nagyová).

Zbytky Trojské lávky vyzvedávaly z vody vyprošťovací tanky

/VIDEO/ K torzu Trojské lávky dorazily ve čtvrtek dva vyprošťovací tanky. Z vody vyzvedávaly zbytky lávky. Ke slovu se dostaly po 17 hodině.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.