„Bude v denním kontaktu s mužstvem, v popisu práce bude mít komunikaci s hráči i realizačním týmem a konzultaci kompletní přípravy,“ popisuje generální ředitel klubu Adam Kotalík. „Přirozeně bude mít výraznou roli při rozhodování o složení kádru. Pro Spartu jde o důležitou posilu.“

První odchody

S nástupem do nové funkce se Ščasný hned pustil do toho, co vedení avizovalo po skončení podzimní části do zužování až příliš početného kádru. Na prvním tréninku se včera už neukázala trojice letních zahraničních posil Georges Mandjeck, Jonathan Biabiany a Marc Janko. O prvního z nich se zajímají Méty, další dva si angažmá shánějí.

„Hráči, kteří Spartu opouštějí jako první, nejsou ti, kteří zavinili špatný podzim. Ten zavinilo celé mužstvo, včetně realizačního týmu,“ vysvětluje Ščasný. „Hrajeme pouze jednu soutěž, do konce sezony chybí čtrnáct zápasů a proto jsme se kádr rozhodli zúžit.“ Trojice, která odešla, prý doplatila především na výši smlouvy. „Do vize, kterou máme, už nezapadala,“ uvedl Ščasný.

Kdo Spartu posílí?

Klub z Letné ovšem nečeká pouze zužování kádru, ale také jeho posílení. V posledních dnech se ve spojení se Spartou nejčastěji skloňuje jméno Nicolae Stanciu, o kterého měl majitel klubu Křetínský zájem už v létě. Tehdy dal rumunský záložník přednost Anderlechtu. Tam se ovšem nedokázal výrazněji prosadit a nedávno sám prohlásil, že by do Prahy rád přestoupil.

close Krušné časy na Letné info Zdroj: Deník zoom_in

„Přesně o takové hráče bychom měli zájem,“ přiznal Ščasný. „Veškerá jednání za Spartu vede ředitel Kotalík, naše kompetence jsou jasně dané. Máme vytipované i další hráče, není vůbec tajné, že potřebujeme posílit střed zálohy. Musí ale přijít ti, kteří Spartě okamžitě pomohou a budou hned posilami,“ řekl muž, kterému po konci aktivní hráčské kariéry pomáhá Tomáš Rosický.

„Naše spolupráce je zatím krátká, ale naprosto skvělá. Mám na věc trenérský pohled, on zase hráčský, jde o ideální spojení,“ těší Ščasného.

Dočkal se nevrátí

V hledáčku má Sparta další dva hráče. K jejich zisku by ale boss Křetínský musel sáhnout pořádně hluboko do kapsy. Chorvatský záložník Josip Mišič a gabonský středopolař Guélor Kanga mají vysokou cenu, což bylo důvodem, proč od Kangy dala ruce pryč i Slavia.

V úterý čeká Spartu první zimní přípravný zápas a o dva dny později odlétá do Španělska na kondiční soustředění. Bude to už s nějakou posilou? „Rád bych, aby měl trenér kompletní kádr pohromadě co nejdříve, ale všichni víme, jak to chodí. Je to už léta problém a rádi bychom se pozdějších zásahů do týmu vyvarovali. Ideálně, kdyby už do Španělska odletěli všichni. U některých hráčů jsme ale ochotni počkat o něco déle,“ přiznal nový sportovní ředitel Sparty.

Uvolněnou pozici ve středu zálohy bude nutné rychle nahradit. A i když by si to asi přála většina sparťanských fanoušků, z Číny se nevrátí Bořek Dočkal. „Má tam platnou smlouvu a nedokážu si představit jednání s jeho klubem. Jde o nadstandardního hráče, fotbalově i lidsky, ale z dlouhodobého hlediska se díváme jiným směrem a jednáme s jinými hráči,“ dodal Ščasný.

Jedno je jisté. Na to, zda se Spartě podaří napravit dojem z nepovedeného podzimu, bude zvědavá celá fotbalová veřejnost.